Nemrut Krater Gölü Gezginlerin Yeni Rotası


0
1 paylaş

Nemrut Krater Gölü Gezginlerin Yeni Rotası

Nemrut krater gölü Büyük İskender’in Doğu seferi sırasında keşfettiği cennet. Bu nemtur krater gölü cennetini görmek istiyorsanız Tatvan yollarına düşmelisiniz. “Büyük İskender’in Cenneti” olarak anılan bu doğa harikası yer Nemrut krater gölü.

nemrut krater gölü

Nemrut krater gölü, Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alıyor. Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü Bitlis ili Tatvan ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Nemrut Krater Gölü’nün çevresinde her daim gezginlerin ve doğa tutkunlarının kamp çadırlarını görebilirsiniz.

Nemrut Krateri yüzlerce yıldır cennetten bir parça olarak adlandırılsa da gezginler ve doğa tutkunları tarafından yeniden keşfediliyor ve seyir defterinin “mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler” listesine kaydediliyor. Nemrut Krateri hem şaşırtıcı hem hayranlık uyandırıcı bir doğa harikası.

Kraterde beş tane göl yer alıyor. Bölgedeki  soğuk ve sıcak göller bir arada bulunuyor. Nemrut Krater Gölleri’nin çevresinde onlarca kuş çeşidine ve zengin bir floraya rastlayabilirsiniz. Göllerin çevresinde bulunan florada endemik bitki türlerini dahi bulabilirsiniz.

Zengin florasından farklı olarak Nemrut Krateri’nde yer alan buz mağaraları ve buhar bacası gezginleri ve doğa tutkunlarını bölgeye çekmeyi başarıyor. 13 km karelik bir alana sahip olan Nemrut Krater Gölü’nde sazan balıkları yaşıyor. Nemrut Dağı’nın 2935 rakımlı zirvesinde olta balıkçılığı yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Kış aylarında Nemrut Krateri’ne çok yakın olan kış tesislerinde kayak yapabilirsiniz. Nemrut Krateri yaz aylarında ise daha farklı güzellikler vaat ediyor. Bölgeyi yaz aylarında ziyaret ettiğinizde düzenlenen konserlere, yüzme yarışlarına ve yelken gösterileri gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Zirvede Kaplıca Keyfi 

Nemrut Krateri’nde yer alan beş adet gölden büyüklük bakımından ikinci sırada bulunan göl sıcak bir kaynağa sahip. 2935 metrelik zirvede kaplıca keyfi yaşamak isterseniz göle girebilirsiniz. Sıcak gölün sıcaklığı yaz aylarında 70 dereceye kadar çıkıyor. Bu sıcak gölün çok yakınında ise çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenen sıcak buhar yarıkları yer alıyor.

Ödüller Ödüller … 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nemrut Kalderası’nı hem jeolojik, jeomorfolojik ve hidrojeolojik özellikleri hem de floristik ve görsel peyzaj değerlerini göz önüne alarak 2003 yılında “Tabiat Anıtı” olarak ilan ediyor. Nemrut Krater Gölü ise yine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2010 yılında “Suya Bağlı Turizm” temalı Avrupa Seçkin Destinasyonlar yarışmasında “Ulusal Destinasyon” ödülü ile taçlandırılıyor.

türkiye'nin en büyük krater gölü

Nemrut Krater Gölüne Nasıl Gidilir? 

Nemrut Kalderası, Bitlis ili Güroymak, Ahlat ve Tatvan ilçeleri arasında kalan bölgede yer alıyor. Nemrut Krater Gölü’nün bulunduğu bölge Tatvan ilçesine 20, Ahlat’a 24 Bitlis’e ise 32 km uzaklıkta bulunuyor. Tatvan’a uçakla gitmek isterseniz Muş’a veya Van’a uçakla giderek Tatvan’a ulaşabilirsiniz.

Tatvan’a Muş Havalimanı 64 km Van Havalimanı ise 196 km uzaklıkta yer alıyor. Uçakla gidecekseniz Van Havalimanı’na gidebilir, buradan Tatvan’a feribotla geçebilirsiniz. Kara yolunu tercih ederseniz Tatvan’a sefer düzenleyen pek çok otobüs seferi bulunuyor.

ankara tatvan treni

Tren yolculuğu yapmak hoşunuza gidiyorsa önce Ankara’ya giderek Ankara’dan Ankara – Tatvan arasında haftada 2 gün işleyen Van Gölü Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz. Nemrut Dağı’nın zirvesine ise Bitlis – Tatvan yolunda işaretli sapaktan solunuzda Van Gölü sağınızda ise Muş Ovası’nın muhteşem manzarası eşlgoiğinde ulaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
1 paylaş
Sinem Siklon

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı