Gavur Pancarı (Yılan Yastığı, Fil Kulağı, Tirşik) Faydaları


135
36 paylaşım, 135 Puanlar

Gavur Pancarı (Yılan Yastığı, Fil Kulağı, Tirşik) Faydaları

Gavur pancarı sağlık açısından en gözle görülür başlıca faydası sedef hastalığı üzerinde etkisinin olmasıdır. Bunun yanı sıra ise; mantar, egzama, yara, bronşit, astım, kronik nezleye, iltihaplanma, boğaz ağrısı, ateş düşürme, sinirlerin uyarılması ve basur gibi bir  takım hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

yılan yastığı
yılan yastığı

Gavur pancarının çıplak elle toplanması dahi, ciltte rahatsız edici bir kaşıntıya ve ciddi bir deri döküntüsüne neden olabilir. Söz konusu bitkinin çiğ tüketilmesi ise;

Bulantıya, kusmaya, ishalle, kalpte ritim bozukluğuna sebebiyet vererek ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle sağlık açısından faydalı olan Gavur Pancarı bitkisinin çok dikkatli bir şekilde kullanılması hatta sağlık için kullanılacaksa da işinin erbabı kişiler tarafından yapılması en doğru karardır.

Gavur pancarının halk arasında yılanyastığı, filkulağı ve tirşik olarak adlandırıldığını biliyoruz. Bu bitkiyi ararken bu isimler ile de aramayı unutmayın. Sedef hastalığının tedavisinde etkin sonuç vermesi ile dikkatleri çeken Gavur Pancarının bu rahatsızlıkta kök soğanlarından faydalanılmaktadır.

Sedef Hastalığının tedavisinde kullanılacak olan Gavur Pancarı soğanından 4-5 tanesinin un halinde öğütülerek, yağ ile kavrulup merhem haline getirildiği bu merhemin ise sedef rahatsızlığı olan hasta kişinin duş sonrasında vücuduna sürerek ve bu işlemi birkaç defa tekrarlama sonrası hastalığını tedavi ettiği bir çok kişi tarafından tecrübe edilmiştir.

Fil kulağı bitkisinin zehrinin yok edebilmek için iyice kaynatılması gerektiği ya da çok  iyi bir şeklide kurutularak kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

fil kulağı bitkisi
fil kulağı bitkisi

Gavur pancarı bitkisinin usta kişiler tarafından, çorbasının, yemeğinin yapıldığı bilinmektedir. Zehirli olan bu bitkinin yapılacak olan yemeğini, yemek ya da çorbasını içmek bize ürkütücü olarak gelse de lezzeti de çok güzeldir.  Eğer ki çevrenizde bu Gavur Pancarı (tirşik) çorbasının ve yemeğini yapan birileri var ise mutlaka tatmalısınız.

tirsik corbasi
tirsik corbasi

Yılan yastığı bitkisinin zehirli olmasının yanında sağlık açısından faydalarından kısaca bahsetsek de doğadaki her bitki ve canlı yaşamının mutlaka bir görevi olduğunu bilmeli, ancak doğadan gelecek olan şifadan önce mutlaka çareyi tıp dünyasında aramalı ve son çare olarak mutlaka bu işin uzmanı biri tarafından yardım almalıyız. Sağlıklı bir yaşam dileği ile hoşça kalın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

135
36 paylaşım, 135 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı