Farklı Çay Çeşitleri ve Faydaları


18
18 Puanlar

Farklı Çay Çeşitleri ve Faydaları

Farklı çay çeşitleri ve faydaları hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızda sizi hiç bilmediğiniz çay türleri bekliyor. Ne güzel içecektir çay, kış aylarında içimizi ısıtır, yaz aylarında ise harareti keser diye hep tercihlerimiz arasındadır. Sabah kalktığımızda eksikliğini hissettiğimiz ve bir bardak içmeden kendimize gelemediğimiz çaydır.

çay çeşitleri ve faydaları

Masa başında çalışanların elinden düşürmediği bardaklarını, ev hanımlarının bir bardak çay sohbetlerini, ayaküstü çalışan işçilerimizin ise molalarında ihtiyaç duydukları içeceklerin başında gelir. Bir bardak çayla tüm enerjimizi toplar, aklımızı başımıza alırız.

İşte millet olarak çay bizim günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Sabah çayı, öğle çayı, ikindi çayı, akşam çayı, tavşankanı, çay derken bir bakmışız ki aslında biz çaykolik bir millet haline gelmişiz.

Peki günlük yaşantımızda bu kadar sık tükettiğimiz çay sadece bir tane mi?

Hayır elbette günlük yaşantımızda çok fazla yer edinen siyah çay harici bir çok çay çeşidi bulunmaktadır ve bu çayların tüketilmesi sağlımız açısından oldukça faydalı içeceklerdir.

Peki Bu Farklı Çay Çeşitleri ve Faydaları ve Zararları Nedir?

Elbette ki her zaman ki birinciliği kaptırmayan ilk sıra yerini alan;

SİYAH ÇAY

Siyah çay, içindeki doğal antidoksidan görevini üstelenen flayonoidler kan damarlarını genişlemesine yol açarak kan dolaşımını kolaylaştırır. Böylece kalp sağlığını korumada yardımı bir etken durumundadır. Yapılmakta olan araştırmalar ve yapılan araştırmalar sonucunda içerisinde barındırdığı kateşin ve polifenoller nedeniyle kansere karşı koruyucu bir etkisi olduğu ve bunun yanı sıra LDL kolesterolü de düşürdüğünü tespit edilmiştir.

Siyah çay belirttiğimiz gibi, kalp hastalıklarına iyi geldiği, kanserden korumada yardımcı olduğu ve kolesterolü düşürmesinin yanında;

Ruh sağlığımıza faydası vardır.

Sindirime yardımcı olduğu tespit edilmiştir,

Enerji artırıcı özelliği bulunmaktadır. Uyanıklığı arttırır.

Anti bakteriyel özelliği sahiptir.

Ağız sağlığına iyi gelir.

Şişmiş gözleri ve apseli (iltihap) gözlere iyi gelir.

BEYAZ ÇAY

İşlem görmüş çaylar arasında en az işlem gören çaydır. Antioksidan miktarı en yüksek bitki çayı olma özelliğine sahiptir. Beyaz çay;

İçeriğindeki yüksek antioksidan yapısı nedeni ile kansere karşı direnç gösterir. Erken dönemlerde kansere neden olan ya da olabilecek hücrelerin oluşmasını engeller.

Yağ yakıcı bir özelliği vardır bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur.

Ciltte sağlığına faydalı özellikleri vardır. Sarkmaların, kırışıkların önüne geçerek esneklik sağlar.

Kalp ve damar sağlığını korumanızda yardımcıdır.

Diş plaklarının olmasını ve çürükleri engelleyerek, dişlerinizi korur.

 YEŞİL ÇAY

Bitki olarak siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen,  yeşil çayın üretim ve işlem görme aşamasında siyah çayla arasında fark olması, yeşil çaya ayrı özellikler ve nitelikler kazandırmaktadır. Yeşil çay kurutma evresinde, oksijenle tepkinmeye girmeden hızlı bir şekilde kurutulur. Bu nedenle yeşil çay yaprakları yarı fermente kalır.  Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlem gördüğü için antioksidan etkisinde sahiptir.  Bizim ve sağlığımız için ise faydaları ise;

Metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle gösterdiği zayıflatıcı etkisi ile tercih edilebilir.

Meme, mesane, bağırsak, yemek borucu, akciğer, cilt, mide, prostat, yumurtalık gibi birçok kanser türüne karşı etkili ve önleyicidir.

Kan dolaşımını hızlandırır ve kalp sağlığını korur.

Sakinleştirici özelliği ile stresle baş etmenizde yardımcı olur.

Yaşlanma karşı etkilidir. Hafızayı güçlendirir.

Bağışıklık sistemini düzene sokar ve ateşlenmeye karşı etkilidir. Olası boğaz enfeksiyonların da gargara olarak kullanılabilir.

Gaz giderci özelliği vardır.

Diş ağrılarını durdurmak hafifletmek ve diş çekimleri sonrasında kanamayı önlemek için kullanabilirsiniz.

REZENE ÇAYI

Maydanozgillerden olan rezene çayı, içeriğindeki, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum gibi mineralle haricinde A ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yapraklarından çay, tohumundan ise şurup, merhem, sabun ve yağ yapılır. İçeriğindeki yağlar ve flavonlar nedeni ile tıp dünyasında birçok ilacın ham maddesidir. Kokusu ve tadı nedeni ile birçoğumuzun uzak durduğu Rezene Çayının faydaları ise;

İçeriğindeki zengin A ve C vitamini açısından, tüketecek olduğunuz rezene çayı ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Balgam söktürücü özelliği vardır. Ve öksürük nöbetlerinde, bronşitte rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.

Zayıflatıcı özelliğe sahiptir. Metabolizmayı çalıştırması ve hızlandırması nedeni ile birçok diyetisyen tarafından tercih edilir. İçilen bir bardak rezene çayı tokluk hissi verir.

Hazımsızlık, yanma, göz, midede şişkinlik, kabızlık gibi sorunları giderir. Bunun yanı sıra gastrit, reflü gibi mide problemlerini de hafiflettir.

Böbrek ağrılarında ve iltihaplarında etkilidir.

Adet (regl) sancı ve ağrılarına iyi gelir.

Anti-bakteriyel özelliğinden dolayı ağız kokusu ve ağız içi yaralarda faydalıdır.

İçeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sebebiyle, tıkalı damarları temizler, kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızları yaşanması ihtimalini aza indirger.

Cilt sorunlarında yanan kızarıklık, akne gibi problemlerle savaşır ve cildinize parlaklık ve yenileme sağlar.

Tansiyonu düzenler ve dengeler.

Rezene çayının en bilinen özelliği ise anne sütünü arttırmasıdır.

MELİSA (OĞUL OTU, LİMON OTU) ÇAYI

Birçok bitki çayının, faydalı özelliklerini kendine toplayan, melisa çayı halk arasında ve bazı yörelerde mavi balsam, nane balsamı, bal bitkisi, limon otu, oğul otu, tatlı balsam olarak ta tanınmaktadır.  Melisa çayının ise bizim için faylarını şöyle sıralayabiliriz.

Antiseptik özelliği nedeni ile ağız içi yaralarda ve uçuk tedavisinde önceliğini kimseye kaptırmamaktadır.

Ayrıca saç derisinde meydana gelen egzama, mantar gibi problemlerin giderilmesinde de kullanılır.

Cildi temizleyici, rahatlatıcı etki ile birlikte akne tedavisinde, böcek sinek ısırığı kızarlıklarının giderilmesinde faydalıdır.

Uyku sorunu olan ve uykuya dalmakta zorlananların tercihleri arasına alınması gereken bir bitki çaydır. Sakinleştirici, kaygı azaltıcı özelliği ile stresinizi düşürerek, uykuya dalmanıza ve uykunuzun kalitesini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Sindirim sistemini çalıştıran melisa çayı; hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kabızlık gibi bir çok sorunla baş etmenizi sağlayarak, mide sorunlarını hafifletecektir. Sindirim sistemini çalıştıran etki ile de kilo vermede yardımcıdır.

Tansiyonu dengeleyecek ve tansiyon sorunu olanların sorunları aza indirecektir.

Konsantrasyonu sağlayan, hafızayı güçlendiren melisa çayı ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek olan, alzhemier hastalığını karşı büyük bir engeldir.

Doğal ağrı kesici özelliği ile adet (regl) sancılarını iyi gelir ve hafifletir.

Ve en büyük özelliklerinden biride, cildimizin güneş ışığından alabileceği, zararlı ışıklara karşı mücadeleci bir etkiye sahip olup cildimizi güneş ışığının zararlarına karşı korumaktadır.

Yaşantımızda yeri çok büyük olan çayların ve bitki çaylarının, her derde deva olan özelliklerinin olduğun artık hemen, hemen hepimiz bilmekteyiz. Faydası ve özellikleri sayılmakla bitmeyen bitki çaylarımızın dozunda tüketmeli gerekli görülmesi halinde ise doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ederi.

Bu yazımız da sizlere sık tüketilen bitki çaylarının 5 çeşidi ve faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tercih ettiğiniz çayınızı yudumlarken okumakta olduğunuz yazımıza, şimdilik son verip, bir daha ki yazımız da bitki çayının diğer çeşitleri ve  faydaları ile buluşmak üzere afiyet olsun diyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

18
18 Puanlar
Sevilay Esma Keskin
1978 Almanya/ Ulm doğumluyum. Evli 4 çocuk sahibiyim. Bir hukuk bürosunda icra takip elamanı olarak aktif bir şekilde çalışmakta olup, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü okumaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum.
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı