Ruh Sağlığımız İçin Bir Kaç Tavsiye


81
81 Puanlar

Ruh Sağlığımız İçin Bir Kaç Küçük Tavsiye

Ruh sağlığımız için bir kaç tavsiye vereceğim sizlere. Hayatımızın kontrolünü elimizde tutabilmemiz için dikkat etmemiz gereken yegane varlığımız. Hemen hemen gündelik yaşantımızda, olaysız bir gün geçirdiğimiz zaman azımsanacak kadar azdır.

Hele bir de sorumluluk sahibi ve duyarlı bir kişiliğiniz varsa, gündelik yaşantınız olumlu olsa da etrafınızdaki olumsuzlukları, haberler de izlediğiniz ve karşılaştığınız sorunların ister istemez etki alanına girersiniz.

Bir zaman sonra bir bakmışsınız aklınız, ruhunuz yorulmuştur. Sizin de yaşama karşı bir format atma zamanınız gelmiştir. Kendi içimizde Akıl ve Ruh sağlığımızı korumanın yollarını ararız.

Bu nedenle Akıl Sağlımız ve Ruh sağlımızı korumak için kendimiz için yapmamız gerekenleri başlıca şöyle sıralamak istedim.

Kendinize Zaman Ayırın

Kendimize zaman ayırmak ve hayata pozitif bakmak ruhumuza iyi geliyor. Bu nedenle yapmaktan hoşlandığınız, keyif aldığınız hobilerinizi ertelemeden kendimize, zaman dilimi yaratarak mutlaka hayata geçirmeliyiz. Kendinizle geçirecek olduğunuz 2 saatlik bir terapi bile kendinizi daha dinamik ve güçlü hissetmemize neden olacaktır.

Olduğu Gibi Kabul Edin

Herkes gibi bizde hata yapabiliriz. Kendimizin de, hata yapabileceğini bilerek kişileri, karşımızdaki kişilerinde hata yapma olasılığı bilmek sizin kendinizi iyi hissetmenize fayda edecektir.

Hayatımızdaki bazı olayların istediğimiz gibi olmaması doğal bir durumdur. Bu nedenle yaşantınızda bir takım olayları yaparken bir beklenti içine girmemeniz sizin hem ruh sağlığınıza iyi gelecek hem de hayal kırıklığı yaşamanızı önleyecektir.

Yaşantınızı katı kurallar koyarak yaşamamalı ve kendiniz dahi çevrenizdeki insanlara, canlılara ön yargı ile yaklaşmadan olduğu gibi kabul etmeniz, onları değiştirme çabasına girmemeniz sizin kendi ruh sağlığını koruyacak ve sizi huzurlu kılacaktır.

Sorumlulukları üzerine almak her yaşını almış bireyin bir görevi gibidir. Ancak düşüncelerinizde ve davranışlarınızda ki duygusal sorunlarınızı, olumsuz gelişmelerde çevrenizi, kaderinizi ve kendinizi suçlamadan “keşke”leri geriye atın ve kendinizi gelecek sorumluluklara hazırlayın, bu sizi iyi hissettirecektir.

Kendinize ilk başlangıçta olumsuzlukla sonuçla bilecek hedefler koyarak kendinizi umutsuzluğu kaptırmayın. Büyük hedefinize ulaşmak için kendini küçük hedefler belirleyerek adım adım zirvedeki hedefinize ulaşmanız, sizin hedefe giden yolda umudunuzu arttıracaktır.

Olduğunuz gibi kalın. Hiç kimse için kendinizi değiştirmeyin, kendinizi bir başkası ile kıyaslamayın. Sizi ilk önce kendinizi olduğunuz gibi kabullenin ki; çevrenizde sizi olduğunuz gibi kabullensin. Başkaları yapabileceklerinizin dışında bir beklentiye girerek yorulmanıza sebep teşkil etmesin. Böylelikle hem mutlu, hem huzurlu olacaksınız.

Kendi kabınızın dışına çıkarak, sosyal çevrenizdeki ilişkilerinizi samimi olarak yaklaşmak mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Biraz bencilce olabilir fakat unutmayın siz her şeyden daha önemlisiniz. Sağlınız ve ruhunuz değerli, bu sizi üzen konuları, sizi olumsuz etkileyecek, enerjinizi tüketecek durumları aza indirmek için ise yaşantımızdan çıkması gerekenlere karşı, aranıza mesafe koymanız sizin için en doğru hareket olacaktır.

Ruh sağlığımız için bir kaç tavsiye. Önce kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz ki ruhumuz güzelleşsin. Atalarımızın da dediği gibi” Önce Can, Sonra Canan…”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

81
81 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı