Türk Kahvesi


0

Türk Kahvesi

Türk kahvesi Unesco somut olmayan kültürel miras listesinde yer alıyor. Toplumumuzun her kesimi tarafından sevilen bir sıcak içecek. Kahve mi? Çay mı? sorusundan daha çok  kahve, dostlarla içmeyi tercih ettiğimiz, “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” diyecek kadar da hayatımızda önemli bir yere sahip.

türk kahvesi

Peki ya sağlığımız? Türk kahvesi tüketmenin sağlığımız üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Bu etkilere hep birlikte göz atalım.

Türk Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi yüksek oranda kafein içermektedir. Bunun yanı sıra şekerle tatlandırılarak, cezvede yavaş ve demleme yöntemi ile pişirilir. Kakule de eklenebilir. Orta doğu, İran ve Yunanistan’da yapılan versiyonlarında kakule eklenmesi daha çok tercih edilebiliyor.

Türk Kahvesi İçmek İçin 5 Önemli Neden

Diğer kahve türlerinden daha güçlü bir kahve türü olduğu için, sağlıkla ilgili bir çok önemli faydası da bulunmakta.

Atletik Performansı Artırabilir

Kafein güçlü ve doğal bir uyarıcıdır. Atletik vücut performansını artırarak bu tarz sporcular için oldukça konsantre bir kafein sağlar. Yapılan araştırmalar, Türk kahvesi içen sporcuların, reaksiyon süresi, enerji seviyeleri dahil performanslarını olumlu seviyede arttırdığı tespit edilmiştir.

Faydalı Bileşikler İçermektedir

Türk kahvesi, özellik olarak filtre kahve özelliği taşımaz. Bu nedenle de filtre kahve gibi kahve türlerinden daha fazla faydalı bileşiği içeriğinde barındırır. Kahvenin hazırlandığı kahve çekirdeklerinin öğütülme şekli de kahvenin içerdiği bileşiklerin miktarında artış veya azalmaya sebep olabilir.

Yapılan araştırmalar, ince öğütülmüş kahve çekirdeği ile hazırlanan kahvenin daha büyük boyutta öğütülen kahve çekirdeği ile hazırlanan kahveden daha fazla yararlı bileşik içerdiğini göstermiştir. Kahve, iltihabı azaltıp enfeksiyonla savaşabilecek nitelikte ve kalp sağlığını destekleyebilecek güçlü bileşikler içermektedir.

Zihninizin Performansını Korur

Kahve tüketmek, Alzheimer ve Parkinson Hastalığı gibi nörolojik hastalıklara karşı koruyabilir. Yapılan araştırmalar, kahve içmenin, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini %27 oranında azalttığını göstermiştir. Ayrıca demans, inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini de göstermiştir.

Bazı Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkileri Bulunmaktadır

Yapılan araştırmalar, günde 1 fincan kahve tüketiminin tip 2 diyabet gelişimini %7 oranında azalttığını göstermiştir.

Günde 3 -5 fincan arası düzenli kahve tüketmenin olası kalp hastalığı riskini %15 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Tüm bunlardan farklı olarak, düzenli ve alışkanlık haline gelmiş günlük kahve tüketimi daha düşük depresyon, anksiyete, karaciğer kanseri, endometriyal kanser ve karaciğer sirozu ile ilişkilendirilmiştir.

Kakule Eklenmesi Faydalarına Fayda Katabilir

Türk kahvesi hazırlanırken kakule eklenmesi, iltihaplanma oranını azaltmaya yardımcı ve kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

Özetle, düzenli tüketilmesi alışkanlık haline getirildiği takdirde, enerji seviyelerinin yükseltilmesinde etkili olma potansiyeli bulunmaktadır. Buna ek olarak; inflamasyonun azaltılmasında etkilidir. Bazı kronik hastalık riskini azaltmada etkili olabilir. Kahvenizi hazırlarken şeker katmak yerine, sağlıklı şeker alternatifleri ya da kakule gibi sağlıklı baharatlar kullanarak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yüksek kafein içeriği, kafein etkilerine karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa, istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Tüm sayılan bu avantajlarına rağmen kahvenin gerektiğinden fazla tüketilmesi içerdiği yüksek kafein nedeniyle, sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı