İcra Takibi Nedir? Nasıl Başlar Ve Süreçleri Nelerdir?


74
74 Puanlar

İcra Takibi Nedir? Nasıl Başlar Ve Süreçleri Nelerdir?

İcra Takibi Nedir? Nasıl Başlar Ve Süreçleri Nelerdir? Maddi açıdan, hayat şartlarının zorlu olduğu bir dönemde, alacaklı yada borçlu olmayan birey hemen hemen yoktur.

icra dosyaları
icra dosyaları

Bu bireylerimizin bir kısmı borcunu nizami öderken, bir kısmı da piyasanın değişkenliği, sağlık, işsizlik gibi bir takım sebeplerle icralık olmakta, alacaklısı ise kendi durumunu kurtarmak için alacağını tahsil yolları aramaktadır. Borçlu yada alacaklı ne olursa olsun, benim başıma gelmez demeyin sakın, eğer ki böyle bir durumla karşılaşırsanız aşağıdaki süreçleri sizi takip edecektir:

Borçlu şahsın, alacaklı şahsa ödemekle yükümlü olduğu yada yerine getirmekle bulunduğu birşeyi ödememesi ya da yerine getirmemesidir.

İcra Takibi

İcra takibi ise alacaklı şahsın, borçlu şahsa karşı alacağı tahsil etmek yada yaptırımı yerine getirmek amaçlı adli kurum aracılığı ile başvurduğu süreçtir.

3 tür icra takibi vardır. Bunlar;

İlamlı İcra Takibi, İlamsız İcra Takibi ve Kambiyo senetlerine bağlı takiplerdir.

İlamlı İcra Takibinde, herhangi bir mahkemenin kararına(ilamına) göre takip başlatılır.

İlamsız İcra Takibinde, zaman aşımına uğramış senet ve bu tür belgelere dayalı olarak başlatılan icra takibidir.

Kambiyo Senetlerine bağlı takipler ise; senet, çek, poliçe gibi kıymetli evraklara dayalı olarak başlatılması gereken icra takip türüdür.

Yukarıda anlatılan icra takiplerinden hangisi size uyuyorsa gerekli belgelerle beraber takip talebini ödeme emri hazırlayarak bulunduğunuz yerdeki adli kurumun icra tevzi bürosuna başvurunuzu yapabilirsiniz. İcra tevzi bürosu sizi icra müdürlüğüne yönlendirecektir. Borçludan alacağınız rakama göre ödenmesi gereken harcın ödemesini yaptıktan sonra icra müdürlüğüne dosyanızı teslim edeceksiniz. Dosyanıza verilecek esas numarası ile takibinizin gerçekleştirebileceksiniz. Böylelikle başlatılan icra takibine dayalı olarak ödeme emri borçlu kişiye gönderilecektir.

Borçlu, ödeme emri tebliği aldığı tarihten itibaren 7 gün içeresinde itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz, söz konusu olduğunda ise takip, icra müdürlüğünce durdurulacaktır. Borçlunun icra takibine itiraz etme hakkı olduğu gibi alacaklının da borca itiraz dilekçesinin tebliğin edilme tarihinden başlayarak bir sene içinde itirazın iptali davası açma hakkına sahip olduğunu da belirtilirim.

Tüm bunların yanı sıra 7 gün içinde borca itiraz edilmemesi ve borcun da ödenmemesi durumunda, borçlu hakkında başlatılan icra takibi kesinlik kazanacaktır. Kesinleşmiş olan icra takibi ile borçlu için haciz işlemleri başlatabilirsiniz.

Haciz, ödemesi yapılmayan, alacak için alacaklı tarafından borçlunun mal ve haklarına icra müdürlüğü aracılığı ile el konulması demektir. Bunlar menkul haczi, maaş haczi , araç haczi, mevduat haczi, taşınmaz haczi olarak karşınıza çıkabilir. Alacaklı lehine olan bu hacizler, borçlunun her zaman aleyhine sonuçlanacak bir durumdur.

Adınıza kayıtlı bir mal varlığınız olmasa da her zaman size engel teşkil edecek bu durumdan kurtulmak için ise en mantıklı ve akılcı çözüm yolu alacaklı ile anlaşma yoluna giderek, tamamını tek seferde ödeyemediğiniz borcunuzu peyder peye karşılıklı sözlü anlaşma yada resmi taahhüt vererek taksitlendirme yaparak ödemektir. Tüm borçlarınızı da kolaylıkla, icraya ve haciz işlemlerine başlamadan ödemeniz dileği ile…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

74
74 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı