Genco Erkal Kimdir


92
92 Puanlar

Genco Erkal Kimdir?

Genco Erkal kimdir? İnsanı insana insanca anlatan, tiyatronun büyük ustasıdır. Aslen İstanbul’lu olan sanatçı, liseyi Robert Koleji’nde, üniversite eğitimini de  İstanbul Üniversitesi , Edebiyat ve Psikoloji bölümünden  mezun olarak tamamlamıştır. Öğrenimi sırasında bir çok tiyatroda rol almaya başlamıştır.

genco erkal
Genco Erkal

Genç Oyuncular Amatörler Topluluğu kurucuları arasındadır. Büyük üstat Genco Erkal, Kenterler’le başlayarak, Arena, Gülriz Sururi- Ergin Cezzar, Ankara  Sanat Tiyatrosu ve  İstanbul  Tiyatroları’nda sahneye çıkmıştır. Türkiye’nin birçok önemli tiyatrolarında ve özel topluluklarında oyunculuk ve yönetmenlik yapmıştır.  1969 yılında Dostlar Tiyatrosu’nu kurmuş halen orda sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Gorki, Brecht, Steinbeck, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nazım Hikmet, Vasıf Öngören, Orhan Asya , Behiç Ak, gibi yabancı ve Türk yazarların oyunlarını yönetmiştir. Öykü , roman ve şiir gibi farklı türde edebi eserleri  tiyatroya uyarlayarak oyunlar sahnelemiştir. Aslan Asker Şvayk, Bir Delinin Hatıra Defteri, Galilo, Yalınayak Sokrates,  Kerem gibi  ve Can (oyun) düzenleyerek sahnelediği ve çeşitli ödüller aldığı rollerdir.

Genco Erkal

Genco Erkal birçok kez yılın “en iyi erkek oyuncusu” ve “tiyatro yönetmeni” seçilmiştir. Büyük üstat Genco Erkal’ın hayatı, bir askerin hizmeti sırasında aldığı madalyalar gibi ödüllerle doludur. 2008 yılında, 1993 yılındaki Sivas Madımak Otelinde olan katliamı ele alan, kendi yazdığı ve yönettiği “Sivas 93” isimli belgesel  tiyatro oyununu Türkiye ve Avrupa genelinde sahnelemiştir. “Sivas 93” oyunu ile Pertevniyal  Lisesi tarafından en iyi tiyatro ödülünü almıştır.

Büyük üstat Genco Erkal’ın birçok sahnelediği, rol aldığı ve yönettiği pek çok oyun olmasının yanında son on sene içindeki  dikkat çeken oyunları; Ben Bercthol Brecht, Nereye Gidiyoruz,  Kerem Gibi, Marks’ın Dönüşü, Sivas 93, Oyun Sonu, Aymazoğlu ve Kundakçılar, Buluşma, Fay Hattı, Yaşasın Savaş, Oyuncu, Can, Yalın Ayak Sokrates, Yosma, Simyacı, İçimdeki Çığlık, Sevdalı Bulut, Aslan Asker  Şvayk ve Merhaba’dır.

Tiyatronun yanı sıra oynadığı ve rol aldığı sinema filmleri ise; Prensin Uykusu, Pazar Bir Ticaret Masalı, Camdan Bir Kalp, Keşanlı Ali, Hakkari’de Bir Mevsim, At, Faize Hücum ve Bir Delinin Hatıra Defteri’dir.

Tiyatrodaki ödüllerin yanında, sinema dünyasında da uluslararası festivallerde gösterime giden At – Faize Hücum –  Hakkari’de Bir Mevsim – Camdan Bir Kalp  filmlerinde başrol oyuncusu olarak oynamış ve ödül almıştır.

Genco Erkal, hayatının sahneye ve tiyatroya adamış, sanat yaşamının tek satırlara sığmayacağı büyük tiyatro duayenidir. Genco Erkal’ın “Eğer ki bir oyuna gitmediyseniz, bilin ki çok büyük bir kaybınız var demektir.”

Genco Erkal’ı izledikten sonra, eğer tiyatroya ilginiz var ise tiyatro tutkunu, ilginiz yok ise büyük bir tiyatro severi olarak o koltuktan kalkacaksınız. İnsanı insana insanca anlatan tiyatro sanatı  Genco Erkal’dan başka biri ile anlatılamaz düşüncesindeyim. Fırsat yaratarak gidecek olduğunuz bir Genco Erkal tiyatrosunda bunu siz de  göreceksiniz. Sevgilerimle.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

92
92 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı