Mutluluk Nedir? Mutluluk Hormonlarının Hayatımızdaki Yeri


48
48 Puanlar

Mutluluk Nedir?

Mutluluk tüm isteklerinizin, özlemlerinizin eksiz bir şeklide ulaşılmasından kaynaklanan durumlar karşında, yaşanan zevk, sevinç ve hazdır.

mutluluk

İnsanoğlunun tamamı hep bir mutluluk arayışı içindedir. Mutluluk terimi ise kişilerin beklentileri doğrultusunda değişiklik gösterir. Kimimiz; çok sevdiğimiz birini gördüğümüzde onunla vakit geçirdiğimizde mutlu olurken, kimimiz ise emek verdiğimiz bir projenin başarıya ulaşması yada bize getirdiği kazançtan dolayı mutlu olabiliriz. Mutluluk kişiden, kişiye farklılık gösteren bir kavramdır.

Mutluluk Hormonlarının Hayatımızdaki Yeri

Mutluluk, bilimsel olarak hayatımızdaki, düzenin içinde bizi etkileyen olumlu gelişmeler sonucunda beyin hücreleri arasındaki kimyasal etkileşimdir. Bu etkileşime ise mutluluk hormonu ya da diğer bir adı ile serotoninde denir.

Mutluluk hormonunun yeterli salgılanmaması halinde ise, iş hayatımızda, sosyal çevre ilişkilerimizde, hayata bakış açımızda sürekli bir olumsuzluk durumu söz konusu olur ve mutsuzluk başlar. Tüm bunlar beraberinde iştahsızlık, uykusuzluk gibi belli başlı sorunları yanında taşır ve sonucu depresyona kadar uzanabilir.

Bu gibi durumlarda yaşantımızın tamamen kötü yanlarını göz önünde tutar, geçmişte ya da gelecekte yaşayacak olduğumuz güzel yönleri hayatımızdan bertaraf ederiz. Bunun sorumluluğunun, kaynağının da kendimiz olduğunu düşünürüz. Aslında bu durum tamamen mutluluk hormonlarının eksiliği ile alakalıdır.

Hayata karşı tüm bu sorunlarla baş edeme, mutsuzluk, ruhsal gücümüz bozulduğunda, mutluluk hormonun (seretonin) artırılması için ilaç kullanımına başvurulabilir. Ancak bunun doktor gözetiminde ve tavsiyesinde olmasına dikkat çekilmelidir.

Sorunların geçmesi ve kendinizi daha iyi hissetmek için alacak olduğunuz seretonin (mutluluk hormonu) içeren ilaçların beyinde vücutta doğru salgına bilmesi ve etkili olması için doktorunuzun,  gerek gördüğü dozda ve belirlenen düzenli zamanlarda alınmalıdır. İlk başlarda size faydası olmadığını düşünseniz de, düzenli kullanıma bağlı olarak olumlu sonuçlara ulaşılacağını da unutmamalısınız.

Doğal Yollarla Mutluluğu Arttırmak

Mutluluk hormonunu, kimyasal ilaçlarla başvurmadan, doğal yöntemlerle arttırmanın yolları elbette mümkün, bunları başlıca sıralayacak olursak şayet;

1- Aminoasit (Triptofan) yönünden zengin olan, gıda ve yiyecekleri; yumurta, peynir, somon, muz ve kivi gibi tropikal meyvelerin yanında ceviz ve badem tüketin.

2- Masajın rahatlatıcı etkilerinden faydalanın. Kendiniz için belirleyeceğiniz düzenli zaman aralıklarında, yaptıracak olduğunuz masaj, hem aklınızı hem bedeninizi rahatlatacak ve kendinizi iyi hissettirecektir.

3- B6, B12, B9 kısacası B vitaminlerini mutlaka alın. B vitaminini de doğal yollarla alma taraftarıysanız şayet, tüm sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagiller, tavuk ve hindi eti, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, kavun süt, yumurta, tavuk, balık gibi yiyecekler B vitamini (B6,B12,B9) yönünden zengin gıdaların başında gelmektedir.

4- Güneş’in size sunacağı D vitaminden faydalanın. Günümüz yaşantısının en büyük sorunlarından olan stres ve depresyonla baş etmek için mutlaka güneşle aranızı iyi tutun.

5- Düzenli egzersiz yapın. Her gün kendiniz için ayıracak olduğunuz, bir kaç saatlik zaman diliminde, koşu, yürüyüş, yüzme gibi sizin rahatlatacak yaparken zihninizi boşaltabileceğiniz egzersizler sizi olumlu yönde etkileyecektir.

6- Meditasyonu ve yogayı da günlük görevlerinizin arasına koyabilirsiniz. Meditasyon ve yoganın stresi azalttığı araştırma kayıtları arasındadır.

Bunlar bilimsel araştırmalar dayanarak ortaya koyulan verilerdir. Ancak başta belirttiğim gibi mutluluk göreceli bir durum olup, kişiden kişiye beklentisi doğrultusunda değişiklik gösterir. Yukarıda yazdıklarımız ve anlattıklarımız büyük ölçü de doğruluğu kanıtlanmış olsa da asıl iş bizim kendimizde bitmektedir.

Eğer mutlu olmak istiyorsanız, olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa ve mutsuzluğa kapılmayın. Her şerrin arkasında, bir hayır mutlaka vardır. Sizin olumlu diye baktığınız durumun ilerleyen zamanlarda daha büyük olumsuzluklar oluşturabileceğini unutmayın.

Kısacası eğer mutlu olmak istiyorsak, zaman zaman dozunda polyannacılık oynamakta fayda var diye düşünüyorum.

İnanın bu yazıyı yazarken, mutlu mu mutsuz mu olduğumu bende net olarak bilmiyorum. Sanırım biraz mutsuzdum, fakat umutluydum. Bu nedenle belki böyle bir yazı yazma gereksinimi duydum. Eğer ki sizler mutlu iseniz, mutluluğunuz baki kalsın, mutlu değilseniz de en kısa zamanda mutluluğu yakalamanız dileği ile hoşça kalın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

48
48 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı