Bollywood Filmi


0

Bollywood Filmleri

Bollywood filmlerini hayatınızda hiç izlememiş olsanız bile Bollywood kelimesi parlak renkleri, müziği, şarkı söyleyen ve dans eden ve söyleyemedikleri ya da gösteremediklerini oynak ritimle anlatan insanları çağrıştıracaktır. Bollywood kelimesi Bombay’da çekilen filmler için kullanılır. Hindistan’da pek çok dil konuşuluyor olsa da bu filmler, genel ticaret dili olarak kullanılan Hindu dilindedir. Pek çok farklı halktan oluşan bu kalabalık nüfuslu ülkeyi birleştiren, ulusal bir kimlik unsuru haline gelmiştir. Bollywood filmleri herhangi bir türde olabilir, ancak müzik ve dans film temalarının vazgeçilmez ögeleridir. 1913’te Hindistan’ın ilk uzun metrajlı filmi “Raha Harishchandra” çekildi. Yirmi yıldan kısa bir süre sonra sesli ve müzikli ilk Hint filmi “Alam Ara” 1931’de gösterime girdi. 1950’ler ve 60’larda çok sayıda unutulmaz film çekildi ve bu yıllar Hint Sinemasının Altın Çağı olarak anıldı.

bollywood
bollywood

Masala Filmleri

1970’lere gelindiğinde Masala filmleri popüler oldu. Farklı baharatların karışımı anlamına gelen Masala adından da anlaşılacağı gibi farklı türlerin bir karışımı olan maksimum eğlenceli ve sürükleyici filmlerdi. O dönemde Hindistan’ın film üretiminde ABD’yi ilk kez geçmesiyle beraber Bollywood kelimesi icat edildi. Aslında Hint Film Endüstrisi, 800 ila 1000 filmle yıllık film üretiminde Guinness rekorunun sahibidir ve bu rakamla Hollywood’u ikiye katlamıştır.

 

Hollywood filmlerinden daha fazla gişe yapan Bollywood filmleri hayranlık uyandıran şölenlerdir. Bollywood filmleri melodram özellikleri taşır ve romantik başrol karakterleri sonunda birbirlerine kavuştuklarında öpüşmezler bile. Neden mi? Film lisans kurulu, Hindistan’da vizyona girecek tüm filmleri belirli bir standarda uyması için denetler. Çıplaklık, sigara içilmesi (yeni bir kural), dini veya etnik bir şiddet ve Fransız öpücüğü gibi kurulun nahoş bulduğu her şeyin montaj sırasında kesilip atılması gerekir.

Bollywood’da aşk ve özlem, genellikle bol koreografili ama asla açık saçık olmayan, yüksek hasılatlı filmlerde renkli bir şekilde ifade edilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı