Masterchef Türkiye


0

Masterchef Türkiye

Masterchef Türkiye son yılların trend mesleği aşçılık olduğunu düşününce, bu kadar ilgi görmesi son derece normal. Özellikle, bu ilginin temel sebeplerinden birinin, bu işlerin duayenlerinden Masterchef Mehmet Yalçınkaya’nın olduğu da muhakkak.

masterchef türkiye

Orijinali amerikan menşeli olan bu yapıma göz atacak olursak yarışmacılar öncelikle bireysel olarak yarışıp, dokunulmazlığı alıyor. Dokunulmazlığı alan, kendi takımını kurma hakkı kazanıyor. Karşı tarafın takım kaptanını seçme hakkı da dokunulmazlığı kazanan kişi de oluyor. Sonrasında, takım oyunları oynanıyor.

Takım oyununu kaybeden takımın içinden elenme adayları belirleniyor. Eleme oyununda, kimin tabağı kötüyse o gidiyor. Programın formatı bu. Amerika’da da durum aynı sayılabilir. Amerikalıların İngiliz asıllı şefi Gordon Ramsey’leri varsa bizim de MEHMET YALÇINKAYA şefimiz var.

Masterchef Sadece Yemek Programımı?

Masterchef’in jüri üyeleri şefler, değerlendirme yaparken tarafsızlıklarını korumayı başarıyorlar. Tüm yarışmacılarla mesafeleri aynı. Onlar sadece yemeği değerlendiriyorlar. Yarışmacılar arasındaki didişmelere çok da dahil olmuyor.

Kişilik haklarına saldırı yoksa müdahil olmuyorlar. Yarışmacıların ilişkileri ile ilgilenmedikleri için de her bölümde gereksiz kavgalar ve tartışmalar yapılmasına izin vermiyorlar. İş karışır gibi olduğunda söyledikleri tek şey yemeğinizle konuşun.

Masterchef Türkiye Masterklasları

Masterchef programında yayın günlerinin birinde şefler sırasıyla ders veriyorlar. Bu dersler ekran başındakiler için de yararlı bilgiler içeriyor. İzleyicilerin çoğunluğu da bu klasları ilgiyle bekliyorlar.

Masterchef yemeklerle ilgili olmasına rağmen, mutfaklarda yaşanan kıyasıya rekabeti de yarışmacıların birbirleriyle  ilişkilerinde görebilirsiniz. Kimin kiminle bir sorunu varsa, eğer eline eleme avantajı geçiren doğru eleme potasına gönderiyor. Haftalık durumu değerlendirdiklerinde bir müddet yarışmacıları dinleyip en sevdikleri işe geri dönüyorlar, yemek yapmaya.

Masterchef Mehmet Yalçınkaya’nın yemek yapılırken gördüğü eksiklikleri ve yanlışları  düzeltme yöntemi ise tam anlamıyla efsane. Türk milli aşçı takımın lideri ve çalıştırıcısının niye o olduğunu anlamak zor değil. Somer şefin o babacan tavırları da programın ilgi çekmesinin diğer sebebi. Yarışmacılar bile Somer Şefe kendi aralarında Şirin BABA diyorlar.

Tabiki tüm bunların ötesinde  finalde hatırı sayılı bir para ödülü de bulunuyor. Yarışmacılar açısından yarışmayı bu kadar cazip kılan bu. İzleyiciler için ise yarışmacıların birbirleri arasındaki didişmeler, dedikodular, bildimcikler ve tüm bunların karşısında duran Mehmet ve Somer Şef. Özellikle Mehmet Şef.

Yarışmacılara gerçek mutfak  işinde rekabetin çok daha çetin olduğunu, mutfakta ne yaşanırsa yaşansın, söz konusu yemek ve lezzet ise  bir de üstüne müşteri beğenisi ise yaşananların geride bırakılması gerektiğini öğretiyor. Gerçek hayatta da ne yaşanırsa yaşansın özel hayatlarla profesyonel hayatın karışmaması  gerekmez mi?

Masterchef aslında gerçek hayatın ekrandaki hali mi?

Gerçek hayatta da rekabet ettiklerinizle, masterchef’in rekabet dünyası sektör farklı olsa da hemen hemen aynı. Menfaatler ortak olduğunda her şeyi kenara bırakabilmek. Menfaatler bittiğinde de özel hayatla profesyonel hayatı karıştırmamak. Yarışmacıların finalde ki para ödülü dışında şeflerden hayatla ilgili alacağı çok ders var. Biz seyircilerde kendi üstümüze düşen payı onları izleyerek alıyoruz.

Masterchef daha çok reytinglerde ilk sıraları görmeye devam eder. Hem renkli kişilikteki yarışmacılar ve onların  efsane şeflerle ilişkileri görülmeye değer.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı