Vivian Maier: Gizli Kalmış Sokak Fotoğrafçısı


1
1 Puan

Vivian Maier: Gizli Kalmış Sokak Fotoğrafçısı

Vivian Maier Fransız asıllı Amerikalı sokak fotoğrafçısı. Öyle bir hayat hikayesi ki aslında günümüz popüler kültürünün tam tersine, elinde bir yeteneği olduğu halde bunu kimsenin bilmesine gerek olmadığını düşünen ve fotoğrafladığı 100.000 mükemmel fotoğrafın çoğunu kendisi bile görmemiş olan bir fotoğraf sanatçısı.

vivan maier kimdir

Vivian Maier Kimdir?

Vivian Maier 1 Şubat 1926 yılında Amerika’da doğdu. ABD’de doğmuş olmasına rağmen, Fransa’da Maier gençliğinin çoğunu harcadı. Maier 1951’de ABD’ye geri döndü ve hayatının geri kalanında dadı ve bakıcı olarak çalışmaya başladı. Ancak boş zamanlarında, Maier fotoğraf sanatı ile ilgilenmeye başlamıştı.

sokak fotoğrafçılığı

Bunun yanında Vivian Maier tam bir arşivci idi. Binlerce gazete, bilet, vergi fişleri, elbise ve film rulolarını hayatı boyunca beraberinde taşıdı. Fırsat buldukça dünyanın dört bir yanını gezerek fotoğrafladı.

mısır ülkesi fotoğraf

2008 yılında Şikago şehir merkezinde buzlu bir yolda kayıp kafasını çarptı. Hastanede tam bir iyileşme gösteremeyen Maier huzur evine gönderildi ve 21 Nisan 2009’da 85 yaşında sessiz sedasız gitti bu dünyadan.

Vivien Maier’i Bulan John Maloof

2008 yılında John Maloof adında Şikagolu bir genç tarih ödevi için gerekli olan eski Şikago fotoğraflarını aramaya başlar. Evinin karşısında ki bir 2. elci diye tabir ettiğimiz mezattan içi film ruloları ile dolu bir kutuyu 39$ karşılığında satın alır.

vivian maier kutu

Eve geldiğinde kutudaki negatifleri inceleyen Maloof ödevi için gereksiz bulduğu ruloları kaldırır. Bir süre sonra gördüğü fotoğraf karelerinden kendini alamaz ve tekrar incelemeye başlar. Gözünü kutuların üzerinde yazan bir isim ilişir “Vivien Maier”.

İnternette bu ismi araştırır ama bir şey bulamaz. 1 yıl sonrasında bu ismi bir ölüm ilanında görür. Barakasının belediye tarafından boşaltılacağını okuyan Maloof hemen barakaya gidip, bir kamyon dolusu fotoğraf negatifini, film ruloları, gazeteleri, elbiseleri, kuponları ne bulduysa toplar ve evine getirir.

vivian maier kutuları

Bu kadar büyük bir arşivle ne yapacağını bilemeyen Maloof Amerikada’ki müze ve sanat galerine mail atar ama kimse bu koleksiyonla ilgilenmez. Vivien Maier’in çalışmalarını herkese göstermek için flickr uygulamasında Vivien Maier adında bir hesap açarak çıkarabildiği bazı fotoğrafları burada paylaşmaya başlar.

Bir anda ünlenen o fotoğraf.

vivian maier fotoğrafları

Kısa zamanda insanlar fotoğraflara büyük ilgi gösterir. Binlerce yorum ve paylaşım alan bu fotoğraflar, fotoğraf sanatçılarının da ilgisini çeker ve Maloof’tan Vivien Maier hakkında bilgi almak isterler.

Geçmişi Olmayan Bir Sanatçı

vivian maier photo

Çalıştığı yerlerde ki insanların yanında yıllarca kalmasına rağmen kimsenin fotoğraf çektiğini dahi bilmemesi bu kadının ne kadar ketum biri olduğunu anlatmaya yetiyor.

100.000 fotoğraf çek ve bundan kimsenin haberi olmasın…

“Şey, sanırım hiçbir şey sonsuza dek sürmeyecek. Diğer insanlara yer açmak zorundayız. Bu bir tekerlek. Sen devam et, sonuna kadar gitmelisin. Ve sonra birileri sonuna kadar devam etmek için aynı fırsata sahip olmalı. ” – Vivian Maier

Kaynak: http://www.vivianmaier.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

1
1 Puan
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı