İlk Uydu “Sputnik”


0

Sputnik

Sputnik 4 Ekim 1957’de Sovyetler Birliği tarafından uzaya fırlatılan ve Dünya’nın yörüngesine yerleştirilen ilk insan yapımı uydudur. Sovyetler ve Amerikalılar birbirlerini gölgede bırakmak ve Soğuk Savaş’ta üstün gelmek için kıyasıya bir uzay yarışına girmişlerdi. Eski siyasi tutuklu proje lideri Sergei Korolev, sade ama verimli uydunun tasarım sürecine nezaret etti. Sputnik 1, üzerinde sadece bir radyo vericisi ile termal ölçüm cihazları ve onları çalıştırmak için birkaç batarya bulunan 58 cm’lik (23 inç) parlak metal küreydi. Sputnik 1 sadece 92 gün boyunca düzenli sinyal göndererek yörüngede kaldı ancak bu Amerika’nın teknolojik üstünlük inancını yıkan bir başarı oldu.

sputnik
sputnik

Uzaya Giden İlk Hayvan

Sovyetlerin bu başarısını sadece birkaç hafta içinde tasarlanıp yörüngeye fırlatılan Sputnik 2 uydusu izledi. Bu, üzerinde çeşitli vericiler ve bilimsel cihazlar bulunan konik formlu daha büyük bir kapsüldü ancak bu sefer içinde bir canlı da vardı; Laika adındaki bu köpek uzaya giden ilk hayvan oldu. Strese ve sıcağa sadece 6 saat dayanabilen Laika hayatını kaybetti ama Sovyetler Birliği uzay yarışında ikinci başarısını elde etmiş oldu. Sputnik uyduları Dünya’nın çevresinde toplamda 250’den fazla gün geçirdi.

Uzay Yarışı

Sputnik Programı, 1957’nin sonlarında uzaya fırlatılan bir çift uydudan oluşuyordu ve Sovyetler Birliği’ni uzay yarışında öne çıkaran hamle olmuştu. Uzay yarışı bilim insanlarının savaşıydı ama aynı zamanda daha büyük ölçekteki siyasi ve askeri yarışın parçasıydı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın İngiltere’ye yaptığı roket saldırıları ve Amerika’nın Japonya’ya atom silahlarıyla saldırmasıyla roket teknolojisi oldukça aktif bir savaş gücü olarak kullanılmış oldu. ” Sputnik sizi izliyor” düşüncesi Batılılar için pek iç açıcı bir durum değildi ve Sovyetlerin bu başarısı pek çokları için mutluluktan ziyade endişe kaynağı olmuştu.

ABD’yle girdiği uzay yarışındaki başarısının tadını çıkaran Sovyetler Birliği, Laika ile Sputnik uydularının pullarını basmıştı.

Sputnik’in Yaratıcıları

Sergei Korolev (1907-66) Sovyet roket bilimci ve bu programın “baş tasarımcısı” olan anılan baş mühendistir.

Wernjer Von Braun (1912-77) İkinci Dünya Savaşı sonrasında işe alınmasıyla Amerika  uzay programının ikonu haline gelen Alman mühendis ve roket bilimcidir.

Kerim Kerimov (1917-2003) Azeri/Sovyet roket bilimci, Sovyet uzay programının öne çıkan isimlerinden biridir.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embedleri
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı