Mardini Gezelim


85
85 Puanlar

Mardini Gezelim

Mardini gezelim. Bugün gerek mimari yapısı, tarihi geçmişi, gerek filmlere konu olan konakları, gelenek ve görenekleri ile ben dahil bir çok kişinin gitmek isteyip, gidemediği Mardin’den bahsedelim.

mardini gezelim
mardini gezelim

Geçmişimizden günümüze kadar bir çok medeniyete kucak açmış olan, Fırat ve Dicle Nehri arasındaki Mezopotamya bölgesindeki bir dağın tepesine kurulmuş olan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehridir. Mardin, Arami/Süryani Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitanniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu, Osmanlı Dönemi’ne ait  bir çok  tarihi yapıyı ve eseri  içinde tutan  açık hava müzesi niteliği taşımaktadır.

Farklı dini inanışlarının yanında, tarihi ve sanat değeri çok büyük olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır antik bir şehirdir. İpek Yolu güzergahında olup, Mardin’de beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

Mardin kelimesinin Farsça, Yunanca, Arapça ve Süryanice olduğu hakkında rivayetler bulunmaktadır. Mardin’de karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kış ayları soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise kurak geçer.

Türkiye’nin bir çok kesiminden, nüfusa sahiptir. Mardin’de Kürtler, Hristiyanlar, Süryaniler, Sünni Araplar, Türkler, Yezidi-Kürtler ve Ermeniler yaşamaktadır. Süryani ve Yezidi nüfusu göçler sebebiyle azalmışsa da, Mardin ve Midyat bölgesinde halen az sayıda Süryani bulunmaktadır.

Şehir merkezi başta olmak üzere, Nusaybin, Midyat, Kızıltepe, Dargeçit, Derik, Ömerli, Mazıdağı, Yeşilli sekiz tane ilçesi vardır.

Mardin Tarihi ve Kültürel özellikleri açısından oldukça zengin bir şehirdir ki; yapılan kazılarda, Cilalı taş Taş devrinden, Tunç ve Demir  Çağından kalıntılara rastlanmıştır.

Mardin yolculuğunuzda mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken başlıca yerler ise ;

Zinciriye Medresesi

 Şeyh Çabuk Camii

 Bakırcılar Çarşısı

 Artuklu Kervansarayı

 Kasımiye Medresesi

 Midyat Evleri

 Mor Gabriel Manastır

 Dara Harabeleri

 Mardin Kalesini görmelisiniz

Mardini Gezelim Yemeklerini Yiyelim

kaburga dolması
kaburga dolması

Bu kadar çok gezerken, mutlaka acıktığınızı hissedeceksiniz. Mardin’in kendine has lezzetlerinden, kıbbe, çiğ köfte, keşkek, soğan kebabı, kaburga dolması, firkiye, alluciyye gibi meşhur yemeklerini, harire, zille, zerde, cevizli sucuk, helva çeşitleri, cevizli tatlılarını tadarak üzerine içecek olduğunuz mırra (kahve) ile ziyafetinizi sonlandırabilirsiniz.

Ziyafet sonrası hala vaktiniz var ve zamanınız kısıtlı değilse şayet; gezi rehberinize  Şehidiye Medresesi, Sitti Radviyye Medresesi (Hatuniye Medresesi), Mardin Sabancı Kent Müzesi, Revaklı Çarşı (Sipahiler Çarşısı-Tellallar Çarşısı), Hz. Ali’nin süt kardeşi olan sahabe Muhammed Zurrar Camii ve Türbesi, Melik Mahmud Camii, Mardin Müzesi, Kırklar Kilisesi (Mor Behnam ile kız kardeşi Saro Kilisesi), Surur Han Kervansarayı, Kayseriyye Bedesteni, Kasımiye Medresesi, Gazipaşa İlkokulu, Firdevs Köşkü, Emüniddin Külliyesi, Abdüllatif Camii (Latifiy

mırra
mırra

e Camii), Savurkapı Hamamı (Bab es-Sur) da eklemeli görmeden ve gezmeden şehri terk etmemeliniz.

Ben Mardin’e gitmeden araştırırken ruhumu  şehirde gezdirdim. Zaman içinde bir nasip olur da inşallah giderim. Yaptığım araştırmalarda her yapının kendine has bir hikayesinin var olduğunu gördüm. Rehberiniz sağlamsa bu hikayeleri buraları gezerken dinlemek yada Mardin halkından birebir duymak, ayrıcalık olmalı diye düşünüyorum.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

85
85 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı