WWW (World Wide Web) Açılımı Nedir?


0

WWW (World Wide Web) Açılımı Nedir?

WWW (World Wide Web) açılımı Türkçe’de dünya çapında ağ ya da dünya çağında internet olarak çevrilebilir. İnternetin ilk çıkış noktasına ve gelişimine göz atalım.

Kısaltma

Soğuk Savaş dönemindeki uzay çalışmaları rekabetinin beklenmedik bir başarısı olarak ortaya çıkan internet ağı, dünya çapında kullanıcıları, bilgisayarları ve şebekeleri birbirine bağladı ve sanal bir dünyaya erişim sağladı.

Soğuk Savaş döneminde keşfedilen internet, halktan toplanan ve savunma giderlerine ayrılan trilyonların küçük bir bölümü ile finanse edildi. 1957’de ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA,
Advanced Research Projects Agency) uzay programı için ülke çapındaki üniversite bilgisayarı ile askeri bilgisayarları birbirine bağlamayı hedefleyen “kaynak paylaşım projesini başlattı.

WWW’dan Önce Arpanet

İnternetin öncüsü Arpanet, 29 Ekim 1969’da ilk mesajın (login/bağlan anlaminda “lo”) Kaliforniya Üniversitesi’nden Stanford Üniversitesi’ne gönderilmesiyle hayata geçti. E-posta yazılımının ve @ sembolünün geliştirilmesiyle birlikte “ağ oluşturma” alanında devrim niteliğinde bir adım atılmış oldu.

1975’te Arpanet birbirine bağlı 75 üniversite bilgisayarı ve askeri bilgisayarla kullanılır durumdaydı. Bildiğimiz şekliyle internet 1983’te özel ve kamu alanlarından 14 farklı ağ için tek bir uluslararası dil, İletim Denetim Protokolü/Internet Protokolu (Transmission Control Protocol/Internet Protocol, TCP/IP) üzerinden ara bağlantı yapılmasıyla başladı.

WORLD WIDE WEB

1989’da Tim Berners-Lee, bilgilerin kategorize edilmesi ve toplanması için kullanıcı dostu bir sistem buldu ve buna World Wide Web adını verdi. Bu WWW (World Wide Web) açılımı insanlık için dünya çapında anlık bilgi paylaşımı anlamına geliyordu. 80’lerin sonunda yaklaşık 200 bin bilgisayar 400’un üzerinde ağa erişebiliyordu. 1991 Gore Yasasi, Ağa Erişim Noktaları (Network Access Points, NAP) oluşturarak, katlanarak artan web trafiğini rahatlattı.

Uzatma

Toplumu büyük ölçüde değiştiren üç büyük devrim oldu: Tarım, sanayi ve internet devrimleri. İlk başta bilim kurgu malzemesi olan internet ağı, sıradan insanların günlük yaşamını tamamen değiştirdi ve ticaret, eğitim, eğlence, medya, politika ve sosyal ağ oluşturmada fırsat eşitliği sağladı. Bu serbest ve tarafsız ağ, coğrafi ve siyasi sınırları ortadan kaldırarak ve sınıfsal ayrımları neredeyse yok ederek bireyleri hızla birbirine bağlıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı