Gordion Düğümü Nedir


0

Gordion Düğümü Nedir

Gordion düğümü ‘nün hikayesi yeni bir lider arayışında olan Frigler’e zamanın kahin topluluğundan bir kahin şehre at arabasıyla giren ilk kişiyi kral ilan etmelerini söylemesi ile başlar. Bu kişi Midas’ın babası Gordios’tur.

gordion düğümü

Gordios kral ilan edildikten sonra at arabasını Frig tanrısı Sabazios yani Zeus için tapınağa bağışlar ve arabayı tapınağa kızılcık dallarıyla düğüm atarak bağlarlar. Sonraları bu düğümü çözecek kişinin Asya’ya hakim olacağı kehanetiyle ünlenir.

gordion düğümü1

M.Ö. 334’te şehre gelen Alexander (Büyük İskender) akıl hocası Aristo’nun talimatları doğrultusunda düğümü çözmeye çalışır ama başaramaz. Sabrı tükenince öfkeyle kılıcını çeker ve ipi keser. Bunu gören Frigler sonuç olarak düğümün çözüldüğünü ve kehanetin gerçekleştiğini söylerler. Pers diyarına, Çin’e kadar olan toprakları fetheden Alexander Asya’nın tümüne egemen olamadan 33 yaşında içkili bir akşam ziyafetinden 10 gün sonra ateşli bir hastalıktan ölür.

gordion düğümü2

Burada bahsi geçen Gordions Frigyalılar’ın başkenti Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyüdür.

gordion düğümü3


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir