Sunucu (Server) Nedir?


0

Sunucu (Server) Nedir?

Sunucu, internet ağı üzerinden bilgisayarların bir birleri arasında veri alıp vermesine olanak sağlayan depolama üniteleridir. Sunucu çeşitleri barındırma, fiziki ve kullanım alanlarına göre 3’e ayrılır.

1. Sunucuların Barındırma Türleri

Shared Hosting: Türkçe karşılığı paylaşımlı sunucudur. Bant genişliği ve donanımsal türlerine göre bir çok kullanıcıya hizmet verir.

Co-location: Orta ölçekli şirketlerin sunucularını internet ortamına aktarmaları için sunucu şirketleri tarafından yüksek hızda hizmet bağlantısı ile çözüm ürettikleri bir server çeşididir.

Dedicated: Paylaşımsız, fiziksel sunuculardır. Tek bir kişiye ya da şirkete özel oluşturulur. Sunucu şirketleri tarafından kiralanır.

2. Sunucular Fiziki Türleri

Rack Mounted Server: En çok kullanılan server çeşitleri arasındadır. Türleri U ile ifade edilir yükseklik birimleri inç’tir. Az yer kapladığı ve kabinetlerde kolayca muhafaza edilebildikleri için tercih edilir.

Blade Server: Gelişmiş veri merkezleri tarafından kullanılan bu server çeşidi, bir şase üzerine monte edilir. Bu şase üzerine sunucunun çalışması için gerekli tüm ekipman ve donanım yerleştirilir. Bu server çeşidinin avantajı herhangi bir arıza durumunda kesinti olmaksızın şase üzerinde donanım değişikliğinin yapılabilmesidir.

Standart Sunucular: Orta ölçekli işletmelerde ya da kişisel olarak kullanılan küçük çaplı verileri saklamak için kullanılan sunucu çeşitleridir.

3.Sunucular Kullanım Alanları

Proxy Server: Arama motorları ve server istemcileri arasında köprü görevi görür. Bağlantı paylaşma, performansı arttırma ve gelen istekleri filtreleme gibi özellikleri bulunur.

Ağ Sunucusu: En yaygın server türüdür. İnternet ağı üzerinde web sitelerini barındırma ve erişime açmak için kullanılır.

Mail Server: E-mail alışverişinde bulunulması için oluşturulmuş özel sunuculardır.

Uygulama Sunucusu: Özel olarak bir uygulamanın internet ağı üzerinde çalışmasını veri alıp göndermesine yarayan server çeşididir. Mesajlaşma uygulamaları en iyi örnektir.

FTP Server: Açılımı File Transfer Protokol olan dosya transfer protokolü bilgisayar ve sunucular arasında verileri güvenli bir şekilde aktaran sunuculardır.

Sanal Sunucu: Fiziksel bir server üzerinde sanallaştırma teknolojisi kullanılarak donanımsal bir server üzerinde birbirinden bağımsız ve birden fazla işletim sistemini çalıştıracak şekilde oluşturulmuş bir server çeşididir. Sanal sunucuların sayısı normal sunuculardan fazladır. VPS (Virtual Private Server) sanal özel server olarak bilinirler. VM (Virtual Machine) sanal makine olarak oluşturulur.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir