Köpeklere Egzersiz Nasıl Yaptırılır


0

Köpeklere Egzersiz Nasıl Yaptırılır

Köpeklere egzersiz yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz. Köpeklerin sabah ve akşam 1’er saat olmak kaydıyla yürüyüşe çıkmaları gerekir. Bu yürüyüşler, köpeklerin egzersiz ihtiyacını karşılamalarını sağlar. Ayrıca, tuvalet ihtiyaçlarını da giderirler. Köpeklerin egzersiz yapmaları, evinizi dağıtmalarını önler. Parçalanan eşyalar, kemirilen koltuklara elveda dersiniz. Yürüyüşler, köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olur.

köpeklere egzersiz

Köpeklerde Egzersiz İhtiyacı

Köpeklerin egzersiz ihtiyacı, köpeğin cinsine, ırkına ve büyüklüğüne göre değişir. Küçük ırk bir köpeğin ihtiyaç duyduğu yürüyüş süresi kısa olacaktır. Yürüyüş saatleriniz 1 saatten kısa olabilir. Küçük ırk köpeklerin enerjileri büyük ırk köpeklere göre daha azdır. Büyük ırk bir köpek uzun yürüyüşlere gereksinim duyar. Büyük ırk köpeklerin enerjileri yüksek olur. Dolayısıyla da, yüklü enerjilerini boşaltmaları gerekir. Bu da ancak uzun süreli yürüyüşlerle mümkün olur.

Yürüyüşlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Bu yürüyüşler aracılığı ile köpeğinizle bağınızı güçlendirirsiniz. Köpeğinizle vakit geçirmek sizi rahatlatan bir durumdur. Köpeğinizle yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Köpekler dışarıya çıktıkları için heyecanlanırlar. Onlar için normal bir durumdur. Tüm gün evde kaldıkları için dışarıya çıkmak heyecan verir.

Köpeğiniz komutlarınızı harfiyen uygulasa da tasmasız gezmesine izin vermeyin.

Oturduğunuz bölge de köpek parkı varsa, yürüyüşünüzü burada yapmayı tercih edin.

Köpeğinizin, yerleri koklamasına izin verin. Bölgeden daha önce geçen köpeklerin kokusunu alıyorlar. Köpekler, iz süren hayvanlardır. Koklarken, iz sürme becerilerini geliştirirler. Tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Aynı bölgeyi 1 dakikadan fazla koklamasına izin vermeyin.

Sosyalleşmesine izin verin. Yürüyüş yaptığınız bölge de başka köpekler de varsa agresif olmadıklarına emin olun. Oynamalarına izin verin.

Köpeklerde Spor Süresi Ne kadar Olmalı?

Köpeklerde spor süresi köpeğin cinsine göre değişse de genel köpek oyunları her köpek için uygundur. Dışarıda olmayı severler. Bu onlar için oyun oynamak, yeni köpekler tanımak, yeni insanlar görmek demektir. Bu da sosyalleşmelerini sağlar.

Büyük ırk köpekler sabah 1 akşam 1 saat olmak üzere 2 saatlik bir yürüyüşe ihtiyaç duyarlar. Sizinle git-getir, oyunu oynamaya bayılırlar. 30-45 dakika oyun oynamak yeterli olacaktır. Oyunu dışarıda oynayacaksanız, güvenli bir yerde oynamanızı tavsiye ederiz. Basketbol sahası gibi alanlarda köpeğinizi kaybetme riski yaşamazsınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir