Çocuklarda Alerji


0

Çocuklarda Alerji

Çocuklarda alerji konusu önemli bir rahatsızlık olarak önümüze çıkıyor. Çok hapşırık ve devamlı öksürüğün yanı sıra bazı besin maddelerini yedikten sonra ortaya çıkan mide ağrısı ve bulantı çocuklarda alerjiye işaret edebilir. Ailelerin hiç biri çocuklarının acı çektiğini görmek istemez.

Alerji, herhangi bir çocukta her hangi bir sebepten gelişebilir. Alerji, genetik bir hastalıktır. Alerji öyküsü aile de de varsa , çocuğun alerjik olma riski artar. Çocukluk çağında gelişen alerjinin, erken teşhisi tedavi ve yaşam kalitesi için önemlidir.

çocuklarda alerji

Çocuklarda Alerji Belirtileri

  • Deri döküntüleri veya kurdeşen (atopik  dermatit veya egzama)
  • Nefes alma zorluğu (astım)
  • Hapşırma, öksürme, kızarık gözler, burun akıntısı
  • Mide bozukluğu

Çocuklarda Ortak Alerjenler

  • Dış mekan: Ağaçlar, polenler, böcek sokmaları
  • İç mekan: Evcil hayvanlar, hayvan kılı, akarlar, küf, rutubet
  • Tahriş ediciler: Araba egzozu, parfüm, sigara dumanı
  • Yiyecekler: Yer fıstığı, yumurta, süt ve süt ürünleri

Eğer çocuğunuzda alerji olduğundan  şüpheleniyorsanız en kısa sürede doktorunuzdan randevu almanızda fayda var. Buna ek olarak, doktora gitmeden önce semptomları takip etmeniz sizin için yararlı olabilir.

Çocuklarda Görülebilecek Alerjik Hastalıklar

Alerjik Rinit: Çocuklarda görülen en yaygın alerjik hastalıktır. Belirtileri; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz kızarıklığı, kaşıntı ve hapşırma sayılabilir. Bunlara ilaveten kronik kulak enfeksiyonları da görülebilir.

Burun Tıkanıklığı: Kronik burun tıkanıklığının en yaygın nedeni alerjilerdir. Burun, özellikler geceleri ağızdan soluduğu noktaya kadar tıkanır. Bu durum çocuğun rahat uyku uyumamasına ve ertesi gün yorgunluk belirtileri göstermesine neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi önemlidir. Erken teşhis edilmezse, dişlerin büyümesini ve yüzün kemiklerini etkileyebilir.

Kulak Enfeksiyonları: Alerjiler, kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kulak enfeksiyonları sebebiyle kulak akıntısı ve kulak sıvısında kayıplar yaşanabilir. Alerjenler kulak kaşıntılarına sebep olarak, durgun kulak sendromuna sebebiyet verebilir. Alerji testi ve işitme testi yapılması erken teşhis ve tedavi için yararlı olabilir.

Yiyecek Alerjisi:Çocuklarda sık görülen alerji sebeplerinden biridir. Çocuklarda en sık görülen alerjiler yer fıstığı ve süttür. Diğer alerjenler; yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya ve buğday bulunmaktadır.

Çocuklarında besin alerjisi olan aileler anaflaktik şok olasılığını bilmelidir. Yaşamı tehdit eden ani şok gelişimi ve nefes almakta yaşanan zorluk olarak görülen semptomlar ortaya çıktığında otomatik enjektörle adrenalin verilmelidir.

Besin alerjisi olan çocukların aileleri, alerji konusunda mutlaka okulu bilgilendirmelidirler. Okul ve kurs yönetimlerinde ve de öğretmenlerin otomatik enjektör ve adrenaline ulaşabilmeleri önemlidir. Çocukların sürekli gittiği kurs ya da kulüplerde besin alerjileri konusunda bilgilendirilmeleri yararlı olur.

Buna ek olarak, çocukların da besin alerijileri konusunda bilgilendirilmeleri elzemdir. Çünkü çocuklar besin alerjilerinin hangi besinlere karşı olduğunu bilmelidir. Besinlere alerjileri olduğunu bilmezlerse o besinleri yalnızken yemeye çalışabilirler. Bu durumda onları sıkıntıya sokabilir. Eğer çocuklar, besin alerjilerini bilirlerse o besini yememe olasılıkları fazladır.

Okullarda Alerjiyi Tetikleyiciler

Okul Hayvanları: Eğer okulda bir hayvan besleniyorsa, hayvanın tüyü ve kürkü çocuklardaki alerjiyi tetikleyebilir.

Astım ve Beden Eğitimi: Astımı olanların beden eğitimi dersine katılmamaları gerekir gibi bir algı oluşmasına rağmen doktor kontrolünde astımı olanlar spor yapabilir. Tek şart doktor kontrolünde olması ve dersten önce reçeteli ilacın kullanılması şarttır.

Alerjilerin erken teşhis ve tedavisi yaşam kalitesinin arttırılmasını olumlu yönde etkiler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı