Depresyon


0

Depresyon

Depresyon yakınıza mı yapıştı? Yoksa depresyonda olduğunuzun farkında değil misiniz? Depresyonda olmaya vakti olmayanlardan mısınız? Depresyonda olmak aslında psikiyatri ya  da psikoloji kitaplarında yazılan tanımlar gibi  gerçek hayatta tanımlanamaz.

depresyon

Depresyon Ne Kadar Sürer?

Depresyon, depresyonda olan kişiler içinde yakınları içinde zor bir süreçtir. Kısa dönemde travmatik olayların sonucunda çıkan, geçebileceği gibi uzun bir süre de varlığını sürdürebilir. Depresyon geçiren kişilerin yakınları genelde, insanların içinde bulunduğu duruma pek anlam veremezler.

Depresyon Belirtileri

Depresyon, çaresizlik ve umutsuzluk hissiyle başlar. İnsanın kendine inancı ve güveni sarsılır. Derin keder ve üzüntünün eşlik ettiği ve hiçbir şeyin düzeleceğine inanmadıkları bir ruh halidir. Depresyon geçiren insanlar zaman zaman agresifleşebilir ya da hayatla tüm bağlarını koparabilirler. Devamlı uyuma isteğinde olurlar ve sosyalleşmezler. Saydıklarımızdan en az 2’si siz de varsa kendinize dikkat edin.

Depresyonu Yenme Önerileri

  • Kendinize değer verin.
  • İşinize asılın, neden oldu? Sorusuna değil, ne yapmalıyım? Sorusuna cevap arayın.
  • Hayatınızı dolu dolu yaşayın.
  • Kendinize bir rutin oluşturun. Oluşturduğunuz rutinden, yapmak istemeseniz de vazgeçmeyin.
  • Evcil hayvan edinin.
  • Dans kursuna yazılın.
  • Yeni arkadaşlar edinin.

Kısacası hobiler edinin. Hayatınızı yargılamaya vakit kalmayacak biçimde doldurun ve hayatınızı  yaşayın. Söylediklerimiz uygulamada yapması zor gibi görünse de, azimle hayatınıza devam ettikçe depresyonu yenme ve depresyonda kalma süresi azalır. Siz de depresyona girmeye vakit bulamayanlardan olun.

İnanın zaman geçtikçe, hayata bağlanmaya çalıştıkça depresyondan kurtulmaya bir adım daha atacaksınız. Hayatınız düzene sokmadan ve kendinizi devamlı uykuya vererek depresyondan kurtulmanız zor olur.

Depresyonda Olmaktan Utanmayın

Depresyonda olmak, utanılacak bir şey değildir. Her insan hayatının bir bölümünde depresyonun pençesine düşebilir. Kendisi ve yakınlarının desteğiyle depresyondan kurtulunabilir.

Ayrıca etrafınızdaki karamsar, devamlı negatif enerji yayan, her şeye bir çözüm bulmak yerine bahane yaratan, sizi kaygıya ve umutsuzluğa düşürecek her kesimden insanları hayatınızdan çıkarmayı ihmal etmeyin. Kış geldi depresyona gireyim modundan çıkın. Hayat dışarıda. Depresyonda olmaya vakti olmayanlardan olun.

Hayat A noktasından B noktasına giderken verilen kısa bir durak.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ

Bir Yorum

Yorumlar kapalı.