İş Planı Nedir? Neden Yapılmalı?


0

İş Planı Nedir?

İş planı, ticarete atılmak isteyen girişimcilerin yatırımlarının karlı olup olmayacağını belirlemek amacıyla yaptıkları plandır. Yatırdığınız sermayenin geri dönüş süresini bilmek istiyorsanız işte o nokta bir iş planınızın olması gerektiği noktadır.

iş planı

Yatırdığınız sermaye size kaç yılda geri dönecek? Siz 1 yıl içinde tahmini ne kadar gelir elde edebileceksiniz? Ne kadarlık bir satış yaparsanız başa baş noktasını yakalarsınız? Tüm bu soruların cevabını tahmin olarak veren plana denir.

İş Planı Yapmak Zor Mu?

Zor gibi görünse de aslında temelinde basit matematik kuralları yatar. Konunun uzmanı olmanıza gerek yok. Ne kadar ürün aldığınız, kaça aldığınız ve kaça sattığınız günde kaç tane satış yaptığınız önemlidir. Sabit masraf ve giderleri de ekleyip gelen gelirden çıkarırsanız üç aşağı beş yukarı bir fikriniz olabilir. Tabi enflasyon artışı ve vergilendirme hesaplamaları hariç. Onları da işin içine kattığınızda iş planınız zaten hazır olur.

İş Planı Size Ne Kazandıracak?

Yaptığınız ya da yapacağınız yatırımda öngörü oluşturmanızı sağlar. Bunun yanında yatırımınızdan ne beklediğinize göre bir strateji planlamanıza yardımcı olur. Öte yandan diğer bir faydası da gelecekte oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmeniz noktasında size manevra yapma kabiliyeti sağlar.

Şu an her şey size çok olumlu gibi görünse de ekonomi söz konusu olduğunda her şey bir anda tepetaklak olabilir. İşte bu durumda bir iş planınızın olması size bir cankurtaran desteği verir.

Neden Yapılmalı?

İşletmenizin zayıf ve güçlü yönlerini (swot analizi) fark etmenize neden olur. Bu analiz ile zayıf yönlerinizi güçlendirmeye, güçlü yönlerinizi daha da pekiştirmenize olanak sağlayacaktır.

Basit matematik kuralına dayanıyor gibi görünse de sizin istek ve kaynaklarınızı da göz önüne alarak konunun uzmanının hazırladığı bir iş planı, ciddi anlamda işinizi ve öngörünüzü geliştirecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı