Şili Ormanları Yardım Eden Köpekler


0

Şili Ormanları Yardım Eden Köpekler

Şili ormanlarına yardım eden köpekler yangından sonra tekrar yeşillenmesi için çabalıyor. 2017 vahşi orman sezonu boyunca, dünyanın dört bir yanında bir çok yangın çıktı ve buralarda daha önce benzeri görülmemiş yerlerde, daha önce buz kaplı bir kıta’da turba bataklıkları ile alevlenen Grönland gibi, vahşi doğada ateşlenen yangınlar insanlara ve bilim insanlarına alarm verdirdi. Çoğunluk bu yangınların yoğunluğunu ve bazı sıra dışı yerleri göz önünde bulundurarak,  küresel ısınmaya bağlı olup olmadığını sorgularken, etkilenen bölgelerde yaşayan insanlar, değerli varlıklarını yitirme endişesi ile karşı karşıya kaldılar.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-1

Bir kasabanın haritadan silinmesi

Ocak 2017’de, Şili ormanları bir dizi yangına sahne oldu, 5’i itfaiyeci olmak üzere 11 can aldı ve Santa Olga kasabasını sildi. Alevler ağaçlardan evlere, hayvanlara ve insanlara kadar her şeyi yoluna aldı. Yangınların, Delaware eyaletine yakın bir büyüklükte yaklaşık 580.000 hektarlık bir arazi yaktığı tahmin ediliyor. Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, çileyi Şili tarihinde “en büyük orman felaketi” olarak nitelendirdi.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-2

Şiddetli yangınlar ve hayatın muazzam kaybı nedeniyle bir ay sonra, Şili halkı kaybedilenleri kurtarmak için çok şey yaptı.  Evler yeniden inşa edilebilir ve insanlar iyileştirilebilir, ormanların ve onların sakinlerinin kaybı, geri alınmasının kolay olmadığı bir şeydi. Ama bir kadın bu durumu değiştirmeye karar verdi, bir seferde binlerce tohum ekti.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-3

Francisca Torres, hayvanların refahına odaklanan Pewos adında bir çevre sivil toplum örgütünü yürütmektedir.  Aynı zamanda üç güzel border collie sahibi, aslında sürü koyunu yetiştiriciliğinde kullanılan akıllı ve hızlı bir köpek ırkı.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-4

Hayvan ve İnsan Ortak Çabası

Tek bir kişinin ormanlara verilen hasarı geri alması yıllar sürecek olsa da, bir şirket bundan daha fazlasını yapabilirdi. Bu yüzden Torres kız kardeşi Constanza ve üç sevimli yavrunun yardımına başvurdu.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-6

6 yaşındaki Das ve kızları, Olivia ve Summer, çalışmalarını sonsuz kavaklı tarlalarda ve karaçalı ağaçların labirentinde,  onlardan önce ortaya koydular. Ateşin ardından aylar geçti, ama hayvanların hiçbiri bir zamanlar evleri olan yere geri dönmedi, çünkü tüm bitki örtüsü tamamen bitti, kül yığını haline geldi. Yemek ya da barınak olmadan, herhangi bir hayatın geri dönüşü için umut yoktu.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-7

Yemyeşil ormanları ve tarlaları yeniden süslemek için Francisca ve kız kardeşi, poşetleri tohumlarla doldurmaya karar verdi  ve yanmış ormanlarda hızlandırarak ağaç tohumlarını yollarına yaydı. Özel sırt çantaları ve tüm enerjileriyle çabaladılar ve hem insanlara hem de hayvanlara umut, sığınak ve ev için bir kez daha umut oldu.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-8

Torres, görev için köpeklerini kullanmanın kesinlikle hesaplanmış bir karar olduğunu söyledi. Her şeyden önce, bir kişi  normal olarak günlük olarak uzun mesafeleri kapatmazken, köpekler günde yaklaşık 30 km’yi kapatabilirler! Sadece çevreye  faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanlara dışarıda olma şansı verir.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-9

Şili ormanlarına yardım eden köpekler çalıştıklarından habersiz olsalar da, yine de “ücretli” oldular. Tohum çöreği her boşaldığında yavrulara ödül verildi ve çantalar bir kez daha yeni bir tur için dolduruldu. Bu şekilde köpekler işi yapmak için fazladan motive olmuşlardı, ayrıca iyi bir egzersiz dozu aldılar. Unutmayın ki yorgun bir köpek mutlu bir köpek!

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-10

Torres, bunun daha büyük bir şeye doğru itildiğine inanıyor ve kavrulmuş arazinin yakında tekrar yeşile döneceğini ümit ediyor.

Şili Ormanlarına Yardım Eden Köpekler-11


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı