Mercimeğin Tarihi ve Keşfi


-3
-3 Puanlar

Mercimeğin Tarihi ve Keşfi

Mercimeğin tarihi ve keşfi milattan önce 2000’li yıllarda gerçekleşiyor. Akubu’yu eminim hiç birimiz bilmiyoruz. Bildiğimiz kırmızı mercimek; çorbasını içtiğimiz, köftesini yoğurduğumuz mercimekten bahsediyorum. Kullandığımız pek çok eşyanın mucidini biliyoruz. Dinlediğimiz müziklerin yazarlarını, elektriğin mucidini ve hatta büyük politikacıların hayatını. Ama neredeyse her gün kullandığımız basit eşyaları kimin keşfettiğini merak bile etmiyoruz.

Benim de şans eseri olarak gördüğüm bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. Hepimizin böylesine besleyici ve hayatımızda olduğu için şükretmemiz gereken bu besinin kim tarafından, nasıl keşfediliğini en az benim kadar merak ettiğinizi düşünerek anlatmak istiyorum. Şimdi bakalım kırmızı mercimek ve çorbası nasıl bulunmuş?

Mercimeğin Keşfi

Akubu, yaklaşık olarak günümüzden 3900-4000 yıl önce kendi halinde çiftçi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. 5 yaşına geldiğinde dikiş dikmeyi ve yemek yapmayı, 7 yaşına geldiğinde ise dağlarda keçileri otlatmayı öğrenmiştir. Gördüğü farklı bitkileri toplayan, çiğ yiyen ve bazen kurutan bazen ise kaynatan Akubu bir sabah o güne kadar hiç görmediği bir bitkiyle karşılaşmış. Bu bitki “kırmızı mercimektir.” Önce annesi sonra ise bütün kent tadına bakmış bu yeni yiyeceğin.

Sevdiler, topladılar, kurutup kaynattılar ve yediler. Akubu, kırmızı mercimek üzerinde hak talep etmemişti. Kimseden teşekkür beklememiş. Sadece insanlar çorbayı sevdiği için sevinmiş o kadar. Asurlu Akubu günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce öldüğünde kırmızı mercimeğin mucidi olduğunu kendi bile unutmuştu. İnsanlığa Tarkovski veya Mozart’tan daha çok faydası dokundu. Bugün o ne tanınıyor ne de hatırlanıyor. Ama bize hatırlattığı bir şey var “bazen en önemli şeyler en beklenmeyen yerden çıkar.”

Pek çoğumuz ufak tefek keşifler yapabiliyoruz fakat kendimizin önemli bir insan olabileceğini düşünmeden bu keşfimizi önemsemekten vazgeçiyoruz. Sıradan insanlardan olabiliriz ama değerli bilgilere ve keşiflere sahip olabiliriz. Hatta güzel bir fikirle karşımıza çıkan tanıdıklarımızla bile dalga geçmişliğimiz vardır belki de… “Hah sen mi buldun bu fikri” diyerek. Ne kendinizi ne de başkasını küçümsemeyin. Kim bilebilirdi ki yoksul Akubu’nun bu yüce varlığı bulabileceğini?

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

-3
-3 Puanlar
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı