Tarçının Sağlığa Faydaları


0

Tarçının Sağlığa Faydaları

Tarçının sağlığa faydaları sadece güzel kokulu ve kışın içeceklerde kullanılan bir bitki olarak sıralayamayız. Tıbbi aromatik bitkiler kapsamına da giren bir bitkidir. Tıbbi aromatik bitki kapsamında olması demek ilaç yapımında da kullanıldığı anlamına gelir.

Tarçının Sağlığımıza 10 Faydası

Tarçın, tıbbi özellikleri güçlü bir bitkidir. Tarçın, günümüzde her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir baharat olmasına rağmen tarihi Eski Mısır’a kadar uzanır. Buna ek olarak: tarçının 2 çeşidi bulunmaktadır.

Seylan Tarçın: Gerçek tarçın olarak da bilinir.

Cassia Tarçın: Günümüzde yaygın ve popüler olarak bulunan, hepimizin tarçın dediği çeşittir.

1. Tarçının bileşiğinde bulunan cinnamaldehit oranı yüksektir. Bu bileşiğin metabolizma ve sağlık üzerinde güçlü bir etkisi  bulunur. Tarçının tadı ve kokusunu veren de bu bileşiktir.

2. Tarçın, antioksidanlarla yüklü bir bitkidir. Tarçın yüksek dozlarda polifenol oksidanları içerir. Anti oksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerden oluşan oksidatif hasarlardan korur.

3. Antienflamatuar özelliğe sahiptir. Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasında etkilidir. Tarçındaki antioksidanlar, hastalık riskinizi azaltacak antienflamatuar etkiye sahiptir.

4. Kalp hastalığı riskini azaltabilir. Tarçın Tip 2 diyabetli kişilerde, 1 gram ya da yarım çay kaşığı tarçın tüketmek kan değerleri üzerinde faydalı etki gösterdiği belirlenmiştir.

5. Tarçın, kolesterol, trigliseritler ve kan basıncı gibi kalp hastalığı için bazı önemli risk faktörlerini iyileştirebilir.

6. Tarçın insülin hormonuna duyarlılığı artırabilir. İnsülin, metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenler. Bir çok kişi, insülin etkilerine karşı direnç göstermektedir. Tarçın, insülinin işini yapmasına yardımcı olur. İnsülin direnci etkilerini azaltır.

Tarçın Kan Şekerini Düşürüyor

7. Tarçın kan şekerini düşürür. Güçlü bir antiyabetik etkiye sahiptir. Tarçın kan şekerini düşürücü bir etki alanına sahiptir. Bunu ise yemeklerden sonra glikoz alımını beklenenden daha yavaş olmasını sağlayarak gerçekleştirir. En önemli özelliği ise insülini taklit etmesidir. İnsülini taklit ederek kan şekerini düşürür. Bunu sindirim sisteminde bulunan karbonhidratları parçalayarak yapar. Ayrıca etkili olan dozun yarım / 2 çay kaşığı arasında olduğu bilimsel deneylerle de kanıtlanmıştır.

8. Tarçın, nörodejenaratif hastalıklar üzerinde faydalı etkiler sahip olabilir. Nörodejenaratif hastalıklar, beynin hücre ve fonksiyonlarının ilerlemeli kaybı olarak tarif edilir. Alzheimer ve Parkinson en sık görülen ve bilinen hastalık tipleridir. Tarçında bulunan iki bileşiğin tau adı verilen ve Alzheimer hastalığında etkili olduğu bilinen bir proteinin oluşumunu engellediği bilinmektedir. Ancak insanlar üzerinde yeterince araştırma yapılmamıştır.

9. Tarçın, kanser riskini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile gerçekleşen ciddi ve karakterize bir hastalıktır. Tarçın ekstrelerinin kansere karşı koruma sağlayabileceğine dair çalışmalar yapılmıştır. Genel olarak bu çalışmalar, laboratuar ve hayvanlar üzerinde yapıldığından insanlar üzerinde yapılan deneyler yok denecek kadar azdır.

10. Tarçın, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olur. Tarçının ana aktif bileşenlerinden sinamaldehit, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadele edilmesine katkı sağlar. Yapılan  araştırmalarda, tarçının enfeksiyonu tedavi ettiğine dair kanıtlar çok azdır. Tarçın, ağız kokusunun giderilmesi, diş çürüklüğünün azalmasına yardımcı olur.

Tüm bu faydalara baktığımızda, tarçın güzel kokulu ve faydalı bir baharat ve bitkidir. Maalesef, marketlerde sıklıkla rastladığımız Cassia çeşidi tarçın içeriğinde çok fazla kumarin içerir. Bu sebeple de tavsiyemiz Seylan tarçını (gerçek tarçın) bulmanız yönünde olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı