Felçli Hastalara Yardım Eden Robotlar


0

Felçli Hastalara Yardım Eden Robotlar

Felçli hastalara yardım eden robotlar. Robot garsonlar teknoloji alanında yeni bir kavram değildir. Nepal’deki Naulo restoran gibi birkaç cafede, ‘Gingers’ adı verilen üç insansı garsonu kullandılar. Ancak, bir başlangıç olarak ​​Ory Lab bu konsepti yeni seviyeye taşıdı.

Felçli Hastalara Yardım Eden Robotlar

Orly Lab’ın robotları müşterilere hizmet etmek için kullanıldı ve cafenin en iyi tarafı, engelli insanların hayatlarında daha fazla bağımsızlık kazanmalarına yardım etmek amacıyla tüm robotların ciddi şekilde engelli kişiler tarafından uzaktan kontrol edilebilir olmasıydı.

Felçli Hastalara Yardım Eden Robotlar1

Robotlar, yatağa bağlı insanların göz hareketlerini izleyen bir bilgisayar yardımıyla kontrol edildi. Robotları hareket ettirmelerine, nesneler almalarına ve hatta müşterilerle konuşmalarına izin verdi. Ayrıca, engelli insanlar bu robotları ‘vekilleri’ olarak kullanabiliyorlardı. Ory Lab CEO’su Kentaro Yoshifuji, “Vücudunu hareket ettiremeyen kişilerin de çalışabileceği bir dünya yaratmak istiyorum” dedi.

Felçli Hastalara Yardım Eden Robotlar2

Ancak bu cafe, adından da anlaşılacağı gibi, sadece birkaç hafta için beta aşamasındaydı.2020’de cafeyi kalıcı olarak açmak için para topluyorlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir