Hogwarts’a Benzeyen 15 Kütüphane


1
1 Puan

1-John Rylands Kütüphanesi, Manchester İngiltere

Manchester’daki bu kütüphane 100 yıl önce bir halk kütüphanesi olarak inşa edilmişti, ancak şimdi Manchester Üniversitesi’nin bir parçası. 196 tane Türkçe yazma eser burada saklanmaktadır. Toplam 12 tanesi Çağatay Türkçesi ile yazılmıştır.

2-Washington Üniversitesi Kütüphanesi, Washington

1923 yılında inşa edilen kütüphane ” üniversitenin ruhu ” olmalıydı . Ayrıca sihirle inşa edilmiş gibi görünen birinci ve üçüncü katları birleştiren büyük bir merdiven var.

3-Kanada Parlamentosu Kütüphanesi, Ottowa

Gotik Revival tarzında 1876 yılında inşa edilen bu kütüphane, 1916 yılında patlak veren bir yangında nihayetsiz bir şekilde zarar görmüştür. Sıcak ahşap ve rahat okuma köşeleri bir kitapla kıvrılmak veya gece bir ya da iki büyücüyü araştırmak için mükemmel bir yer.

4-Brezilya’da Portekizce Okuma Kraliyet Kütüphanesi, Rio de Janeiro

Kütüphanenin “Kraliyet Okuma Odası”, Portekiz edebiyatının sıralarına göre koyu renkli ahşap ve satırların çarpıcı bir görüntüsüdür.

5- Çek Cumhuriyeti 5. Strahov Manastır Kütüphanesi, Strahov

Bu kütüphane 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Manastırın aynı zamanda, modern müzeler için öncül olan “Meraklılar Kabini” de var.

6- Goerlitz, Almanya’daki Yukarı Lausitzer Bilim Kütüphanesi

Almanya’da bu kütüphane “Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften” olarak anılır.

7- İngiltere’de Chetham’s Kütüphanesi, Manchester

Chetham Kütüphanesi, Humphrey Chetham tarafından Manchester’da kurulan ve Birleşik Krallık’ta bilinen en eski kütüphanedir. Kütüphane 1653 yılından beri işlev görmekte, kitapları Ziyaretçilere ve okuyuculara karşılıksız ödünç verilmektedir.

8-Morgan Kütüphanesi, New York

Morgan Kütüphanesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan, çok nadir kitapları, kolleksiyon eserlerin bulunduğu ünlü finans duayeni John Pierpont Morgan (J.P.Morgan) tarafından 1906 yılında açılmıştır.

9- Portekiz Mafra Kütüphanesi Ulusal Sarayı, Mafra

Bu 300 yıllık kütüphane, geniş bir Aydınlanma materyali koleksiyonuna ve bazı benzersiz konuklara ev sahipliği yapmaktadır. Küçük yarasaların bir kolonisi aslında kütüphanede yaşıyor ve kitapları böceklerden korumak için geceleri çıkıyorlar! Bu durumda, örümcekleri değil , yarasaları izleyin.

10- İrlanda 10. Trinity College Kütüphanesi, Dublin

Trinity Koleji ve kütüphanesi 1592’de kuruldu ve İrlanda’daki en büyük kütüphane olarak kabul edilmeye devam ediyor. Zeminleri arasında uzanan zengin ahşap ve gizli sarmal merdivenler, çok büyülü bir havayı açığa çıkarıyor.

11- Metropolitan Ervin Szabó Kütüphanesi Budapeşte, Macaristan

Merkez Kütüphanesi, 1931 yılında Wenckheim Sarayı’na ev sahipliği yaptı.

12-Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi, Adelaide

1884’te bir kütüphane ve etkinlik mekanı olarak açılmıştır.

13- Çek Cumhuriyeti Barok Kütüphanesi, Prag

Klementinum Kütüphanesi şu anda Çek Cumhuriyeti’nin milli kütüphanesi olarak görülüyor. Kütüphane, Jorge Luis Borges’in The Secret Miracle” isimli romanında adı geçtikten sonra daha popüler hale geldi ve binanın girift tavanlarındaki resimleri Jan Hiebl isimli sanatçı yapmıştır. Kütüphane güzel olmasının yanı sıra 20.000’den fazla da kitap içeriyor.

14-Angelica Roma Kütüphanesi, İtalya

Bu halk kütüphanesi, 17. yüzyılın başlarına kadar uzanır ve o zamandan beri, çok katlı duvarları birbirine bağlayan neredeyse 200.000 ciltlik bir koleksiyon vardır.

15- Duke Humfrey’s Oxford, İngiltere Kütüphanesi

Son olarak, ama kesinlikle en önemlisi, Harry Potter’ın Oxford Üniversitesi’nde çekildiği asıl kütüphanedir . Duke Humfrey’in Kütüphanesi, Bodleian Kütüphanesi içindeki bir okuma odasıdır ve halka açıktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

1
1 Puan
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı