Facebook’ta Irkçılık Sorunu


0

facebook'ta ırkçılık sorunu

Facebook’ta Irkçılık Sorunu

Facebook’ta ırkçılık problemleriyle alakalı açıklamalar yapan eski Facebook çalışanının açıklamaları.

2500 kelimelik iç yazışmanın bu sabah açıklandığı, eski Facebook çalışanı Mark S. Luckie şirketin çeşitlilik ve dahil etme çabalarının halk ağzıyla değerlendirmesini teslim etti. “Facebook’un siyah insanlar sorunu var” diye yazdı.

Facebook’ta küresel temsilciler için stratejik ortak bir yönetici olarak çalışan Luckie, şirketin iç problemleri hakkında konuştu. Geçtiğimiz yıl boyunca şirket, sayısız skandal, bomba raporları internete sızdı. Bu arada, Instagram ve WhatsApp’ın eski çalışanlara, çalışan moraliyle ilgili sorular sordu.

Luckie’nin Kasım ayının son gününün başında açıkladığı, Facebook çalışanlarını ve renklerini temsil etmedeki başarısızlığı açıklıyor.

Luckie, şirketin içinde çeşitlilik ve katılım çabalarının sığ olduğunu ve çeşitliliği sağlamanın çalışanlara düştüğünü savunuyor. Çeşitliliğe odaklanmak için insanları işe almak yeterli değildir, diye yazdı Luckie. Çalışmaları, çeşitli kültürel geçmişlere odaklanan ekiplerdeki herkesin, kendi çalışmalarının sonucunu sağlamaktan sorumlu olması gerekmektedir. Notta, siyahi çalışanların, bir şekilde katılım içeren projelere gönüllü olması, gerektiğine dikkat çekiyor.

Black Life Matter Posteri

Luckie’nin kendisi ve şirketin içindeki siyahi çalışanlarının söylediği izolasyonu anlatıyor. “Bazı binalarda, gerçek siyahi insanlar olduğundan daha fazla“Black Life Matter”posteri var” diye yazıyor, “Siyahi çalışanlara sık sık ‘Siyahi insanın Facebook’ta çalıştığını bilmiyordum.” deniyor.

Luckie ayrıca, meslektaşları ve yöneticiler tarafından “siyah olmayan takım üyelerinden farklı olmayan bir şekilde düşüncelerini paylaşmaları için düşmanca veya saldırgan olduklarını” öne süren siyahi çalışanların hikayelerini anlatıyor. “Diğer siyahi çalışanların“ özellikle dehşete düştüğünü belirtiyor. Yöneticileri tarafından kendi içlerinde Siyahi grubunda aktif olmaları ya da çalışma saatleri dışında olsa bile ‘Siyahi Şeyler’ yapmaları.” söyleniyor.

Ayrıca Facebook’un kampüsünde profil oluşturma olaylarını da bildiriyor. “Çok fazla siyahi çalışan, gerekenin ötesinde, kampüs güvenliği tarafından agresif bir şekilde hesaplaşmanın öykülerinden bahsedebilir,” diye yazdı Luckie. Ayrıca Facebook’un Menlo Park kampüsündeki  çalışanlarının zaman zaman onu yürürken cüzdanlarını tuttuğunu da iddia ediyor.

Luckie, Facebook platformunun siyahi kullanıcılarını “bağımsızlaştırması” konusundaki hayal kırıklıklarını anlatıyor. Özel olarak, Black Lives Matter sayfalarını ve ırkçılığa dair yayın yapan diğer eylemci hesapları raporlamak için çaba harcadığını belirtiyor: Facebook’un hizmet şartlarını sık sık ihlal etmelerine rağmen, onların içeriği haber verilmeksizin kaldırılmıyor. Hesaplar süresiz olarak askıya alınmıyor, dedi.

Luckie, Facebook’un platformdaki siyahi kullanıcıları desteklemek için yaptığı başarısızlıkların, farklı bir iş gücü inşa etme mücadelesine bağlı olduğunu savunuyor.

Facebook’un Cevabı

Luckie’nin gönderisine yanıt olarak, Facebook sözcüsü Anthony Harrison: Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca,
ürünlerimizi inşa ederek ve dünya genelinde onları kullanan insanlara hizmet verenler arasındaki yelpazemizi artırmak için gayretle çalışıyoruz. Daha çeşitli gruplardan insanların temsil edilmesindeki büyüme, şirket genelinde farklı işlevlerde çalışarak, başarılı olma yeteneğimizin önemli bir itici gücü. Rapor edilen sorunlar olduğunda tüm çalışanlara tam destek vermek istiyoruz. Gerçekten kapsayıcı bir şirket olmak için elimizden geleni yapacağız ”dedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı