Neden Rüya Görürüz? Rüya Nedir? Rem Uykusu Nedir?


0

Neden Rüya Görürüz?

Rüya nedir?

Neden rüya görürüz açıklamadan önce rüya nedir onu çözelim. Rüyalar temelde, aklın yarattığı imgelerdir. Bizi mutlu, üzgün ya da korkmuş hissettirebilirler. Kafa karıştırıcı veya rasyonel görünebilirler.

Rüyalar uyku sırasında herhangi bir anda  ortaya çıkar ve en canlı rüyalar, beyin en aktif olduğunda, derin uykuda yani REM uykusu sırasında rüya görürüz. Bazı uzmanların dediğine göre, bir gecede en az dört ile altı kez rüya görüyoruz.

neden rüya görürüz

Rem Uykusu Nedir?

Rapid eye movement (REM) yani hızlı göz hareketi. Adı uyku sırasında geçilen REM evresinde gözlerin hızlı hareket etmesinden alır. Uykunun rüya görülen kısmıdır. Uyuduktan yaklaşık 2 saat sonra beyin REM uykusu pozisyonuna geçer. Normal bir uykuda beyin bir buçuk saatte bir REM evresine geçer ve bu durum 20 dakika boyunca devam eder. REM evresinde beyin bütün vücut fonksiyonlarını kısa süreliğine felce uğratır. Bu evre çocuklarda daha sık ve uzun sürmektedir. REM uykusunda ki birini uyandırırsanız, onda bütün gün halsiz ve sinirli bir ruh hali hakim olacaktır.

Neden rüya görüyoruz?

Bununla ilgili pek çok teori olsa da kesin olarak bilinmiyor.  Bazı araştırmacılar rüyaların hiç bir anlamının olmadığını düşünüyor. Diğerleri ise rüyaların zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için gerekli olduğunu söylüyor.

Birtakım çalışmalar rüyaların sağlığımız için önemli olduğunu göstermiştir.

1-Artan Gerilim

2-Kaygı

3-Depresyon

4-Konsantrasyon Bozukluğu

5-Koordinasyon eksikliği

6-Kilo alımı

7-Halüsinasyona eğilim


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir