Ekip Çalışmasının Önemi


0

Ekip Çalışmasının Önemi

Ekip çalışmasının önemi gelecek kariyeriniz için büyük öneme sahip. Bu durumu kavrayamazsınız iyi bir lider olamazsınız. Lider de olsanız, ekip ruhunu yaratamıyorsanız ilk iş liderliğiniz sınanır. İşinizde ne kadar iyi olursanız olun, her işi siz yapamazsınız. Her işe yetişme olanağınız yoktur. Bu yüzden ekip ruhunu iyi bilmeli ve bir ekip kurmalısınız. Bir ekiple çalışamayan lider başarısızdır.

ekip çalışmasının önemi

Liderlerin en iyi yaptıkları şey

Ekip çalışmasının önemini bilen ve ekibini yönlendiren bir lider mükemmel bir liderdir.

Mükemmel ve iyi bir liderin en iyi yaptıkları 2 şey: Ekipleri için net bir vizyon sunabilirler. Aynı zamanda da çok fazla duygusal zekaya sahiptirler.

Ekipte olması gereken özellikler

  • Kurmak istediğiniz ekip üyelerinin duygusal zekaya sahip olmaları gerekir.
  • Ekibin kendi arasında sürtüşme düzeylerinin asgari düzeyde olması  beklenir. Ayrıca bu özelliğe ek olarak, ekibin tartışmalar sonrası orta yolu bulma konusunda istekli olmaları beklenir.

Günümüz iş dünyası, endüstriyel çağı çoktan geçmiş bulunmaktadır. Endüstriyel çağda tek bir üretim hattında, bir işi tek kişinin yapması yeterli oluyordu. Günümüz iş dünyası, artık bilgi ekonomisi ile işler yürümektedir. Bilgi ekonomisi demek, insanlar aynı meslek grubunda olmasalar da aynı işi yapmasalar bile birlikte etkileşime ve iletişime girmek durumundadırlar.

Etkin ekip çalışması, herhangi bir iş için kritik seviyededir. Büyümenin ve iş hayatında başarılı olmanın anahtarı, ekiple çalışma becerisini kazanmak ve ekibi verimli bir şekilde yönetmekten geçer. Etkili iletişim yeteneklerinizi geliştirmek için ekiple çalışma fırsatını yakalamanız sizin açınızdan büyük önem taşır.

Ekip Çalışmasının Önemi

Takım Çalışması iş yerinde birliği motive eder. Bir ekip çalışması, dostluk ve sadakat duygularının oluşmasını teşvik eder. Bireyler kendilerine özgü, yeteneklere ve iletişim becerilerine sahiptir. Ekip çalışması olmayan bir ortamda genel hedeflere ve amaçlara ulaşmak konusunda zorluk yaşanır. Bu ekiptekilerin birbirleriyle olan rekabet ortamını kışkırtır ve sonuç olarak sağlıksız bir iş ortamı oluşur.

İyi bir ekip çalışması olan iş yerlerinde herkesin ortak motivasyonu genel hedeflere ve amaçlara ulaşmak olduğundan motivasyon yüksektir. Bu da sağlıklı bir iş ortamı yaratır.

Takım çalışması, farklı bakış açıları sunar

Ekibinizde bulunan herkesin hayata ve olaylara bakış açısı farklıdır. Üstelik herkesin aynı düşünmesi de beklenemez. Ancak, ekipteki bu çeşitlilik uyumu da getirirse harika olur. Bu uyum sırrı da lidere bağlıdır. Çeşitlilik demek beyin fırtınası demektir. Beyin fırtınası yapan ekip, problemleri çözme yeteneği ve analitik düşünme, olayları çabuk kavrama yeteneği gelişir.

Ekip çalışması daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlar.

Ekip Çalışması daha fazla verimlilik ve üretkenlik sunmasının ana nedeni iş bölümü ve görev tanımıdır. Hedeflere ulaşmak için gerekli iş yükü zamanında dağıtımı yapıldığından, hedeflere ulaşmada kolaylık yaşanır. Bu durum ekipte üretkenliğe, zaman yönetimine ve motivasyona yol açar.

Ekip çalışması öğrenme fırsatları sunar.

Ekip çalışması, ekibin birbirlerinin hatalarından ders çıkarmasına ve ders çıkarmalarını sağlar. Bu da size ve ekibinize farklı bakış açılarına sahip olmalarına, daha deneyimli insanlardan fikir almanızı ve tecrübelerden faydalanmanızı  imkan sağlar.

Bireylerin sinerjisi güçlü bir araçtır. Ancak ekip çalışması yeni ve yenilikçi fikir geliştirmenizi, fikirleri formülize etme ve uygulama başarısı getirir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı