Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?


1
1 paylaş, 1 Puan

Borsa Nedir?

Borsa şirket hisselerinin satılmasında alıcı ile satıcı bir araya getiren bir pazardır. Borsanın işlevi taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono ve emtia gibi yatırım araçlarının belli kuralar çerçevesinde el değiştirmesidir. Taraflar alım ya da satım işlemi gerçekleştirmek üzere aracılara başvurur ya da aracı kurumların programları üzerinden direkt olarak, alım ya da satım işlemlerini gerçekleştirebilir.

Hisse senedi kıymetli kağıt olarak bilinen bir ticari maldır. Bunun yanında tahvil, bono ve emtia gibi değerli kağıt ve madenlerin işlem gördüğü piyasalara borsa denir. Borsadaki fiyatlar arz ve talebe göre değişiklik gösterir. Yatırımcılar borsadaki bir ürünün değerini, gelecekteki olayların nasıl şekillendireceğini yorumlayıp para kazanmaya çalışırlar. Ülkede ve dünyada gündemindeki siyasi ve ekonomik olayların neticesinde borsadaki değerler iner ya da çıkar.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsada yatırım yapabilmek için resmi bir kurum aracılığı ile hesap açmalısınız. Seçeceğiniz aracı kurumun güvenilir olmasına, şartlarına ve komisyon oranlarına dikkat etmelisiniz. Genellikle en güvenilir aracı kurumlar arasında bankalar yer alır. Web ve mobil uygulamalar aracılığı ile borsa içerisinde alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım hesabınız açtıktan sonra eğer borsa ve ürünler hakkında bilgi sahibi değilseniz bir süre bu ürünleri inceleyin. Borsa hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Hangi hissenin ya da emtianın yükselip alçalacağını tahmin etme süreci zorlu bir süreçtir. Borsa içerisinde çok fazla spekülatif hareket bulunmakta. Tüm borsa ürünlerinin siyasi ve ekonomik olaylara göre yükselip alçalmadığını bir süre sonra göreceksiniz.

Yüksek işlem hacmine sahip yatırımcı borsada bir ürünü yüksek alım gücü ile speküle edebilir. Bu durum şöyle işlemektedir; Örnek olarak, standart çizgide ilerleyen bir üründen yüksek miktarda alım yapılır. Bu ürünün değeri yükselir ve yükselen değeri gören diğer düşük işlem hacmine sahip yatırımcılar o üründen satın alım gerçekleştirir. Ürünü speküle eden yatırımcı hisselerini birden satarak kar elde eder, diğer yatırımcılar ise zarara uğrar.

Borsaya Ne Kadar Yatırmalıyım?

Borsaya girebilmek için çok belirgin bir limit söz konusu değil 10 TL ile de işlem yapabilirsiniz. Borsada her hisse senedinin adet başına fiyatlandırma söz konusu olduğu için seçeceğiniz ürün burada belirleyici olacaktır. Sektör analizi yaptıktan sonra paranızı düzenli bir şekilde yatırımlarda bulunarak arttırmalı, bir ürüne tüm paranızı yatırırken iyi analiz etmelisiniz.

Borsada Neler Alınıp Satılabilir?

Borsa içerisinde yüzlerce enstrüman (ürün) bulunmakta bunların çoğunluğunu hisse senetleri oluştursa da işlem hacmi konusunda dövizde de yüksek hacme sahip. Bunların yanında altın, gümüş, bakır gibi emtialar, dolar, euro, yen, sterlin gibi dövizler, sermaye şirketlerinin hisseleri ve tahvil, bono gibi ürünler bulunmakta.

Almaya karar verdiğiniz bir enstrümana tüm paranızı yatırmamanız gerektiği gibi paranızı iyi yönetebilmeniz gerekir. Farklı ürünlere paydaş yatırımlar yapmanız riskleri kontrol edebilmeniz anlamına gelir. İşlem yaptığınız enstrümanın takibini yapmalı ve kar – zarar dengesini koruyabilmek için yatırımınızı etkileyecek tüm olaylardan haberdar olmanız gerekmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

1
1 paylaş, 1 Puan
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı