Pazarlama Nasıl Yapılır


0

Pazarlama Nasıl Yapılır

Pazarlama nasıl yapılır? Pazarlama nedir? Pazarlama işletmenizin geleceğini tayin eder. Pazarlamayı klasik pazarlama ve dijital pazarlama olarak 2 ana grupta değerlendirmekte fayda var. Klasik pazarlama, dijital pazarlamanın bir tık gerisinde kalmış gibi görünse de etkisini sürdürüyor.

pazarlama nasıl yapılır

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, algı için yapılan bir mücadeledir. Bu konuda iyi olmanız işletmenizin gelecekteki durumunu belirler. Pazarlamanız ne kadar iyiyse, satışınız da o kadar iyi demektir. Satış-Pazarlama ikilisi size kar edip edemeyeceğinizin sinyalini verir.

Pazarlama stratejiniz olmadan satış yapma olanağınız yoktur. Doğru bir pazarlama stratejisi, çok satış ve iyi bir kazanç demektir. Pazarlama stratejileri bunun için önemlidir. İşiniz çok güçleşir. Zaten zor bir süreç olan bir iş kurma pazarlamanın yanlış kurgulanmasıyla daha da zorlaşabilir.

Pazarlama kurallarından ilki, sektöre ilk giren siz değilseniz rakipleriniz daha büyük pazar payına sahiptir. Güçlü bir sermayeye sahip değilseniz, pazarlama planınız hatalı olabilir. Pazarlama kuralları önemlidir.

Pazarlama Stratejileri İçin İpuçları:

Strateji geliştirebilmeniz için, pazarlama kurallarını bilmeniz gerekir.

1. Pazarda ilk olmak, üstün olmaktan daha iyidir. Pazarlamanın temeli, lider olabileceğiniz bir kategori ve iş alanı yaratmaktır. Bunu yaparsanız işin kaymağını yersiniz. Her zaman ilk olanlar hatırlanır.

2. “Neyin öncüsü” olduğunuz sorusunun cevabını bulun. Hangi  kategorinin ilk temsilcisi olacağınızı bulun. İnsanlar yeni şeylere eğilimli ve meraklıdırlar. Kategori geniş bir yelpaze olduğundan merak ederler. Marka konusuna girerseniz kaybedersiniz. Ön yargılar ve tabular devreye girer. Bir kategoride ilk sırada değilseniz, ilk sırada olacağınız yeni bir kategori yaratın.

3. Zihinlere ilk girmek piyasaya ilk girmekten daha önemlidir. İlk kuralla çelişiyor gibi görünse de, aslında birbirinin aynı kurallardır. Zihinlere ilk giren zaten piyasanın lideridir.

4. Pazarlama şirketlerinin yaptığı araştırmalara ve sonuçlara inanmayın. Pazarlamada tek gerçek, müşteri adaylarının algısıdır.

5. Ürünlerinizde çeşit konusu önemlidir. Çok fazla ürün çeşidi pazarlamada size sorun yaratabilir. Niş bir üründe en iyisi olmak işletmenizi güçlendirir. Tek üründe en iyi olmak sizi piyasanın liderliğine taşıyabilir.

Pazarlama, ürünlerin savaşı değildir. Pazarlama algıların savaşıdır. Ürününüze yarattığınız algı ile ilgilidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı