Bireysel Emeklilik Nedir?


0

Bireysel emeklilik nedir?

Bireysel emeklilik nedir sorusunu kısaca açıklayacak olursan bireysel emeklilik sistemi (BES) kısaca şahsınızın özel olarak bir sigorta şirketinden, belirleyeceğiniz ödeme miktarına göre emekli olma işlemidir. Burada düzenli bir şekilde para biriktiriyor dilediğiniz zaman bireysel emeklilik sisteminden çıkabiliyorsunuz.

Bireysel emeklilikten kimler faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş akli dengesi yerinde olan herkes faydalanabilir.

Bireysel emeklilikten ne zaman emekli olurum?

Türkiye yasalarına göre 56 yaşından önce emekli olamazsınız. Burada belirli aralıklarla yatıracağınız tutar emekliliğinizde önemli bir etmen olacaktır. Burada sosyal güvenlik kurumu (sgk) ve bağımsız çalışanlar kurumundan (bağ-kur) farklı olarak birikiminiz olan paranın ödeme zamanı insiyatifinize bağlıdır. ​Sistemde en az 10 yıl süreyle kalıp 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.​

Emeklilik dönemimde birikimim ne olur? Ne kadar maaş alırım?

​Elde edeceğiniz emeklilik birikimi ve alacağınız maaş, sisteme giriş yaşınıza, ödediğiniz katkı payı tutarına, fonlarınızın getirilerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Emeklilik şirketleri, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen şartlara ve plan özelliklerine göre oluşturulmuş projeksiyon hesaplamalarına göre tahmini emeklilik birikimi ve maaşı öngörüsü sunar.

BES devlet katkısı

Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı %25’tir. Yani aylık 100 TL yatırarak bir emeklilik planı oluşturduysanız devlet destekli olarak paranız 125 TL olacaktır.

Bireysel emeklilikte param kalır mı?

Dilediğiniz zaman birikimlerinizi nakit halinde alabildiğiniz bu sistemde devlet katkı paylarınızı alamazsınız. %25 devlet desteğini alabilmeniz için istemde en az 10 yıl kalmanız gerekmektedir.

Bireysel emekliliğin faydası nedir?

Bireysel emeklilik bir nevi kumbaradır. Devletinde destek verdiği bu kumbarayı istediğiniz zaman bozdurabilirsiniz.

Bireysel emekliliğin gerekli mi?

Bireysel emeklilik sistemi gereklilikten ziyade bir önlem ve yaşlılığınızda refah seviyenizi arttırabilmek ya da geride bıraktıklarınız için bir birikim aracıdır. Keza ölüm, kaza durumlarında aylık olarak biriktirdiğiniz bu para size yol, su, elektrik olarak geri dönecektir.

Birikim yapma konusunda zorlanıyor musunuz? Asla bir kumbarayı dolduramıyor ya da beklediğiniz birikime ulaşamıyor musunuz? O zaman para nasıl kazanılır? yazımızı okuyun.

Bireysel emeklilik nedir yazımızdan yeteri kadar bilgi almadığınızı düşünüyorsanız Anadolu Hayat Emeklilik  sıkça sorulan sorular bölümünden bakabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı