Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak İpuçları


0

Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Daha iyi uyumanıza yardımcı olacak ipuçları verdiğimiz bu yazımız hayat kalitenizi arttıracak. Uyku kalitemi nasıl arttırabilirim? Nasıl daha iyi uyurum? Sorularını bir kenara bırakın. Hepimiz hayatımızın bir döneminde daha iyi uyumamıza yardımcı olacak şeyler ararız. Kötü bir uyku düzeni sağlıksız beslenme, kötü stres yönetimi ve gün içinde yerli yersiz uyuma ile ilgili de olabilir.

daha iyi uyumanıza yardımcı olacak ipuçları

Kötü uyku düzeni, kalp hastalıklarına, bağışıklık sisteminin düşmesine, hafıza sorunlarına ve dikkat kaybına yol açabilir. Siz de dinlendirici ve iyi bir uyku uyumanın ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

İyi Bir Uyku İçin İpuçları

Yatmadan önce ağır yemeklerden kaçının

Yapılan araştırmalar, yatmadan önce tüketilen ağır yemeklerin uyku düzenimizi bozduğunu kanıtlamıştır. Yatmadan 3 saat önce yemek yemekten kaçınmanız, daha rahat bir uykuya olanak verdiği gibi mide hastalıklarından korunmanıza da yardımcı olur.

Programınıza uyun

Her gün planlı bir yatma vaktiniz olsun. Aynı saatte yatmayı alışkanlık haline getirmeniz daha rahat bir uyku için gereklidir. Gece uykunuzun kalitesini de arttırmayı sağlar. İlk günler bu rutin sizi zorlayabilir ancak pes etmeyin.  1 hafta olmadan vücudunuz ve siz yeni düzene alışabilirsiniz.

Kabak çekirdeği tüketin

Triptofan vücudun kendi kendine yapamadığı ama besin olarak aldığı bir aminoasittir. 200 gram kabak çekirdeği ya da 300 gram hindi eti tüketmek daha rahat ve kaliteli uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

Kafein tüketiminizi sınırlandırın

Yapılan çalışmalar uyumadan önce kafein tüketiminin uykusuzluğa yol açtığını belirlemiştir. İşten çıkmadan önce kahve içmek 3-6 saat sonra uyuyacağınız uykuyu ve kalitesini etkiler. Saat 17.00 dan sonra kafein alımını durdurun.

Menopozdaki kadınlar için hormon resplasman tedavisini düşünün

Menopoz gören kadınlar aşırı terleme ve sıcak basması şikayetleri yüzünden rahat ve kaliteli uyku uyuyamazlar. Bu yüzden kaliteli ve rahat uyku uyumak istiyorlar ise menopoz görmüş kadınların hormon resplasman tedavisinin uygulanması yarar sağlayabilir.

Yatmadan önce meditasyon veya yoga yapmayı düşünün

Meditasyon ya da yoga yapmak sizi kronik ağrılardan ve stresten kurtarabilir. Böylece gece uykunuzun ortasında sizi uyandıran ağrılarla uyanmak zorunda kalmazsınız. Buna ek olarak, yapılan araştırmalar uykuya dalmadan önce en az 2 haftalık bir periyotta düzenli olarak yoga yapılmasını tavsiye ediyor.

Yatmadan önce, düzenli bir şekilde yogayı alışkanlık haline getirenler daha kolay uykuya dalabiliyorlar. Ayrıca uyudukları uykunun kalitesinin arttığını göstermiştir. Meditasyonun uykuya dalmada ki etkisi özellikle 65 yaş üstü yaşlılarda çok etkin olduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Erteleme Tuşuna Basmayın

Kurduğunuz alarm çaldığında erteleme düğmesine basmak bir çözüm değildir. Yapılan araştırmalar ve uzmanlar alarmı kalkmak istediğiniz saatte kurmanızı öneriyor. Hatta uzmanlara göre alarm kullanmayı tamamen bırakmanın daha iyi bir fikir olduğuna hemen hemen hepsi hemfikir.

Vücudunuzun uyku doygunluğuna ulaşıncaya kadar uyumanızı tavsiye ediyorlar uzmanlar. Erteleme düğmesine ne kadar çok basarsanız, beyniniz uyku konusunda o kadar çok karışır ve beyninizi uyku hali, uyku ataleti olarak adlandırılan uyuşukluk durumuna sokarsınız.

Uyumadan Önce Ekrana Bakmayın

Uyumak İstiyorsanız yapmanız gereken tek şey, yatak odanızda bulunan televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektrikli aletleri kapama düğmelerinden kapayarak yatağa gitmektir. Başlarda bu durum sizi kızdırıp gerginlik hissettirse de bir kaç gün içinde bu düzenlemeye alışıp rahat bir uyku çekeceksiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı