Kedi ve Köpekler Arasındaki Farklar


0

Kedi ve Köpekler Arasındaki Farklar

Kedi ve köpekler arasındaki farklar dışarıdan algılandığı kadarıyla kalmayabilir. Hepimiz 4 ayaklı dostlarımıza bayılıyoruz. Kimimiz kedi insanı, kimimiz köpek insanıyız. Ancak bu iki tatlı 4 ayaklı dostlarımız arasında keskin farklar bulunuyor. Siz hangi 4 ayaklı dostumuzun insanısınız bilmiyoruz ancak sonuçta hepsi sevgi dolular.

kedi ve köpekler arasındaki farklar

Kediler ve köpekler iki ayrı dünyalardan da olsalar sonuçta bizlerle yakın ilişkiler içindedirler. Dolayısıyla hepsini çok sevsek de dünyalarını merak etmekten kendimizi alamıyoruz. Gelelim ikisinin arasındaki farklara;

  • Kediler ve köpekler farklı sistemlere sahiptirler. Bu yüzden de farklı tedaviler uygulanır. İnsanlar gibi kedi ve köpeklerde hastalanır. Kedi ve köpeklerin ortak hastalıkları olsa da gösterdikleri belirtiler farklıdır. Aynı sisteme sahip olmadıkları için uygulanan tedavide farklılık gösterir.
  • Kediler ve köpekler etçildir. Köpekler birinci derecede etobur olmalarına rağmen gelişme göstermeseler de bitkilerle beslenebilir. Ancak kediler, zorunlu etçildirler. Çünkü kediler vücutlarının ihtiyaç duyduğu aminoasiti sentezleyemezler.
  • Kedi ve köpeklerin terleme mekanizmaları da farklıdır. Köpekler, patilerinin yanı sıra pençe ve burunlarından da terlerler. Kediler, ayaklarındaki pedler ve burunlarındaki ter bezleri doğal soğutucu görevini görürler. Kedilerin ısıyla ilişkileri köpeklerden daha iyidir. Kediler ısınmak için kendilerini aşırı zorlamazlar. Rahatlarına düşkündürler.

Kediler Özgür Köpekler Sadık

  • Kediler özgürdür. Köpekler sevgi kelebekleri gibi hareket ederler. Köpekler ve insanlar gelişme gösterirken birlikte gelişmişlerdir. Bu durum köpeklerin sevgi dolu bir ortamda yaşamayı sevdiklerini ve aile içinde bir rol üstlenmeye sevmelerine bir neden olarak gösterilebilir. Kediler de durum biraz daha farklıdır. Kediler özgürdür ve emir almazlar. Kediler daha yaratıcıdırlar. Tabi doğal olarak daha bağımsızdırlar.
  • Kediler tatlı tüketemez. Köpekler az da olsa tüketebilir .Kediler, tatlının tadını bilmezler. Çünkü damak tadı ve vücutları ona göre gelişmemiştir. Kedilerin vücudunda tatlıya yer yoktur. Köpekler ise az da olsa tatlı tüketebilir.
  • Köpekler ilaç kullanımında kedilerden daha rahattırlar. Köpekler çok ufak dozda ağrı kesiciyi ve bazı ilaçları tolere edebilirler ancak, kediler için kesinlikle zehirlidir. Örnek vermek gerekirse zambak kedileri için çok toksiktir. Hatta öldürücüdür.
  • Bir kedinin avlanma yeteneği köpeklere göre farklıdır. Kediler karınlarını doyurmak için avlanırlar. Vahşi dünyada da durum böyledir. Kediler avlarına sadece yakalamak için yaklaşırlar. Köpekler daha oyuncudur. Yemekten daha çok avıyla oynamak için yaklaşır.
  • Köpekler açlığa dayanabilir ancak kediler dayanamaz. Köpeklerin ve kedilerin metabolizması birbirinden farklı çalışır. Bunlardan biri de aşırı kilolu evcil bir kedinin hepatik lipidoz veya yağlı karaciğer hastalığına meyilli olmasıdır. Aşırı kilolu bir kedi, yemek yemeği azalttığında veya bıraktığında fazla yağlar hızla parçalanarak karaciğere daha fazla yağ girmesine neden olur. Köpeklerde yağları enerijiye çeviren kilo vermelerini sağlayacak ama karaciğerlerine zarar vermeyecek bir yapıya sahiptirler.
  • Köpekler övgüyü severler. Kediler bunu umursamaz. Köpekler eğitilir. Bunun karşılığında övgü ve ödül almaya bayılır. Kediler de eğitilebilir ama bunun için ilham almaları gerekir. Kediler övgü ve ödülü umursamazlar.

Kediler ve köpekler birbirlerinden farklı olsalar da bu onların kalbimizdeki yerini değiştirmez. Bazen çocuklara yarışıp sinirlerimizi hoplatsalar bile. Ancak sevgileri paha biçilemez. Evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın ne kadar keyifli ve güzel olduğunu hayvan severler ve hayvan sahibi olanlar anlayabilir. Zaman zaman şartları zorlasalar da onlarsız bir yaşam biraz eksik kalır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı