Erken Uyanmak İçin İpuçları


0

Erken Uyanmak İçin İpuçları

Erken uyanmak için ne yapmak gerekir? Yataktan kalkamıyorum diyenlerden misiniz? Uykuyu hepimiz severiz. Günlük hayatın koşuşturması ve yaşanılan olaylar bazen dinlendirici bir uyku uyumamıza engel olabiliyor. Deliksiz uyuduğumuzu düşünürken sabah uyandığımızda kelimenin tam anlamıyla kamyon çarpmış gibi hissediyoruz. Bu yazımızda size sabah erken uyanmak için ipuçlarından bahsetmek isteriz.

Erken uyanmak için 12 ipucu

Uykudan kalkıp, işe gitme motivasyonu genel olarak her birimiz için zorlayıcı olabiliyor. Sabahları zinde ve tam vaktinde kalkabilmeniz için bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istedik.

Neden erken kalkmak zorunda olduğunuzu hatırlayın

Erken kalkmaya niyet edin. Erken kalkmak, işe gitmek için hazırlanmanıza ve kahvaltı edebilme olanağı sunar. Ayrıca trafik yüzünden yetişememe ve hazırlanmak için iki ayağınızın bir pabuca girme telaşını da ortadan kaldırır.

Alarmı uzanıp kapatamayacağınız uzaklıkta tutun

Kurduğunuz alarm uzak bir yerde olursa kapatmak için yataktan kalkmanız gerekecektir. Bu da sizi yataktan kalkmaya zorlayacaktır.

Yatağınızı düzeltin

Anneleriniz gibi düşünün. Alarmı kapatmak için yataktan kalktığınızda, yatağınızı da düzeltirseniz bir daha yatmanıza gerek kalmayacaktır. Düzeltirken sevdiğiniz bir müziği açmanız işe yarayacaktır. Hemen ardından kahvaltı etmekten hoşlanmıyorsanız bir fincan kahve içmenizi öneririz. Bu da uyanmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinizi 1 gece önceden hazırlayın

Kıyafetlerinizi 1 gece önceden hazırlamanız, sizi ne giysem telaşından kurtarır. Özellikle kış aylarında sabahları hala karanlık olduğundan uyanmaya çalışırken bir de ne giysem diye düşünmezsiniz.

Sabahın her dakikasını planlayın

Gün içinde yapılacaklar listeniz ne kadar uzun olursa olsun siz sabah yapacaklarınızın her dakikasını planlayın.

Arabanıza ve telefonunuza bir çalma listesi oluşturun

Evden çıktığınızda muhtemelen hala gözleriniz yarı yarıya kapalı olacağından ,iyi bir çalma listesi, gözlerinizin açılmasına yardımcı olur.

Ekip çalışması yapın

Erken kalkmak için en etkili yollardan biri de harika arkadaşlardır. Sizin uyanmanız için yardımcı olacak harika arkadaşlarınızla bir ekip ve ağ çalışması yapın. Arkadaş grubundaki herkes birbirini devamlı olarak ararsa erken kalkmak zorunda kalırsınız.

Güne yapmak istediğiniz bir şeyle başlayın

Güne yapmayı sevdiğiniz bir şeyi yapmakla başlarsanız uyanmak için işten başka bir nedeniniz olur.

Perdeleri açın

Uyanır uyanmaz perdeleri açın. ya da dışarı çıkın. Doğal gün ışığı beyninizi harekete geçirir. Bu da biyolojik saatinizi dengede tutar. Eğer  hava kasvetli ise ışıkları açmanızı tavsiye ederiz. Işıklı alarm kullanmanız size daha faydalı olacaktır. Çok ses çıkaran bir alarmdan daha az canınızı sıkar.

Küçük de olsa kahvaltı edin

Sevmeseniz de küçük bir kahvaltı, vücudunuza enerji ve yakıt olarak geri döner.

Yatmadan önce ışıkları azaltın

Yatmadan önce ışıkları azaltmanızı tavsiye ederiz. Çünkü geceleri parlak ışıklar melatonin seviyesini düşürür. Bu da size  uykusuzluk olarak geri döner. Melatonin uyku uyumanıza yardımcı olan bir hormondur.

Kendinize bir rutin oluşturun

Uyumadan 1 saat önce meditasyon yapabilir. Sıcak bir duş almakta kolay uykuya dalmanızı ve iyi bir uyku çekmenizi sağlar. Bu da size sabah erken kalkabilme potansiyeli olarak geri döner.

Düzenli ve iyi bir uyku sistematiği sizi daima zinde tutar. Sabahları erken kalkmak konusunda sorun yaşama olasılığını azaltır. Günün tüm stres ve sıkıntılarını, e-postalarınızı uyumadan yaklaşık 1 saat önce okumayı kesmeniz hafif ve rahatlatıcı bir müzik dinlemeniz de sizi erken kalkma sorununu aşmanıza yardımcı olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı