İş Yerinde Motivasyonu Arttırmak İçin 10 Yol


0

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmak İçin 10 Yol

İş yerinde motivasyonu arttırmak her işveren için büyük önem taşır. Motivasyonu sürekli tutmak çok zordur. Çünkü günün sonunda çalışanlar insandır. İş hayatında motivasyonu arttırmanın yolları ile bilgileri yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Motivasyon ilkeleri tüm işletmeler ve kuruluşlar için geçerlidir. Bu nedenle, çalışanlarınızı motive etmek için zaman ayırmalı ve dünyanın en başarılı şirketlerini incelemelisiniz.

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmak İçin

1- Çalışanlarınızı tanıyın

Siz bir lider konumundasınız. Çalışanlarınıza nasıl davranırsanız onlarda size öyle davranacaklardır. Bu yüzden çalışanlarınızı tanımalısınız. Yapılan araştırmalar, yöneticisi tarafından tanınan çalışanın daha fazla çalıştığını ortaya koydu. Çalışanlarınıza insan gibi davranmak motivasyonlarını arttıracaktır.

2- Akıllı hedefler belirleyin

Çalışanlarınızdan hiç bitmeyecek bir konu üzerinde çalışmalarını istemeyin. Bu son derece  sinir bozucudur. Onun yerine çalışanlarınıza belirli ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı, zamana dayalı (Smart) hedefler belirlemek işyerinizdeki motivasyonu arttırabilir.

3- Başarılarını kutlayın

İş hayatında motivasyonu arttırmak için çalışanlarınız koyduğunuz hedeflere ulaştığında onları mutlaka kutlayın. Şirketin nasıl ilerleme kaydettiğini bilmelerini sağlayın. İyi bir iş çıkardıklarını değil aynı zamanda ABC projesinde mükemmel bir iş çıkardıklarını söyleyin.

4- Pozitif kalmayı deneyin

İş hayatı söz konusu olduğunda önünüze mutlaka sorunlar çıkacaktır. Sorunları çözebilmek için de pozitif kalmanız önemlidir. Siz pozitif kaldığınızda çalışanlarınızda sizi örnek alacak ve pozitif kalacaktır. Çalışanlarınızın mutlu olması demek müşterilerinizin de mutlu olması demektir.

5- Enerjik kalın

Verimliliğinizi arttırmak istiyorsanız, doğru beslenme ve su içmek çok önemlidir. Bazı çalışanlar son derece meşgul olduklarından kahvaltı ve öğle yemeklerini atlayabilirler. Çalışanlarınıza yemek ve rahatlamak için yeterince zaman vermelisiniz. Bu durum rahatlamalarına ve enerjilerini yeniden kazanmalarına olanak verecektir.

6- Kısa molalar verin

Kısa ve düzenli molalar vermeniz çalışanlarınızın motivasyonu açısından önemlidir. Devamlı çalışmak ve yorgun hisseden biri iş yerinde verimli olamaz. Bu nedenle çalışanlarınızın biraz nefes alması ve tazelenmesi için gereklidir. Böylece  motivasyonu sürekliliği sağlarsınız.

7- Sağlıklı kalmaya özen gösterin

Sağlığınıza dikkat edin. Hastalanırsanız, hasta bir biçimde çalışmaya gitmek zorunda kalacaksınız. Belki de çalışanlarınızı da hastalığı geçireceksiniz. Böyle bir durumda hastalanan çalışanınıza bir kaç gün izin verin.

8- Vizyonunuzu paylaşın

İş hayatında motivasyonu arttırmak için şirket vizyon ve misyonunuzu çalışanlarınızla paylaşın. Çalışanlar şirketin vizyon ve misyonu arasında bir bağlantı bulamadığında motivasyonlarını kaybederler. Daha uzun süre motive olmalarını sağlamak için çalışanlarınızı şirketin vizyonu ve misyonuna dahil etmelisiniz.

9- Şeffaf olun

Çalışanlarınızla kurduğunuz ilişki güven üzerine kurulur. Güven ilişkisi de şeffaflık üzerine kuruludur. Eğer çalışanlarınıza karşı şeffaf olursanız sorun yaşamazsınız. Ekibinizle etkili iletişim kurmak iş ve yaşamda başarının anahtarıdır.

10- Açık olun

Çalışanlarınızla ilişkiniz de açık olun. Sadece çalışanlarınıza karşı değil kendinize karşı da net olun. Her şey şeffaflıkla başlar ve netlikle sona erer. Netlik olmadan, odak ve yönü kaybedersiniz. Çalışanlarınıza net hedefler koyun. Net talimatlar verin.

Sonuç

Günün sonunda çalışanlarınız ve sizin yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirmelerine izin verin. Stresli geçen bir günün ardından eğlenmek sizi ve çalışanlarınızı arttıracaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı