Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları


0

Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Stres ve kaygıyı azaltmanın yolları hakkında bilgi sahibi olmak hepimizin ruh sağlığı için önemli. Aslında yapabileceğimiz bir kaç yöntem bulunmaktadır. Ancak unutmamamız gereken önemli bir nokta ise sadece bizim iç denge ve huzurumuzun tutum ve davranışlarımıza bağlı olduğudur.

Yetişkinlerin %70’inin stres ve kaygı duyduğu bilinen bir gerçektir. Yazımızda stres ve kaygıyı azaltmanın yollarından bahsetmeye çalışacağız.

Stres ve kaygıyı azaltmanın yolları

1. Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel olarak vücudunuzu yormak,  zihinsel stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.Düzenli egzersiz yapmak,endorfin salgılamanıza neden olur.Bu da stres ve kaygınızı azaltmada önemli bir etkendir.

Düzenli egzersizin kaygı yaşama olasılığının daha azaltmasının bir kaç sebebi var:

Stres hormonları: Düzenli egzersiz yapmak, stres hormonlarının düzeyinin azalmasına neden olur.

Uyku: Düzenli egzersiz uyku kalitenizi yükseltir.

2. Takviyeleri dikkate alın. Yeşil çay, limon otu, Omega-3 yağ asitleri gibi takviyeleri dikkate alın. Ancak bu takviyeler bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmamaya özen gösterin.

3. Aromaterapiden faydalanın. Esansiyel yağlar ve kokular stres ve kaygınızı azaltmada yardımcı olur. Rahatlamanızı sağlayabilirler.

  • Lavanta
  • Gül
  • Sardunya
  • Sandal Ağacı
  • Bergamot
  • Portakal Çiçeği kokuları sakinleştirici kokulardan bazılarıdır.

4- Kafein alımınızı azaltın. Kahve, çay, çikolata gibi kafein içerir. Yüksek miktarda kafein alımı kaygıyı tetikleyebilir. Kişilerin kafeine tahammül eşiği farklılık gösterir. Eğer kafein sizi sinirli ve gergin yaptığını fark ediyorsanız kafein alımını azaltın ya da tamamen kesmeniz faydalı olacaktır.

5- Yazı yazın. Günlük tutma alışkanlığı edinin. Gün içinde başınıza gelen olayları yazın. Stresli olanları yazarken olumlu yaklaşmayı öğrenin. İyi olan şeyler için minnet ve şükür dolu şeyler yazın.

6- Sakız çiğneyin. En hızlı sakinleştirici sakız çiğnemektir.

7- Arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin. Güçlü sosyal ilişkiler ağı,stresli zaman geçirmenize ve kaygı düzeyinin azalmasına yardımcı olur.

Gülmek Stresin Düşmanıdır

8- Gülmeyi alışkanlık hale getirin. Gülücük saçarken endişeli hissetmeniz zor. Gülmeyi alışkanlık haline getirirseniz, stresinizi ve gerginliğinizi giderir.

9- Hayır demeyi öğrenin. Her şeyi kontrol altında tutamazsınız. Bazıları zaten kontrol altındadır. Yaptıklarınız konusunda seçici olmak ve hayatınızda taşıyabileceğiniz yükten ve sorumluluktan fazlasını yüklenmek stres ve kaygıyı artırır. Bunun yerine yapabileceğiniz şeylerin sorumluluğunu alın diğerlerine Hayır deyin.

10- Önceliklerinizi belirleyin. Stres ve kaygınızı azaltmak istiyorsanız, önceliklerinizi belirleyin. Stresi ve kaygıyı azaltmanın bir diğer yolu da önceliklerinizi ertelememektir.

11- Yoga yapın. Yoga stres azaltmada ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

12- Odaklanın ve dikkatli olun. Odaklanma ve dikkatli olmak stres ve kaygıyı azaltmada yardımcı olabilir.

13- Sarılın. Sarılmak, öpüşmek vb. fiziksel temas oksitosin salgılanmasına yol açar. Bu da stres ve kaygının azaltılmasına yardımcı olur.

14- Müzik dinleyin. Sizi yatıştıran ya da dinlemekten zevk aldığınız müzik tarzını seçin ve dinleyin. Müziğin rahatlatıcı etkisinden faydalanın

15- Nefes alma tekniklerini öğrenin. Nefes alma tekniklerini öğrenmeniz zihninizi yatıştırır. Stres ve kaygıyı azaltmanın yollarından biridir. Derin nefes almak da aynı işlevi görür.

16- Evcil hayvanınızla zaman geçirin. Evcil bir hayvana sahip olmak, stres ve kaygıyı azaltmanın yollarından biridir. Stresinizi ve kaygı duymanızı azaltmaya yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızla ilgilenmek stres ve kaygı durumunu düzenlemekte bire birdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı