Kediler Sahiplerini Tanır Mı?


6
2 paylaşım, 6 Puanlar

Kediler Sahiplerini Tanır Mı?

Kediler sahiplerini tanır mı? sorusunun cevabını genelde evcil hayvan besleyenler merak eder. Yaradılış olarak köpekler sahiplerini tanırlar. Söz konusu kediler olunca, kediler sahiplerini tanır mı? Sorusu sorulur.

kediler sahiplerini tanır mı

Kedim Beni Tanıyor Mu?

Kedim beni tanıyor mu? diye merak ediyorsanız. Cevap çok net: Evet tanıyor. Yapılan araştırmalar, kedilerin sahiplerinin davranışlarını bildiğini ortaya koydu. Kediler köpeklerden farklı olarak, besleme işini kimin yaptığını, yüzleri ve sesleri ayırt edebiliyor.

Kediler, size nasıl davranacaklarını da biliyorlar. Hangi ses ve eylemlerin, insanlardan istedikleri tepkiyi vermelerini sağlayacaklarını da biliyorlar.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, kedilere insana ait resimler gösterildi. Kediler, sahiplerinin resmini yarım dakikadan kısa sürede tanıyabildi. İnsan yüzleri kedi yüzüne benzerlik gösterir. Diğer kedileri tanımada daha başarılıdırlar. Ancak yine de sahiplerinin resmini kedilerin %91 ‘i tanımışlardır.

Kediler Sahiplerinin Sesini Tanırlar

Bazı bilim adamlarına göre kediler için yüz tanımak önemli değildir. Köpeklerin aksine, kediler insanların topluluğuna kendi şartlarını koyarak katılırlar. Yapılan deneyde, kediler kendilerine seslenen yabancıların sesini dikkate almadı.

Ancak sahiplerinin sesini duyunca, daha yakından dinlemek için kulaklarını çevirdi. Yine de kedilerin hiç biri uykusundan kalkıp sahiplerini aramaya yeltenmedi. Kedilerin bizi koku, dokunma ve ses gibi yollarla tanıma olasılığı daha yüksektir.

Tanınmanın Sevinci

Eve geldiğinizde kediniz sizi görünce seviniyorsa, kim olduğunuzu bildiğinden emin olun. Kediniz sizi tanıyor. Hiç merak etmeyin. Ama yine de sizin için uykusundan feragat etmez.

Japonya ‘da yapılan araştırmalar, kedilerin sahiplerinin seslerini ve kokularını tanıdıklarını ortaya koymuştur. Kediler tanıdıkları halde sahipleriyle ilgilenmezler. Hatta onlara reaksiyon da göstermezler. Bunun sebebi, kedilerin doğal içgüdüleridir.

Kediler köpeklerin aksine avcıdır. Evde kendi kurallarına göre yaşarlar. Kediler özgür hayvanlardır. Sahiplerini kendileri seçer. Sizi sevmek ya da kendini sevdirmek zorunda değildir. Kediler itaat etmezler. Kedi ve sahibi arasındaki ilişki köpeklerden farklıdır. Bilim adamları kedilerin kendi kendine evcilleştiğini iddia etmektedir.

Kediler sahiplerini büyük kedi sanıyor

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar,kedilerin sahiplerini büyük kedi olarak algıladığını ortaya koymuştur.Kedi davranışlarını 30 yıldan uzun süredir inceleyen Bradshaw, şirin görünmekten başka bir fonksiyonları olmayan kedilerin, köpeklere göre daha az evcilleştiğini savunuyor.

Buna ek olarak kedilerin, yanımızda sergiledikleri davranışların öğrenilmediğini iddia etti. Kedilerin insanlara davranışı bilim adamlarına göre içgüdüsel. Eğer bir kediniz varsa onunla halıda yuvarlanmıyorsunuz ve temizlemek için yalamıyorsunuz demektir. Bradshaw’a göre, bir yorganı, battaniyeyi veya kollarınızı sıkar gibi yoğuran bir kediniz varsa sizi annesi gibi görüyor demektir.

Hatta daha fazla süt istiyor olabilir. İster inanın ister inanmayın kediler sahiplerine karşı ilgisizdirler. Köpekler, kedilere göre daha fazla iletişim içindedirler. Kediler, kendi kurallarını kendileri koyarlar. Mekana bağlıdır. Değişiklikten hoşlanmazlar. Çok misafir perver oldukları söylenemez, iletişimi sevmezler. En önemlisi de, uykularını hiç kimse ve hiç birşey için bozmazlar. Sizi sevip sevmediğini bilemezsiniz. Kuralları o koyar. Siz o kurallara uyarsınız.

Kediler, size ihtiyaçları olmadıklarını düşünür. Sizin ona ihtiyacınız vardır. Bir adım öteye gidelim. Kediler için, biz onlar için varız. Onların ihtiyaçlarını gidermek için varsınız. Kedinizi sevin. Sizi herkesten fazla sevecek ve sesinizden sizi tanıyacaktır.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

6
2 paylaşım, 6 Puanlar
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı