Erkekler neden aldatır?


0

Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır sorusunun cevabı ilişkiye göre değişiklik gösterebilir.

Aldatmak, her ilişki için yıkıcı olabilir. Bir ilişkide aldatma yaşandığında uzun ilişkinin temelini oluşturan güven kırılır. Güven duygusu yitirildiğinde saygı ve dürüstlük kavramı da önemini kaybeder.

Yapılan araştırmalar bir ilişki de aldatılma ihtimalinin %25 oranında olduğunu göstermiştir. Bu araştırmalar ışığında aldatma sebeplerine dair konuya bir ışık tutmak istedik.

Erkeklerin aldatma sebepleri ile ilgili ipuçları

1- Olgunlaşmamış olmaları:

Erkeklerin genellikle kadınlardan daha geç olgunlaştıkları gibi bir görüş hakimdir. Olgunlaşmamış erkekler, ilk sıraya kendilerini koyarlar. Eşlerinin isteklerini göz ardı ederler. Bir de üstelik hem ısrarcı hem de hep haklıdırlar. Olgunlaşmamış olmakta insanları dürtüsel olarak davranmaya iter. Bu bilgiye dayanarak düşük olgunluk seviyesine sahip olmanın aldatıcı olmanın altında yatan faktörlerden sayılması şaşırtıcı olmaz.

2- Duygusal ihtiyaçlarının karşılanmaması

Aldatmanın temel nedenlerinden biri duygusal ihtiyaçlar ve isteklerle ilgilidir. Yapılan araştırmalar aldatan erkeklerin %50’sinin duygusal ilişkilerinin tamamlanmamış ve mutsuz ilişkilerinden memnun olmadıkları için aldatmaya yöneldiğini göstermiştir.

Erkekler takdir edilmek ve arzulanmak isteğindedirler. Hatta bazen ağlayacak omuz aradıkları da olur. Eğer ilişkilerinde bu duyguları bulamamış olmaları onları aldatmaya zorlayacak kadar güçlüdür.

3- Fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmaması

Erkeklerin aldatma nedenlerine daha yakından bakıldığında en önemli neden olarak şu anki ilişkisinde yaşadığı cinsel tatmin eksikliğidir. Yapılan bir araştırma, bir erkeğin aldatma kararındaki en önemli sebebin mevcut ilişkisinden yoksun ya da tamamen eksik olan cinsel doyum arzusundan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Erkekler neden aldatır? sorusuna en net cevaplardan biridir.

4- Onaylanma ihtiyacı

Bir erkeğin eşini aldatmasında ki faktörlerden biri de kendini güvensiz ve yeterince iyi olmadığını hissetmesidir. Kendi ilişkinde ya da başkalarının kendi kendine değer verme güvencesini ve onayını aramaya başlar. Erkeklerin duyduğu güvensizlik, kaybetmekten korktukları aldatmalarıyla birlikte temelinden yıkılmasına neden olur.

5- Yüksek ego

Kendine güvensiz olan erkeklerin yanında, yüksek egoya sahip erkeklerde aldatmaya meyilli erkeklerdir. Egoları o kadar yüksektir ki, kendilerini dünyanın merkezinde olduğunu düşünürler. Tehlikeli bir şekilde narsist olduklarından kendi kendilerini yüceltirler. Bu tarz erkeklerde, ilişkilerinin dışında övgü, dikkat arama ihtimalleri oldukça yüksektir.

6-  Öğrenilmiş davranışlar

Erkekler, rol model olarak babalarını gördüklerinden onların davranışlarını taklit edebilirler. Babalarından aldatmanın normal olduğunu gören bir erkek için aldatmak normal bir olgu sayılacaktır.

7– Arkadaşlar

Konu öğrenilmiş davranışlar olduğunda arkadaşlar da babalar kadar etkili olabilir. Aldatmaya meyilli arkadaşları olan erkeklerde aldatmaya meyilli olabilir. Aldatan erkeklerin %75’inden fazlasının aldatan yakın bir arkadaşı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

8- Aldatılmak

Eşleri tarafından aldatıldığını düşünen erkeklerde, intikam almak amacıyla aldatma yolunu seçebiliyor.

9– Cinsel performansları hakkında duydukları endişe

Hislere dayalı bir olgu olsa da, cinsel yetenekleri hakkında tereddütleri olan erkekler, aldatmaya meyillidir. Cinsel performans sorunu olan erkeklerin eşleri tarafından yargılanmaları ve alay edilme korkuları vardır. Utanma duygularından arınmış bir ortamda  aldattıkları düşünülmektedir. Tek neden de kendilerini rahat hissetmeleridir.

10- Güç ve heyecan hissetmek

Aldatma eyleminin erkeğe hissettirdiği heyecan ve güç aldatmayı ne kadar etik olmayan bir davranış olsa da cazip bir hale getiriyor.

Aldatma bir ihtiyaç olabilir mi?

Erkek ya da kadınların yaşadıkları bir ilişki de birbirlerini aldatma ihtiyacı duymaları sıkıntılıdır. ilişkilerin temelini sarsıp yıkıcı olabilir. Aldatmanın sonuçlarını düşünerek hareket etmeleri daha doğru bir davranış biçimi olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı