Yenilenebilir Enerji Nedir?


0

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir enerji temiz enerji olarak da adlandırılıyor. Sürekli doldurulan enerjilerden kaynaklandığı gibi doğal kaynaklardan da meydana gelir. Güneş, rüzgar ve akarsular en iyi yenilenebilir enerji örnekleridir. Güneş ve rüzgarın varlığı zamana ve havaya bağıdır. Ancak güneş parlamaya, rüzgar esmeye devam eder.

yenilenebilir enerji

Yenilenebilir Enerji Yeni bir keşif midir?

Yenilenebilir enerji, yeni bir olgu gibi görünse de aslında çok eskilere dayanır. Bu eni bir teknoloji değildir. İnsanoğlu, uzun yıllardır doğal kaynaklardan enerji üretme ve bu alanları çeşitli alanlarda kullanmaya yönelmişlerdir. Söz gelimi ulaşım, aydınlatma ve ısıtma için kullanılmaktadır.

Yenilenebilir Enerji olarak adlandırılan tüm enerji kaynakları faydalı mıdır?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının faydalı olduğu düşünülse de, tam aksine Biyokütle ve Hidro Elektrik barajları vahşi yaşam ve iklim değişiklikleri göz önüne alındığında kaynakların tümünün yararlı olduğu söylenemez.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş enerjisi: Evlerde, seralarda, iş yerlerinde ve sanayide kullanılır. Güneş panelleri için güneş pillerine ihtiyaç vardır. Güneş enerjisinden ekonomik olarak faydalanmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki güneşlenme saatlerinin uzunluğu hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Güneş çiftlikleri, güneş pilleri boyunca güneş ışığını yoğunlaştırır. Binlerce ev için enerji üretebilirler.

Güneş sistemleri, düşünülenin aksine sera gazı üretmezler. Havayı da kirletmezler. Güneş panellerinin çok az çevresel etkisi bulunmaktadır.

Rüzgar enerjisi: Yel değirmenlerinden bu yana çok yol kateden teknoloji, devasa rüzgar tribünleri ile dünyanın dikkatini çekmektedir. Güneş enerjisinde olduğu gibi, rüzgar enerji tribünleri içinde bulunduğunuz bölgenin aldığı rüzgar ve esme hızı önem taşır. Rüzgar enerjisi, bir elektrik jeneratörünü besleyen ve türbin kanatlarını döndürerek elektrik üretir. Yüksek rüzgar hızı alan ve yüksek tepelere kurulmalı gereklidir. Yüksek hıza sahip açık düzlüklere de kurulabilir.

Diğer Alternatif Güç Kaynakları

Hidroelektrik Enerji: Yüksek hızla akan nehirlere ve yüksek bir yerden aşağıya döküldüğü noktalara kurularak ve bir jeneratörün türbin kanatlarını döndürerek o suyun gücünü elektriğe dönüşür. Büyük barajlar insan ve hayvan erişimini kısıtladıkları için doğal akışı bozarlar. Ancak mega baraj olarak 40 mega watt altındaki güce sahip olanlar dikkatli bir şekilde yönetildiklerinde çevreye zarar vermezler.

Biyokütle: Genellikle bitki ve hayvanlardan gelen, atık odun ve ağaçları içeren organik bir malzemedir. Biyokütle yakıldığında, kimyasal enerji olarak salınır ve bir buhar tribünü yardımıyla elektrik üretebilir.

Jeotermal Enerji: Derin kuyuların sondajı, yeraltı suyunu hidrotermal bir kaynak olarak yüzeye çıkarır ve daha sonra elektrik üretmek için bir türbinden pompalanır. Jeotermal tesisler, tekrar tekrar kullandıkları ve buharı rezervlere pompalasalar bile düşük emisyonludurlar.

Evde Yenilenebilir enerji

Güneş enerjili evler: İster güneş panelleri kullanılarak isterse de güneş pilleri tercih edilerek güneş enerjisini elektriğe çevirerek evinizde ısınma ihtiyaçlarınız içinde kullanabilirsiniz.

Jeotermal Isı Pompaları: Kurulum maliyeti yüksek olsa da, geri dönüşü hızlıdır. Ayrıca, klimadan daha ucuza geldiği gibi bakıma da daha az ihtiyaç duyar.

Bir evde, jeotermal veya jeo değişim pompaları, yaz aylarında evleri soğutmak, kışın ılık evleri ve hatta suyu ısıtmak için dünyanın sabit sıcaklığını (yüzeyin birkaç metre altında) kullanır.

Yenilenebilir enerjiyi evinizde kullanmak yenilenebilir enerjiye geçişinizi hızlandırabilir. Evinizde sistem kurmaya mali gücünüz olmasa bile, en azından yenilenebilir enerji ürünlerini kullanabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı