Domain Nedir?


0

Domain Nedir?

Domain, türkçe anlamı alan adı ya da internet adresidir. Arama çubuğuna yazdığınız her hangi bir şeyin ardından arama motorunun ana sayfasında görünen sitelerin www ile başlayan, web 2.0 teknolojisi ile http:// ya da https:// protokolleri ile başlayan adresler.

İnternet ağı üzerinde sınıflandırmanın zorunluluğuyla beraber www ( World Wide Web) teriminin kısaltılmasıyla oluşan bir ön ek oluşturulmuştur. Bununla beraber her bilgisayar ve sunucunun sahip olduğu IP adresi ile tarama yapamak yerine harf ve kelimeler arama yapmanın daha mantıklı olması nedeniyle alan adları ve uzantılar protokolü devreye alınmıştır.

IP Adresi

Web sitenizi oluşturan tüm görsel, video ve metinler web sitenizin dosyalarıdır. Bu web sitesi dosyaları dünyanın dört bir yanındaki sunucularda barındırılıyor. Fakat bu sunucular sadece IP adresleri tarafından tanınıyor. IP adresiniz buna benzer bir sayı dizisidir: 94.116.83.51

IP adresleri, bir bilgisayarın internet ağı üzerinde başka bir bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan kimlik numaralarıdır.

DNS Adresleri

Ayrıca Domain Adı Sistemi (DNS – Domain Name System) olarak adlandırılan bir araç daha mevcut. DNS sunucuları, IP adreslerini domain adlarına bağlayan bir telefon defteri gibi hareket eder. Bir DNS’nin görevi, alan adınızı belirli bir IP adresine yönlendirerek internette gezinmeyi çok daha kolay hale getirmektir.

Üst Düzey Domain Nedir?

Üst düzey domainler, alan adlarının en üst seviyesidir. Her yerde sürekli karşımıza çıkan .com, .org, ve .net en yaygın üst düzey domain örnekleridir. Bu .com, .org ve .net  kendi kelimelerinin kısaltmasıdır.

.com (commercial – ticari), .net (network – iletişim ağı), .org (organization – organizasyon)

En yaygın kullanılan alan adı .com aslında ticari amaçlar için açılmış olsa da bugün her şey için ilk tercih edilen alan adı uzantısıdır. Eğer kar amacı gütmeyen bir kuruluşunuz var ise .org seçebilir, bilişim sektöründe hizmet veriyorsanız .net seçebilirsiniz.

Üst düzey domainlerde bazı istisnalar bulunmakta. Örnek olarak .gov (Government – Devlet/Hükümet) uzantısı sadece devlet kurumları tarafından kullanılabilecek bir alan adı uzantısıdır. Eğitim kurumları ve üniversiteler .edu (Education – Eğitim) uzantısını kullanır.

Üst düzey domainlere son örneğimiz ülke alan adı uzantılarıdır. Bunlar .tr, .de, .us gibi uzantılar örnek gösterilebilir. Bu alan adı uzantıları resmi, kayıtlı bir evrak vasıtasıyla belirlenmiş kurumlara başvurarak alabilirsiniz. Ülkemizde .tr uzantısını ODTÜ vermektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı