Fibonacci Kimdir


0

Fibonacci Kimdir

Fibonacci kimdir? Orta çağın en büyük Avrupalı ​​matematikçisi olan isminin tam adı Pisa, ya da İtalyanca olarak Leonardo Pisano’ydu. Pisa, İtalya’da doğdu.

Pisa, gün içinde önemli bir ticaret kentiydi ve birçok Akdeniz limanıyla bağlantısı vardı. Leonardo’nun babası Guglielmo Bonacci, Cezayir’in balmumu mumlarının Fransa’ya ihraç edildiği, bugünkü Cezayir kenti Béjaïa’da ( Google Earth’te bulunan Bejaia’ya bakınız) bir tür gümrük memuru idi. Onlar hala Fransızca “bougies” denir.

Böylece Leonardo, Moors altında bir Kuzey Afrika eğitimi ile büyüdü ve daha sonra Akdeniz kıyılarında yoğun bir şekilde dolaştı. Birçok tüccarla tanışır ve aritmetik yapma sistemlerini öğrenirdi. Yakında “Hindu-Arapça” sisteminin diğerlerine göre birçok avantajını fark etti.

DE Smith, bir başka ünlü İtalyan – Assisi’nin Aziz Francis’i (yakındaki bir İtalyan kasabası) – aynı zamanda Fibonacci ile aynı zamanda hayatta olduğunu belirtiyor: St Francis, 1182 (Fibonacci’nin yaklaşık 1175’inden sonra) ve 1226’da (Fibonacci’nin ölümünden önce) doğdu genellikle 1250 civarında olduğu varsayılmıştır).

Bu arada, Pisa Leonardo’yu Leonardo da Vinci ile karıştırmayın ! Vinci, Floransa’ya giderken Pisa’dan sadece birkaç mil uzaktaydı, ancak Leonardo da Vinci, 1452’de Vinci’de, Pisa Leonardo’nun (Fibonacci) ölümünden yaklaşık 200 yıl sonra doğdu.

Fibonacci sayıları buldu. Fibonacci dizisi ile alakalı içeriği görmek için tıklayın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı