Zihin Geliştirme Yolları


0
3 paylaşım

Zihin Geliştirme Yolları

Zihin geliştirme yolları bulmak, mutluluğunuzu da etkiler. Zihin, yapısı itibariyle çok anlaşılır olmayabilir. İngiltere ve daha bir çok ülkede yapılan araştırmalar zihnin mutluluğa etki ettiğini göstermektedir. Günümüzde, internet ve teknolojik gelişmeler sayesinde iyi olup olmadığımızı anlayabiliyoruz.

zihin geliştirme yolları

İnsanlar Mutlu Mu?

Yapılan araştırmalar, insanların %70’i mutsuz ve gergin. Yaşadıkları hayattan da memnun değiller. Bunu değiştirmek mümkün mü? Böyle bir ihtimal varsa peki nasıl mümkün? Mutsuzluk ve gerginlik halinden kurtulabilir miyiz? Soruların cevapları, imkansız gibi görünüyor ama cevap evet. Bu durumu değiştirmek elimizde. Hatta zihnimizde. Tek yolu zihnimizi geliştirme yollarını bulmak. Zihin geliştirme yolları için ipuçlarını derledik.

Zihin Geliştirme Yolları İle İlgili İpuçları

 1. Nefes almayı öğrenin: İlgisiz gibi görünse de ilk adım nefes almayı öğrenmek. Beynimizin enerji kaynağı oksijendir. Doğru nefes almayı bilmek, beynimize daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Beynimizin enerji kaynağı oksijeni daha fazla kullanması odaklanmanızı sağlar. En güzel yanı da zihninizi geliştirir.
 2. Gelişim zihniyetine açık olun: Gelişim zihniyetine sahip olan insanlar çözüm odaklıdır. Engelleri önemsemez. Engelleri aşmaya çalışırlar. Liderlik yapmayı öğrenirler. Eleştiri ve geri bildirimlerden beslenirler. Diğer insanların başarılarından ilham alırlar.
 3. Enerjinizi arttırın: Enerji seviyenizi yükseltmek için odaklanın. Sizi heyecanlandıran aktiviteler yapmaya özen gösterin. Bu tip organizasyonlar vücudunuz dinç ve diri tutar.
 4. Kendinize odaklanın: Kendinizi geliştirmek zaman alan bir iştir. Kendinize zaman ayırın. Yeni yerler keşfetmek için kendinize alan yaratın.
 5. Duygularınıza kulak verin: Duygularınıza kulak vermek, kötü bir şey değildir. Duygularınız, hayatınızın anlamına bulmaya yarayacak rehberinizdir. Bu uzun yolda nelerin sizi kötü hissettirdiğini anlamaya çalışın. En önemlisi neden kötü hissettirdiğini bulun. Duygusal zekanızın gelişmesini sağlayacak. Duygusal zekanızın gelişmesi, zihninizi geliştirme yolunda size büyük bir zafer sağlayacaktır.

Zihin Geliştirme Yolları İçin Durup Dinlenin

 1. Her şey fırsattır: Başınıza ne kadar felaket gelirse gelsin, her şeyin bir fırsat olduğunu düşünün. Her şeyin sizden kaynaklandığını kabul edin. Her şeyin sizin için olduğunu da kabul edin. Hayatınızı değiştirmek için bir fırsat olduğunu düşünün. Değişmeniz ve zihninizi geliştirmenizi sağlayacağına güvenin.
 2. Yaptıklarınız  gurur duyun: Şimdiye kadar yaptıklarınızı düşünüp derin bir nefes alın. Karşılaştığınız engelleri hatırlayın. Bu noktaya nasıl geldiğinizi de. Kendinizle gurur duyun. Sahip olduklarınızı düşünüp şükredin. Günün sonunda yaptıklarınızı listeleyin. Şükretmek, zihninizi geliştirmeye çalışmanın en iyi yoludur. Ayrıca hayata daha olumlu bakmanızı sağlar.
 3. Hayatın tadını çıkarmayı öğrenin: Günümüz yaşantısında, zihnimizi etkileyen bir sürü dışarıdan gelen uyaran var. Hayata kısa molalar verin. Zihninizi dolduran her şeyi boşaltın. Kendinizi şarj edin. Kısa molalar vermek ve dinlenmek, zihinsel kapasitenizi geliştirir. Zihniniz daha esnek hale gelir. Biraz boş zaman yaratın.
 4. Uzun yaşamanın sırrını öğrenin: Sonuçları değerlendirin. İşinizi severek yapın. Sevmediğiniz bir iş yapıyorsanız ayrılın. Sevmenin yolunu öğrenin. Zihin yeni deneyimler yaşadığında gelişir. Her şeyi yapabilme yeteneğine ulaşır.
 5. Meditasyona başlayın: Güne 10 dakika erken başlayın. Meditasyon yapın. Meditasyon yapmak, hafızayı güçlendirir. Mental gelişime olanak sağlar. Odaklanmayı arttırır.
 6. Kendinizle yarışın: İşinizi başkasından daha iyi olmak için yapmayın. Kimseyi rakip görmeyin. Rakibiniz kendiniz olun.
 7. Yaşamak için bir amaç edinin: Motivasyonun bir  anlamı varsa o da hayatın amacıdır. Kendinize hayatla ilgili sorular sorun.
 • Ne yapıyorum?
 • Hayattan istediğim bu mu?
 • Benim için anlamı ne?

Tüm bu basamakları geçip sorulara cevap verdiğinizde gelişmiş zihniyete de kavuşmuş olacaksınız. Zihin, her an değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
3 paylaşım
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı