Miyop (Uzağı Görememe) Nedir?


0

Miyop (Uzağı Görememe) Nedir?

Miyop görüşün kırılma kusurudur. Miyopun oluşumundaki etkenler aslında bir gözün ön ve arka çapı kırma gücüne göre daha uzun olmasıdır. Bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır.

Miyop

Miyopi olan kişilerde, gözün kırıcı bileşenleri gözün ön ve arka çapına göre fazla güçlüdür. Bir başka nedende gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyopi kişiler yakını net görebilirler.

Miyopi Belirtileri

Miyopi başlangıcını tespit etmenin en kolay yolu eğer sık sık başınız dönüyor ve uzaktaki nesnelere gözlerinizi kısarak bakıyorsanız bu bir miyopi belirtisidir. Gözlerinizin yorulması nedeni ile çift görme, göz çevrenizde hale oluşumu ve istem dışı şaşı bakmakta miyopi belirtisidir.

Miyopi Tedavisi

Miyopun tedavisinde lazer ve göz içi mercek ameliyatı olunabileceği gibi düzeltilmesi için en etkili yöntemlerden biri de miyopa uygun gözlük ve lens kullanımıdır. Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler. Kalın mercekli gözlükle geçici olarak düzeltilebilir. Ayrıca lazer yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.

Göz gelişimi genel olarak genetik tabanlıdır; ancak çevresel etmenlerin de göz gelişimine önemli etkisi olduğu görülmüştür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Optisyen olarak göz ve göz sağlığı ile ilgili bilgileri sizinle paylaşıyorum. Tüm Türkiye'de onlarca insana gözlük, lens ve göz sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmeti veriyorum. Gözünüze iyi bakın! Şenol Optik
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı