İlk Bilgisayar ve Bilgisayar Tarihi


0

İlk Bilgisayar ve Bilgisayar Tarihi

İlk bilgisayar abaküs. Evet abaküs, M.Ö 2400 yıllarında Babil İmparatorluğu döneminde bulunan ilk hesaplama makinesidir. Zamanımıza göre ilkel kalan bu yöntem insan zekasının ilk teknolojik ürünlerinden. Ticaretin artması ile birlikte karmaşık işlemleri daha kolay gerçekleştirmek için bulunan abaküs bugünkü bilgisayarların teorik anlamda ilk atasıdır.  Mekanik olarak ilk bilgisayar 1834 yılında İngiliz Charles Babbage tarafından tasarlandı. Adı Difference Machine (Fark Makinesi) olan bu makine analitik hesaplamalar yapabiliyordu. 1843 yılında eşi Ada Lovelace tarafından Bernoulli sayılarının Fark makinesi tarafından nasıl hesaplanacağını anlattığı makalesini yayınladı. Bu aynı zamanda ilk makine dilinin temelidir.

İlk Mekanik Bilgisayar

Bugün kullandığımız bilgisayarların ilk modeli ise 1946 yılında Amerikan Ordusu’nun top atışları hesaplamalarına yardımcı olmak için 500.000 dolar (bugünkü rakamla 6.000.000 dolar) bütçe harcanarak üretilen ENIAC adlı bilgisayardır. Bir oda dolusu donanımdan oluşan bu 30 tonluk bilgisayar, döneminin elektronik işlem yapan makinelerinden bin kat daha fazla işlem kabiliyeti vardı.

ilk bilgisayar eniac

İlk Bilgisayar

İlk kişisel bilgisayar 1965 yılında İtalyan firması Olivetti tarafından Olivetti Programma 101 adındaki bilgisayar ile satışa sunuldu. 1962 yılında projesine başlanan Programma 101 3 yıl sonun başarılı bir şekilde piyasaya sürüldü. İlk satış rakamı 3.200 dolar (bugünkü karşılığı 23.000 dolar) civarındaydı. 40.000 adet satışa ulaşan Programma 101 satışların %90’ını Amerika’ya yapmıştır. 1969 yılında Apollo 11 görevinde aya gidecek yapacak ekibin iniş alanını hesaplamak için 10 adet Programma 101 bilgisayarı kullanılmıştır. O zamanki bilgisayarın işlem hızı 1 Mhz seviyesindeydi. Bugünkü akıllı telefonlar en az 1 Ghz (1000 Mhz) hıza sahipler.

İlk Kişisel Bilgisayar

1975 yılında çıkan ilk kişisel bilgisayar Altair 8800 dergiler ilk kişisel bilgisayar altair 8800üzerinden kendi bilgisayarını yap şeklinde 397$ fiyatla satılıyordu. Altair 8800 bilgisayarınızı oluşturmanız için tüm donanım parçaları bir kutuda kit halinde size gönderiliyor ve siz parçaları lego gibi birleştirerek ışıklı bir kutu elde ediyordunuz. Altair 8800 2Mhz hıza sahip Intel 8080 işlemci içeriyordu.

Bu ekran, mouse, klavye ve depolama diskinden yoksun ışıklı kutu kişisel bilgisayar alanında öncü olmuştur.

Bilgisayar dillerine ilginiz varsa programlama dilleri hakkındaki yazımı okuyun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı