Miyop (Uzağı Görememe) Nedir?


0

Miyop (Uzağı Görememe) Nedir?

Miyop görüşün kırılma kusurudur. Miyopun oluşumundaki etkenler aslında bir gözün ön ve arka çapı kırma gücüne göre daha uzun olmasıdır. Bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır.

Miyop

Miyopi olan kişilerde, gözün kırıcı bileşenleri gözün ön ve arka çapına göre fazla güçlüdür. Bir başka nedende gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyopi kişiler yakını net görebilirler.

Miyopi Belirtileri

Miyopi başlangıcını tespit etmenin en kolay yolu eğer sık sık başınız dönüyor ve uzaktaki nesnelere gözlerinizi kısarak bakıyorsanız bu bir miyopi belirtisidir. Gözlerinizin yorulması nedeni ile çift görme, göz çevrenizde hale oluşumu ve istem dışı şaşı bakmakta miyopi belirtisidir.

Miyopi Tedavisi

Miyopun tedavisinde lazer ve göz içi mercek ameliyatı olunabileceği gibi düzeltilmesi için en etkili yöntemlerden biri de miyopa uygun gözlük ve lens kullanımıdır. Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler. Kalın mercekli gözlükle geçici olarak düzeltilebilir. Ayrıca lazer yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.

Göz gelişimi genel olarak genetik tabanlıdır; ancak çevresel etmenlerin de göz gelişimine önemli etkisi olduğu görülmüştür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Optisyen olarak göz ve göz sağlığı ile ilgili bilgileri sizinle paylaşıyorum. Tüm Türkiye'de onlarca insana gözlük, lens ve göz sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmeti veriyorum. Gözünüze iyi bakın! Şenol Optik