Bebek Emzirmenin Faydaları


0

Bebek Emzirmenin Faydaları

Bebek emzirmenin faydaları saymakla bitmiyor. Anne sütünün ne kadar faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. İçindeki besin değerlerine en yakın besin değerini keçi sütünün içerdiğine yönelik yapılan çalışmalar da mevcuttur. Bazen anneler, bebekleri kabul etmediği için emzirmeyi başaramayabiliyor.

bebek emzirmenin faydaları

Eskiden bu konuda ne yapacaklarını bilemezken, günümüzde sağım makineleri sayesinde bebeklerin meme almama problemine de çözüm bulunmuş gibi gözüküyor. Bazı kadınlar da emzirme oranı%30 daha düşüktür. Yapılan araştırmalar, bebek emzirmenin hem anne hem bebek için çok faydalıdır.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum; doğumdan sonra ilk günlerde salgılanan süte verilen addır. Göğüslerden kalın sarı bir sıvı gelir. Kolostrumun protein seviyesi yüksek, şeker oranı düşüktür. İdeal süttür. Bebeğin olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlerleyen günlerde annelerde süt oranı gittikçe artar.

Bebek Emzirmenin, Bebekler İçin Faydaları

1- Anne sütü bebekler için ideal beslenmeyi sağlar.

Doktorlar, en az 6 ay boyunca bebeklerin emzirilmesini önerir. Ancak mama beslenmesine geçildiğinde de toplam 1 yıl boyunca emzirilmesini öneren yaklaşımlar da bulunmaktadır.

Anne sütünde bulunmayan tek vitamin D vitaminidir. Annenin çok yüksek bir D vitamin yoksa, annede bulunan D vitamin bebekler için yetmez. Annede ve bebekte oluşacak D vitamini eksikliği için D vitamini 2-4 haftalıktan itibaren yüklemesi tavsiye edilir.

2- Anne sütü önemli antikorlar içerir.

Anne sütü ihtiva ettiği antikorlar sayesinde, bebeklerin virüs ve bakterilerle savaşmasında en büyük destekçisi konumundadır. Bahsedilen antikorlar özellikle ilk süt kolostrum için geçerlidir. Bebek emzirmenin faydaları içerisinde yer alan kolostrum immünoglobulin A ve ayrıca bir kaç çeşit antikor da içermektedir.

Eğer anne virüslere ve bakterilere maruz kalırsa, annede antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar, anne sütüne salınır ve dolayısıyla beslenme sırasında bebeğe geçer. Immünoglobulin A, bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu tabaka oluşturarak, bebeklerine patojenle savaşmasına yardımcı olacak antikorlar sağlar.

Ancak anneler, bebeklerinin hastalanmasını engelleyecek tedbir önlemi olarak hijyene dikkat etmelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Yapılan araştırmalar, emzirilmeyen bebeklerin, zatürre, grip gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir.

3- Emzirme, bebekleri bir çok hastalıktan koruyabilir.

Emzirmenin bebek sağlığı için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bebek emzirmenin faydaları içerisinde olumlu etkisi ile oluşma riskleri azalan hastalıklar aşağıda verilmiştir.

 • Orta kulak Enfeksiyonları
 • Solunum yolları enfeksiyonları
 • Soğuk algınlığı ve enfeksiyonları
 • Gut enfeksiyonları
 • Bağırsak doku hasarı
 • Ani bebek ölüm sendromu
 • Alerjik hastalıklar
 • Çölyak hastalığı
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Diyabet
 • çocukluk lösemi

4- Anne sütü sağlıklı bir kilo alımını teşvik eder.

Anne sütü içinde barındırdığı leptin sayesinde kilonun dengeli bir şekilde alınmasını sağlar. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, obezite oluşma riski %15-30 arasında azalış görülür.

Anne Sütü Zeka Arttırıyor

5- Emzirilen bebekler daha akıllıdır.

Yapılan araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ larının daha yüksek olduğunu, büyüdükçe davranış ve öğrenme ile ilgili problemlerde düşüş sağlandığı görülmüştür.

6- Emzirme, annelerin kilo vermesine yardımcı olur.

Bazı kadınlar emzirme döneminde kilo alıyor gibi görünür. Bazıları da kilo veriyor gibi görünür. Yapılan araştırmalar, doğumdan sonraki ilk 3 ay döneminde kilo artışı olabildiğini gösterir. Öte yandan ilk 3 aydan sonra annelerin kilo vermeye başladığı görülmüştür. Ancak emzirme her ne kadar kilo vermeye yardımcı olsa da esas faktörün diyet ve spor olduğu unutulmamalıdır.

7- Emziren annelerin depresyon oranı düşüktür.

Doğumdan sonra annelerin depresyona girme oranı %15’dir. Emziren annelerin depresyondan etkilenme oranları daha düşüktür.

8- Emziren annelerin hastalığa yakalanma oranı düşüktür.

Emzirmek annelerin hastalığa yakalanma oranlarını düşürür. Emziren annelerin kansere ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Emzirme anneler ve bebekler için faydalıdır. Emzirme işlemi anne ve bebek arasında oluşan bağları güçlendirir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı