Köpeklere Egzersiz Nasıl Yaptırılır


0

Köpeklere Egzersiz Nasıl Yaptırılır

Köpeklere egzersiz yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz. Köpeklerin sabah ve akşam 1’er saat olmak kaydıyla yürüyüşe çıkmaları gerekir. Bu yürüyüşler, köpeklerin egzersiz ihtiyacını karşılamalarını sağlar. Ayrıca, tuvalet ihtiyaçlarını da giderirler. Köpeklerin egzersiz yapmaları, evinizi dağıtmalarını önler. Parçalanan eşyalar, kemirilen koltuklara elveda dersiniz. Yürüyüşler, köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olur.

köpeklere egzersiz

Köpeklerde Egzersiz İhtiyacı

Köpeklerin egzersiz ihtiyacı, köpeğin cinsine, ırkına ve büyüklüğüne göre değişir. Küçük ırk bir köpeğin ihtiyaç duyduğu yürüyüş süresi kısa olacaktır. Yürüyüş saatleriniz 1 saatten kısa olabilir. Küçük ırk köpeklerin enerjileri büyük ırk köpeklere göre daha azdır. Büyük ırk bir köpek uzun yürüyüşlere gereksinim duyar. Büyük ırk köpeklerin enerjileri yüksek olur. Dolayısıyla da, yüklü enerjilerini boşaltmaları gerekir. Bu da ancak uzun süreli yürüyüşlerle mümkün olur.

Yürüyüşlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Bu yürüyüşler aracılığı ile köpeğinizle bağınızı güçlendirirsiniz. Köpeğinizle vakit geçirmek sizi rahatlatan bir durumdur. Köpeğinizle yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Köpekler dışarıya çıktıkları için heyecanlanırlar. Onlar için normal bir durumdur. Tüm gün evde kaldıkları için dışarıya çıkmak heyecan verir.

Köpeğiniz komutlarınızı harfiyen uygulasa da tasmasız gezmesine izin vermeyin.

Oturduğunuz bölge de köpek parkı varsa, yürüyüşünüzü burada yapmayı tercih edin.

Köpeğinizin, yerleri koklamasına izin verin. Bölgeden daha önce geçen köpeklerin kokusunu alıyorlar. Köpekler, iz süren hayvanlardır. Koklarken, iz sürme becerilerini geliştirirler. Tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Aynı bölgeyi 1 dakikadan fazla koklamasına izin vermeyin.

Sosyalleşmesine izin verin. Yürüyüş yaptığınız bölge de başka köpekler de varsa agresif olmadıklarına emin olun. Oynamalarına izin verin.

Köpeklerde Spor Süresi Ne kadar Olmalı?

Köpeklerde spor süresi köpeğin cinsine göre değişse de genel köpek oyunları her köpek için uygundur. Dışarıda olmayı severler. Bu onlar için oyun oynamak, yeni köpekler tanımak, yeni insanlar görmek demektir. Bu da sosyalleşmelerini sağlar.

Büyük ırk köpekler sabah 1 akşam 1 saat olmak üzere 2 saatlik bir yürüyüşe ihtiyaç duyarlar. Sizinle git-getir, oyunu oynamaya bayılırlar. 30-45 dakika oyun oynamak yeterli olacaktır. Oyunu dışarıda oynayacaksanız, güvenli bir yerde oynamanızı tavsiye ederiz. Basketbol sahası gibi alanlarda köpeğinizi kaybetme riski yaşamazsınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı