Yazarlık Başvurusu Demagojist | Demagojist Topluluğu

Yazarlık Başvurusu

Yazarlık başvurusu yapmaya ilk adımınızı attınız. Yazarlık başvurusu nasıl yapılır? Yazar başvurusu yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekir onlara bir bakalım.

İyi Yazar

Yazar olmak için çok fazla donanımlı olmanıza gerek yok.  Fakat iyi yazar olmak için bilgili, kültürlü, dil bilen, kitap okuyan, araştıran, sorgulayan, gezen, üreten, hayal gücü yüksek bir kimliğe sahip olmak gerekir. Biz konuşmayı, dedikodu yapmayı, öylesine yorum yapmayı seven bir toplumuz.

Çok iyi yazarlarımız var. Onları takip edebilir nasıl yazdıklarına, olay kurgusunu nasıl yaptıklarına, duyguyu nerede yükseltip nerede alçalttıklarına dikkat edin. Sürekli takip ettiğiniz bir kaç yazar mutlaka olsun. Her gün yarım saat bile olsa kitap okuyun.

Okumak, kaleminizi güçlendirir. Yazmak, o kalemi kılıç haline getirir.

Siz Olsanız?

Eğer bir ilgi alanınız, hobiniz ya da kendinizi geliştirmeye çalıştığınız bir alan yoksa, ekranda ki imleç yanar yanar söner de bir türlü başlayamazsınız yazmaya. Öncelikle kendinize bir alan seçin. En çok ne yapmayı seviyorsunuz? Onu yazın.

Yazmak, konuşmaya benzemez. Özellikle belirli bir alanda bilgi veriliyor ise kelimelerin ve cümle yapılarının çok iyi seçilmesi gerekir. Empati kurun, kendinizi okurun yerine koyarak yazın. Siz olsanız okur musunuz? Ya da yazının neresine kadar okursunuz? Neresinde sıkılıp bırakırsınız?

de Ayrı Yazılsın Artık

Şu güzel Türkçemizin imla kurallarına ya demiyoruz tümüne, gayret edelim şu de yi ayrı mı bitişik mi yazacağımıza. Soru ekleri ayrı yazılır, özel isimler büyük harfle başlar falan. Çokta zor değil, el alıştı mı gerisi geliyor Dantel gibi. Mesela Dantel özel isim mi değil mi karıştırılabilir.

Her mı mi yazdığımızda soru işareti atıp noktası var diye bir sonraki kelimeyi büyük harfle mi başlatalım? İmla kurallarının nedeni; bir şeyi bir şeyden ayırt edebilmek. Biz dikkat edelim yeterli. Biz de çok hata yapıyoruz TDK affetsin.

Tüm Zamanların İçeriği

Demagojist topluluğu olarak benimsediğimiz bir içerik türü var: Her zamanın içeriği. Bu ne demek? Bu şu demek; senin torununun bile gün gelip ihtiyacı olursa, girip bakabileceği hiç eskimeyen, kalıcı içerik türü. Öyle şeyler yaz ki bilgi tabanlı olsun ama okurken böyle aksın gitsin.

Tabi ki modalar değişecek, ilgi alanları farklılaşacak ama bunlar hep magazin! Kim kimin saçını çekmiş bizi zerre ilgilendirmiyor.

Gündemdeki güzel insanları paylaşmayacak mıyız yani? Olur mu öyle şey? Güzel insan bulursak şöyle sporcu, müzisyen, yazar, “temiz siyasetçi”, zeki, çevik, ahlaklı, başarılı insanları yazmazsak taş oluruz taş!

Neye Dikkat Ediyorduk?

Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan tercihlere saygılı, gereksiz eleştiriden kaçınarak, akılcı, yıkıcı değil yapıcı olmaya özen gösteriyorduk.

Sonuç olarak saygılı, sevgili, özenli, dikkat ederek, zekice yazıyorduk. Demagojist yazar oluyorduk.

Sende kendinde bir Demagojistlik seziyorsan, kişisel bilgilerin ile birlikte örnek hazırladığın bir içeriği yazar@demagojist.com adresine ya da aşağıdaki form ile gönder biz seni buluruz.

  Bir Format Seç
  Kişisel Test
  Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
  Trivia Test
  Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
  Anket
  Voting to make decisions or determine opinions46/5000
  Hikaye
  Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
  Liste
  Klasik İnternet Dinletileri
  Geri Sayım
  Klasik İnternet Geri Sayımları
  Listeyi Aç
  Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
  İlan Listesi
  En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
  Uydurma
  Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
  Video
  Youtube and Vimeo Embeds
  Ses
  Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
  Görsel
  Fotoğraf ya da GIF
  Gif
  GIF Formatı