Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


1
1 Puan

Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızda size önemli bilgiler aktaracağız. Herkes hayatının bir döneminde mutlaka köpek sahibi olmak ister. Köpek sahibi olmayı ciddi olarak düşünenlerin yapacakları en güzel şey satın alma sahiplen mottosuna uymak olabilir.

Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maalesef ki, ülkemizde bir heves uğruna alınan cins köpekler bir süre sonra sokağa atılıyorlar. Bu durumun önüne geçilmesi çok da imkan dahilinde değil. Çünkü insanlar, köpek alırken dikkat etmeleri gereken noktaları düşünmeyip o anki isteklerine kulak veriyorlar. Biz de bu konuda sizi bilgilendirelim istedik.

Köpek sahibi olmak isteyenler, köpeklerini sahiplenmeden önce dikkat etmeleri gereken noktalar

Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta

 • Öncelikle 15 yıllık ciddi bir beraberliğe hazır olup olmadığınız konusunda karar vermeniz gerekecektir.
 • Köpek sahiplenmeden önce yaşam tarzınızı dikkate almanızı öneririz. İşe gidiş saatiniz çok erken, dönüş saatiniz çok geç ise bir evcil hayvan edinmeniz çok da uygun olmayabilir.
 • Ancak gün içinde çok yoğun çalışan insanlar için köpek sahibi olmak kesinlikle uygun değildir. Köpekler gün için de 8 , en fazla 10 saat yalnız kalabilir.Çok uzun saatler yalnız kalmaları  mümkün değildir.Tuvalet ve enerji ihtiyaçlarını gidermek için gezintiye çıkmak zorundadırlar. Sabah 1 akşam 1 saat olmak üzere günde en az 2 saat dışarıda olma ihtiyaçları var. İş ve özel hayatınızı düşünerek karar vermenizi öneririz.

Köpekler Duygusal Hayvanlardır

 • Köpekler duygusal hayvanlardır. İnsanlarla iletişim halinde olmaya bayılırlar. Onun hayatında bir tek siz olacaksınız, sizin hayatınızda iş, aile ve arkadaş gibi bir çok insan olacak.
 • Diğer önemli nokta; nasıl bir evde yaşadığınız da köpek sahibi olmak isteyenler için önemlidir. Bir apartmanda yaşıyorsanız, bir kurt köpeği beslemeniz çok da uygun olmayabilir. Hem köpek dostunuz için hem de komşularınız için.
 • Hangi ırk köpek almak istediğinizi düşünmenizi tavsiye ederiz. Büyük ırk bir köpek almayı düşünüyorsanız örneğin golden retriver. Küçük ve yavruyken tüm ırk köpekler sevimlidir. Gün geçtikçe büyüyeceklerini aklınızdan çıkarmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. 4 kg aldığınız bir golden yavrusu büyüdüğünde 30kg’a kadar çıkacaktır. Yavruyken sevip, büyüyünce başa çıkamayacaksanız, büyük ırk köpek almayı düşünmeniz doğru olmaz.
 • Köpekler, hangi ırk ve cins olursa olsun ilgiye doymayan oyuna bayılan canlılardır. İlgi gösteremeyecek, dışarıya götürmeye vakit ayıramayacak ve oyun oynamayacaksanız bir köpek evlat edinmeyi düşünmeyin.
 • Köpeğinizi düzenli sağlık kontrollerine götürmeniz ve düzenli aşı programını takip etmeniz gerekecektir. Ayrıca bir canlı dosta sahip olacağınız için her an başınıza umulmadık sağlık harcamaları çıkabilir. Evcil hayvan beslemek masraflı bir iştir.
 • Köpeğinizin olması demek, 3 yaşında hiç büyümeyecek bir çocuğa sahip olmak anlamını da taşır.
 • Tabii parçalanan terlik, koltuk ve eşyaları da göz ardı etmemek de fayda var.
 • En zor kısmına geldik. Tatlı patili dostunuz bir gün yaşlanacak. Öyle bir an gelecek ki o en son anda yanında olmanız gerekecek. En güvendiği varlık sizsiniz ve o anda da yanında sizi isteyecektir.

Tüm bu noktalara dikkat edip, zorlukları göze alarak bir köpeğinizin olmasına karar verdiyseniz çok ama çok şanslısınız. Artık hiç bir gününüz aynı geçmeyecek. Birbirinden güzel bir o kadar eğlence ve aksiyon dolu günler sizi bekliyor. Dostunuzla hep çok mutlu olmanız dileğiyle…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

1
1 Puan
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ