Mucize Doktor Dizisi ve Otizm


0

Mucize Doktor Dizisi ve Otizm

Mucize Doktor dizisi, Kore’den uyarlama bir dizidir. Buna rağmen, toplumumuzda büyük ilgi görmeyi başardı. Dizinin başrol oyuncusu “Taner Ölmez” röportajında, senaryo farklılığından bahsetti. Çünkü biz toplum olarak vurdu-kırdı, kadına şiddet, ağa temalı dram dizilerini seviyoruz. Mucize doktor aslında mucize gibi geldi. Sayıları azımsanmayacak kadar çok olan otizmli ailelere bir selam çaktı.

mucize doktor dizisi ve otizm

Otizmli biri DOKTOR olabilir mi?

Mucize Doktor tam da bu sorunun cevabını verir nitelikte. Ancak Otizm, bir sürü çeşidi olan bir hastalık. Genetik olup olmadığı tartışılıyor. Dizinin işinin bu olmadığı aşikar. Ali Vefa karakterinin ani gürültü ve aşırı kalabalığa verdiği tepki tamamen gerçek. Otistikler gerçekten de göz temasına girmez. Onlar için yalan yoktur. Yalanı bilmezler. Ali Vefa karakteri çok iyi araştırılıp yazılmış bir karakter.

Siz yakınınızı Otizmli bir doktora emanet eder misiniz?

Dizinin cevap aradığı sorulardan biri de bu. Dizi, karmaşık konulara dikkat çekerken kendimizi de sorgulatan bir yöne sahip. Toplumun nabzını elinde tutmayı başarıyor. Gerçekten otizmli bir doktora nasıl yaklaşırsınız? Önemli bir soru bence.

Otizmli arkadaşınız olmasını ister misiniz?

Dizinin dert edindiği başka bir konu. Otizmli biriyle arkadaş olur musunuz? Olursanız atak geçirdiğinde ne olacak? Nasıl davranılması gerekir? Otistikler, sosyalleşemezler. İletişim kurmakta zorlanırlar. Dizi, her bölümde bunu soruyor. Ali Vefa nezdinde otistikleri anlamaya çalışıyoruz. Düşünmeye yöneliyoruz. Ali Vefa’nın ailesinin vefasızlığı da ayrı konu. Ancak otistik çocuk sahibi olan ailelerin boşanma oranları yüksek.

Mucize Doktor Mucizesi

Tüm karmaşık, entrikaların döndüğü dizilerden farklı. Farkını koruyacak gibi de duruyor. Yalanla işi olmayan, kadına şiddeti bilmeyen, entrikanın ne demek olduğundan bihaber Ali Vefa’nın kendi bir mucize gibi.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı