Renklerin Anlamları


0

Renklerin Anlamları

Renklerin anlamları hakkında neler biliyorsunuz? Ev dizayn ederken, özel buluşmalara giderken, hediye alırken veya gül verecekseniz hangi renkleri tercih etmek gerekiyor? Neden yemek sektöründe genellik ile kırmızı renk kullanılıyor? Tahminleriniz tabi ki vardır ancak renkler hakkında daha çok bilgi edinerek doğru zamanlama ile doğru rengi kombin yaparsanız bu daha akılda kalıcı ve etkileyici bir görünüm bırakacaktır.

Hayatımızın her alanında bulunan renkler ana ve ara olarak ikiye ayrılmaktadır. Ana renkler; kırmızı, mavi ve sarı iken ara renkler; yeşil, mor ve turuncudur. Ara renkler ana renklerden ikisinin birleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca renkler insanların psikolojisini etkileyerek daha olumlu veya olumsuz duygular çağrıştırdığı tespit edilmiştir. Renklerin anlamları insanlarda farklı duygular ve düşünceler uyandırmaktadır. Her rengin anlamı farklıdır.

Psikolojik Olarak Renkler ve Anlamları

Günlük hayatımızda en çok tercih ettiğimiz renkler bizlerin de bazı içsel ve karakteristik yönlerini açığa çıkarmaya yardımcı oluyor. Ancak bazı renkleri çok sık kullanıyor olsanız bile mesela iş görüşmesine neden kahverengi ile gidilmez veya ilk buluşmada sarı giyilmez gibi uyarıların nedenleri içi işte renklerin anlamları;

kırmızı rengin anlamı

KIRMIZI

Kırmızı insanlarda kan akışını hızlandıran bir renktir. Yemek markaları logolarında genellik ile kırmızı rengini kullanırlar. Bunun sebebi bu rengin iştah açıcı olmasıdır. Mutfağınızda veya yemek takımınızın örtüsünde kullanacağınız bu renk daha iştah açıcı görünmesine sebep olacaktır. Özellikle bunu misafirlerinizi ağırlarken ufak bir tüyo olarak uygulayabilirsiniz. Gençlere yönelik bir şeyler yapıyorsanız onlara hitap edebilmek için kırmızı rengini kullanabilirsiniz. Bu onları cezbederek yönlendirmek istediğiniz alana çekecektir. Çünkü aynı zamanda adrenalini, hızı ve öfkeyi simgeler. Tutkulu ve dinamik olan kırmızı rengi yakından oldukça dikkat çekse de uzaktan çok ayırt edilemeyebilir. Bu yüzden polis araçlarının lambaları uzaktan da fark edilebilmesi için mavi ışık ile birlikte yanmaktadır. Kırmızı bir ortam, oda, ışık ve alan insanlara zamanı unuttururken aynı zamanda adrenalin salgılatarak heyecanlı ve enerjik hissetmesini sağlar. Bu yüzden çoğu eğlence mekanlarında kırmızı ışık kullanılmaktadır. Ayrıca özel alanınızda yatak örtünüzün veya üzerinizdeki elbisenin kırmızı olması partneriniz ile tutkulu, heyecan dolu ve dinamiği yüksek zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

BEYAZ

Beyaz insanlarda masumiyet ve saflığın yanında yeni başlangıçları çağrıştırdığı için evlenmeye karar veren kadınların gelinliklerinde bu rengi almıştır. İnsanı dinginleştirirken iyiliği de çağrıştırır. Japonya da ölümü, bazı ülkelerde ise dul veya kötü gözle bakılan kadınları temsil etmektedir. Renklerin anlamları kültürlere göre değişebilir. İş görüşmelerinde üzerinizde beyaz renk bulundurmak ağır ağır ilerleyerek kalıcı olacak bir çalışan izlenimi verir. Aynı zamanda şeffaflığı da çağrıştırdığı için doktorların önlüklerinde kullanılmaktadır. Buradaki amaç hastaya güven vererek rahat hissetmesini sağlamaktır. Bu renk ışığı yansıttığı için yazın üzerimizde serinlemek için kullanabileceğimiz bir renktir. Evlerin ve iş yerlerinin dizaynında kullanmak ise ortamı daha ferah ve aydınlık gösterecektir. Bu rengi tercih eden bireyler için söylenebilecekler; soğuk kanlı, düşünmeyi seven, bilge, ufku geniş ve aydın diyebiliriz.

yeşil rengin anlamı

YEŞİL

Doğayı çağrıştıran ilk renk olduğu için vejeteryanlığı simgelemektedir bundan dolayı kasaplarda yeşil rengi görmemiz çok az denk gelinen bir durumdur. Çoğunluk ile iştah açıcı olarak kırmızıyı kullanırlar. Yeşil huzuru ve sakinliği çağrıştırdığı için hem iç hem dış mekanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yenilik, dinamizm, umut, dinçlik ve güven kavramlarını da yansıttığı için bir çok bankanın logosunda yer almaktadır. Batıda bulunan yemek restoranlarının mutfağında yeşil bulunur. Bunun sebebi yaratıcılığı ortaya çıkarmasıdır. Hastanelerin iç tasarımında da tercih edilir çünkü rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Bu yüzden yatak odasında da kullanılabilecek renkler arasındadır. Sakız paketleri, manav reyonu ve doğal besinlerin ambalajında en çok tercih edilen renk yeşildir. İnsan gözü mavi ve yeşil rengine uzun süre boyunca bakamadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yaşam ile benimsenmiş bu renk çoğalmayı da simgeler bu yüzden bazı kültürlerde orta yaşlı kadınlar doğurganlıklarının simgesi olarak yeşil elbise giymektedirler.

SİYAH

Biraz kafa karıştırıcı ve tartışmaya açık olarak ikiye ayrılan bir renktir. Bazı insanlar için karanlık, suç, kötü, matem ve korkuyu simgelerken bazı insanlar için de hırs, kararlılık, tutku, güç ve güveni temsil etmektedir. Ülkemizde matemi simgeleyen bu renk Japonya’da mutluluğu simgelemektedir. Bu ise renklerin anlamları kişilere ve ruh haline göre değişkenlik gösterebilir. Konsantrasyon bozukluğu yaşayan insanlar siyah ağırlıklı bir odada daha rahat çalışırlar. Siyah rengi tercih eden bireyler için özgüvenli, kararlı, çok düşünen ve hırslı diyebiliriz.

mor rengin anlamı

MOR

Lüks hayat, zenginlik, zarafet ve asaleti temsil etmektedir. Dinamizmi yüksek olan bu renk romantizmi, tutkuyu ve heyecanı simgelemektedir. Aşkın rengi yanıltıcı şekilde kadar kırmızı olarak bilinir ancak aşkın rengi mor olarak tespit edilmiştir. Çiftlerin yatak odasında bu rengin kullanılması tavsiyeler arasında olup bu rengin bireylere tutku vererek harekete geçmeleri için sinyal verir. Morun açık tonu kişiye ilham vererek daha güzel işler çıkarmasına yardımcı olur. Ancak bu renk bireylerin bilinçaltında var olan korkuların su yüzüne çıkmasına sebep verir. Mor rengi seven ve tercih edenler duygusal ve ruhsal dünyasına önem veren ayrıca hisleri güçlü kişilerdir.

mavi rengin anlamı

MAVİ

Huzur ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Çalışma verimini arttırmak için kullanılacak en uygun renktir. Batı’da bulunan bazı okulların duvarları maiye boyandıktan sonra öğrenciler üzerinde olumlu etkileri gözlemlemişlerdir. Yaramazlık yapayı bırakan çocukların ders notları da iyiye gitmeye ve daha kolay odaklanmaya başladıkları görülmüştür. Bu rengin uyum, verimlilik ve sadakati çağrıştırmaktadır. Mavi iştah kapatan bir renk olduğu için diyet yapan bireyler mutfaklarında bu rengi kullanırsa daha az ve kontrollü yediklerini fark edeceklerdir. Dünya üzerinde logoların çoğunda bu rengi veya yeşili görmekteyiz. Sebebi ise mavi ile büyüklüğü yeşil ile güveni sağlamaya çalışmalarından kaynaklı bir durumdur. Bu iki rengin yan yana bulunmasının nedeni ise sağlamlığı göstermek için kullanılır. Genelde süt ve süt ürünlerinin üzerinde sağlığı çağrıştırması için kullanılır. Uzaktan bile fark edilmesi kolay olan mavi rengin şişe kapaklarında kullanıldığında çok sattığı da tespit edilmiştir. Mavi rengi seven kişilerin maneviyatının kuvvetli olduğu ve hayal dünyasının geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca mavinin bir tonu olan lacivert renginin de otorite, sonsuzluk, kararlılık ve verimi yansıttığı bilinmektedir. Renklerin anlamları incelenirken ton farkının da etkili olduğu belirlenmiştir.

sarı rengin anlamı

SARI

İnsan beynine çekici ancak geçici olarak yansır. Taksilerin sarı olma sebebi dikkat çekmesi içindir. Bu sebepten bankalar bu rengi kendi logolarında kullanmaktan kaçınırlar. Sarı tonlarının ağırlıklı olduğu alanlarda çocukların daha huysuz yetişkinlerin ise sinirli olduğu gözlemlenmiştir. Evlerde kullanılması tercih edilmez. Kullanacak kişilerin az miktarda kullanması tavsiye edilir. Sarı renk özgür ve ortama yak uydurabilen kişilerin rengidir.

PEMBE

Narin, romantik ve çocuksu olan bu renk insanları neşelendirmektedir. Pembe giydiğiniz bir gün karşınızdaki insanlarda rahatlık hissi uyandırmış olursunuz. Çikolata, pasta, kurabiye ve şekerleme gibi yiyeceklerin kutuları genelde pembe ve tonları olarak tercih edilir. Bunun sebebi ise rengin bireye mutluluk vermesidir. Sakinleştirici etkisi olan bu renk sinirli bireylere oldukça iyi gelmektedir. Pembe rengi seven insanlar neşeli, duygusal, sorumluluklarını bilen, ürkek ve uysal kişilerdir.

pembe rengin anlamı

TURUNCU

Dikkat çeken, dinamik ve dışa dönük olan bu renk insanlarda heyecan uyandırmaktadır. İki farklı renkten aynı sayıda kalem olsa önünüzde turuncu olan daha çok gözükür. Bu rengin olduğundan daha çok görünme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Şatafat ve umudu da simgelemektedir. Neşe, canlılık ve güven veren bu renk çoğunlukla cafe gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu yüzden evlerde kullanılmak için oldukça uygundur. Turuncu rengi seven bireyler genel olarak, cıvıl cıvıl, neşeli, hareketli, dışa dönük ve sosyal ilişkileri kuvvetli olurlar.

KAHVERENGİ

Sağlamlık ve güven vermektedir. Londra’dan Amerika’ ya kadar tüm MC Donaldsların duvarları kahverengidir. Bunun sebebi bu rengin hızlandırıcı özelliği vardır ve insanların yemek yedikten sonra oyalanmamaları için yapılmıştır. Bu rengi giymeniz karşınızdaki insanın sizi daha güçlü görmesini ve tarafsız bir renk olduğu için kendisini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Renklerin anlamlarında tonların da farkı büyüktür. Ancak iş görüşmelerinde ve özel günlerde tercih edilmemelidir. Kahverengi giyinen ve bu rengi tercih eden insanlar olgun, güvenilir, sakin ve sadeliği sevenlerdir.

GRİ

Ciddiyeti, yavaşlığı ve hareketi temsil eder. Diplomatik ve ağır bir renktir. Özellik ile ciddi ortamlarda denge hissini verir. Aynı zamanda huzur ve dinginlik vermektedir. Evlerde kullanılması önerilmemektedir bunun sebebi ise uzun süreli bu renge maruz kalmak bunaltıcı ve boğucu bir enerji yayacağı içindir. Yatıcılığı körelttiği için okul ve yaratıcılık gerektiren iş yerlerinde kullanılmamaktadır. Gri rengini seven kişiler kuralcı, tutucu ve kendi hallerinde olurlar.

bronz rengin anlamı

BRONZ

Renklerin anlamlarında olumsuz etki ile nam salmaktadır. Çoğunluk ile negatif, pasif ve itici bir etki yaratmaktadır. İnsanlar tarafından oldukça az tercih edilmektedir. Bu renge en çok evlerde rastlamak mümkün. Bunun sebebi ise eski zamanları çağrıştırmasından kaynaklıdır. Hatta girdiğiniz ortamda tepki toplamanıza ve insanların sizden uzak durmasına bile sebep olabilir. İçki rengini ve altını andırdığı için alkol reklamlarında veya banka kartvizitlerinde bu bronz renk kullanılmaktadır. Bronz rengi tercih eden kişiler genelde farklı düşünen ve bu düşüncelerini topluma kabul ettiremeyen kişilerdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı