Günah Keçisi Deyimi Nereden Gelmiştir


0

Günah Keçisi Deyimi Nereden Gelmiştir?

günah keçisi deyimi
günah keçisi

Günah keçisi deyimi nereden gelmiştir? Günah Keçisi’nin sözlük anlamı; suçsuz olduğu halde herkesin saldırdığı kimseye kullanılır. Peki bu günah keçisi deyimi nereden gelmiştir? Suçu olmadığı halde başkalarının suçlarını yüklenen kişiye söylenen ‘günah keçisi’ tabiri, eski bir Yahudi ayinine dayanıyor.Yahudilerin çok eskiden yaptıkları bir ritüelden kaynaklı olarak bu ismi almıştır. Eski Ahit’te anlatılan Yahudiler, Kefaret Günü adını verdikleri ayinlerinde simgesel olarak günahlarını bir keçiye yüklüyorlardı.  Günahlarını bu keçiye yüklediklerine inanan Yahudiler bu keçileri çöle götürerek başı boş bir şekilde bırakıyorlardı. Bu olayda ki keçi toplumun günahlarını taşıdığından dolayı günah keçisi adını almıştır. Günah keçisi deyimi kökeni Yahudilerin inanışında ve tarihinde olmasına karşın olayın gelişimi İncil’de şöyle geçmektedir;

Bu anlatımın devamında günah çıkarma merasiminin sonunda, en yüksek seviyedeki din adamı Tanrı’ya adamak üzeree iki tane keçi seçer. Bunlardan biri kesilerek Tanrı’ya kurban edilir diğeri de halkın tüm günahlarını üstüne yüklenerek çöle salınacaktır. Bu iki keçi için bir kura düzenlenir. Kurban edilmek üzere ismi çıkan keçiyi, din adamı olan Aaron keserek kurban eder. Daha sonra ellerini diğer keçinin başına koyup, halkının o zamana dek yaptığı bütün kötülükleri, haksızlıkları, itaatsizlikleri, hadsizliği kısaca akla gelebilecek bütün günahları keçiye yükler. Keçi, halkın tüm günahlarını sırtına yükleyerek çöle götürülür. Bütün halk artık günahsızdır. Bu gelenek yüzyıllarca tekrar edilir.

Bu ritüeldeki keçi ilk zamanlar “kurtulan keçi” veya “kaçan keçi” diye anılırken artık ismi “günah keçisi” olarak kullanılmaktadır.

Keçileri Kaçırmak

Keçileri kaçırmak deyimindeki söz edilen keçi ise keçi değil atlardır. Neden at değil de keçi dendiği bilinmez ama atlar keçilerin yanındayken kendilerini huzurlu ve rahat hissederler. Ahırdaki en az bir keçinin bulunması ya da kokusunun bile bulunması atları sakinleştirmeye yetmiştir. Keçinin yokluğunu fark eden at huysuzlaşır, sinirlenir ve anormal hareketlerde bulunur. Bu yüzden atlardan biri girdiği yarışı kaybetmiştir. Geçmiş zamanda at yetiştiricileri atlarının yanına keçi koyarlarmış. Günümüzde ise keçileri kaçırmak deyimi insanlar için düşünce sisteminin bozulması veya aklını yitimek anlamına geliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı